Sinir Hücrelerinin Gelişiminde Görev Alan Netrin Proteini, Pankreas Kanserini Yenmenin Yolunu Açabilir!

Sinir Hücrelerinin Gelişiminde Görev Alan Netrin Proteini, Pankreas Kanserini Yenmenin Yolunu Açabilir!
Yazar Newsdesk Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
1 dakika
706 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Pankreas kanseri, tedavilere karşı en çok direnç kazanan kanser türlerinden birisidir. Tedaviyi son derece zor hale getiren bu durumun nedeni, tümörlerin genelde fibrotik oluşudur; yani, kanserli organın etrafında ekstra bir bağ doku gelişmektedir ve bu durum, o kanserli hücrelerle mücadeleyi zorlaştırmaktadır.

Bu ekstra bağ doku hem pankreatik kanserin büyümesine yardımcı olmaktadır hem de ilaçlara direnç kazanmasına ve bağışıklık sisteminden korunmasına neden olan bir bariyer görevi görmektedir. Bu koruyucu bariyeri oluşturan hücrelere kanser-ilişkili fibroblastlar (İng: "cancer-associated fibroblast" veya kısaca "CAF") adı verilmektedir.

Kasım 2020'de, Worldwide Cancer Research tarafından desteklenen bir çalışmada, pankreasta bulunan kanser-ilişkili fibroblast hücreleri incelendi. Netrin-G1 isimli proteinin, kanser-ilişkili fibroblast hücrelerinde bol miktarda bulunduğu ve pankreatik kanser hücrelerinin gelişimine katkı sağladığı gözlendi.

Nöronların (sinir hücrelerinin) gelişiminde büyük rol oynamasıyla bilinen Netrin-G1 proteini, ayrıca kanser hücrelerinin yayılmasına ve beslenmesine katkıda bulunmaktadır. Bu protein, kanser-ilişkili fibroblastlara besin yardımı yapar ve tümörle savaşan bağışıklık hücrelerini baskılayıcı maddeler salgılatır.

Reklamı Kapat

Yine aynı araştırmada yapılan hayvan deneylerinde, Netrin-G1'i nötralize eden bir antikorun, pankreatik tümörlerin ilerleyişini durdurabildiği görüldü. Çalışmaya önderlik eden Dr. Edna Cukierman, tedavinin mümkün olduğunu düşünüyor:

Netrin-G1 proteini gözlenen pankreas kanseri hastalarında, kanserin daha hızlı ilerlediğini gördük. Gelecekte bu protein, hastalığı teşhis etmemizde yardımcı olabilir. Ayrıca, Netrin-G1 fonksiyonunu bloke etmenin, yeni ve etkili terapiler gerektiren kanser türleri için bir başlangıç noktası olduğuna inanıyoruz.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 5
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Charity Today | Arşiv Bağlantısı
 • World Wide Cancer Research. A Recent Discovery Could Be A Starting Point For New Pancreatic Cancer Treatments. (18 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 11 Mart 2021. Alındığı Yer: World Wide Cancer Research doi: 10.1158/2159-8290.CD-20-0775. | Arşiv Bağlantısı
 • Rebecca Araujo. Brain Protein Linked To Tumor Growth In Treatment-Resistant Pancreatic Cancer. (01 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 11 Mart 2021. Alındığı Yer: docwirenews | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/04/2021 06:32:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10265

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Işık
Tür
Transkripsiyon
Karbon
Nasa
Video
Stres
Kök Hücre
Richard Dawkins
Onkoloji
Sağlık Bakanlığı
Olasılık
İnsan Sağlığı
Enfeksiyon
Malzeme
Hidrojen
Memeli
Enzim
2019-Ncov
Jüpiter
Deizm
Kemik
Şiddet
Depresyon
Bebek Doğumu
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku