Sorulara Dön
1
Matematik

10 dakika sonra bir uzay gemisinde bulunabilecek olma olasılığım %50 midir?

Evet veya hayır olarak düşünürsek, teoride %50 evet ve %50 hayır olarak mı pay edilir? Dolayısıyla, bu tarz evet-hayır ile cevaplanabilecek her türlü sorunsalda, cevap %50'lik iki ihtimalden mi oluşur?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhaba.Matematikçi olmadığımdan teorik yanını bilmiyorum; ancak örneğinizi neden küçük tuttunuz ki?

Sorunuzun mantığıyla “10 dakika sonra Mars’ta olma olasılığım %50” demek aynıdır.Ancak burada göz ardı edilen değişkenlerdir.Örneğin 10 dakika sonra bugünkü teknolojiyle Mars’ta olmanız imkansız.Tabii ki,ne olacaktı başka? Dediğinizi duyar gibiyim.Pekala şöyle düşünelim: Erzurum’dasınız ve uzay gemisine binme olasılığınızı hesaplıyoruz.Uzay gemisine en yakın Fransız Guyanası’nda binebilirisiniz ancak.Ve bu sefer dakikayı küçültüp 3 dakikaya inelim(bir yere varacağım),peki şimdi 3 dakika’da Fransız Guyanası’nda uzay gemisinde olabilir misiniz? İmkan dahilinde değil.Yani ilk ihtimal ile aynı duruma çıktı yolumuz.Pekala bu sefer bir an için ülkemizin gelişmekteyken bir anda geliştiğini düşünüp uzaya araç gönderdiğimizi farzederek Ankara’da uzay aracının olduğunu düşünün.Siz hâlâ Erzurum’dasınız.Peki bu sefer ihtimal ne? Biraz yükseldi,ama hâlâ 3 dakika’da Erzurum-Ankara hayal.O zaman şunu 3 saate çıkaralım mı? Evet,üç saate havada karada Ankara’dasınız; kaçarı yok gibi duruyor.İhtimalimiz artık daha da yükseldi ama hâlâ 1 değil.Bence astronot değilseniz hâlâ 0.1’lerde geziyoruz.Şansımızı denedik ve rica ettik bizi araca almaları için... Tüm bunlarda varmaya çalıştığım şey “variable” dediğimiz,yani değişkenlerin mutlak varlığı.Gazilyon tane olasılıktan geçip te bu ihtimali 1 yapmak yani ulaşmak, çok çok çok uzak ihtimal.Ama yine değinmek istediğim nokta; (uzay aracından gittiğimiz için örnekten şaşmıyorum) uzay aracına binebilmek ile 3 dakika’da Mars’a gidebilmek aynı olasılığı taşımıyor.Çünkü sonsuz tane değişkene bağlı olasılıktan en azından ışınlanma olasılığını düşürdük ve limit değerine epsilon kadar yaklaştık.Ama hâlâ olasılığımız çok küçük ve sonsuzluk havuzunda bir toz zerresi yani.

300 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Matematiksel olarak olasılıkta bir olayın olasığını hesaplayabilmek için birkaç değer vardır. Bir tanesi, en başta, olaydır. İkincisi ise bunların olasılığıdır, tüm bu olasılıkların toplamı 1 etmelidir. Olay sayısıyla, her bir olayın olma olasılığını karıştırmamak gerek. Mesela "10 dakika sonra bir uzay gemisinde bulunma" olayı ile "bulumama" olayını alt alta yazdınız. Bu durumda aralarında tamamen bağımsız bir seçim yapmanız gerekse işte burada olasılıklar, %50, %50 olur. Fakat bir olayın kendisinin olup olmama olasılığını, o olayın olasılığı belirler. Bu bir tanımdır, olay sayısıyla karıştırılmamalıdır.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Hayır yüzde 50 değil sıfırdır.Şu anda Uzaya fırlatılacak uzay gemisinde olmanız gerekecek şu an burada mevcut değil,mevcut olsa ona binmeye müsait misiniz değil misiniz diye bir sürü prosedür vardır aşmanız gerekir falan filan,vesselam,selamlarımla.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın