Sinekkapangiller (Muscicapidae)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Ufak boyda, çeşit çeşit renkleri bulunan ötücü kuşlardır. Boyutları 9 ile 22 cm arasında değişir. Genelde kahverengi tonlarındadırlar. Fakat özellikle erkekleri canlı renklere sahip olabilir. Eski Dünya'da yayılış göstermeleri ile bilinirler. İsimlerinden de anlaşılacağı havada böcekleri kapmaları ile ünlüdürler. Bu yüzden çoğu türün gagası kalın ve yassıdır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Ötücü kuşlar diye bilinen Passerineformes takımında sınıflandırılan bir ailedir. İçerisinde tanımlanmış 51 cins ve 324 tür bulunur.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Neredeyse hepsi sadece Eski Dünya'da yayılım gösterir. Yani Afrika, Avrupa ve Asya kesimlerinde.

Davranış ve Etoloji

Çoğu üyenin kısık ve sert ötüşü vardır. Uçarken sinekleri kapmaları ile ün salmışlardır.

Diyet ve Metabolizma

Başlıca sinekler ve arılar olmak üzere uçan böcekleri avlamayı tercih ederler.

Etimoloji

Latince Musca "uçan", capere ise "kapan" demektir. Muscicapa ismi oradan gelmektedir. İngilizce "Old World flycatchers" ismi ile bilinirler.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Ana Görsel Kaynağı: Pedram Türkoğlu
  • Wikipedia. Old World flycatchers. (2018, Ağustos 08). Alındığı Tarih: 08 Ağustos 2018. Alındığı Yer: Wikipedia

Atmacagiller (Accipitridae)

Albert Einstein'dan Bir Makale: Fizik ve Gerçeklik

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder