Sharovipteryx mirabilis (Bacaktan Kanatlı)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tür Adı: Sharovipteryx mirabilis 

Familya Adı: Sharovipterygidae

Takım Adı: Protorosauria

Sınıf Adı: Reptilia (Sürüngenler)

Yaşadığı Dönem: Geç Triyasik

Yaşadığı Bölge: Orta Asya'daki ormanlık alanlar

Boyut: ~ 30 cm

Diyet: Böcekler 

Bulunduğu Müze: Dinosaurium, Prag

Bulunduğu Yıl: 1965

Tanımlandığı Yıl: 1971

Bilgi: İsmi Sharov'un kanatları anlamına gelen bu tür, 1971 yılında Aleksandr Grigorevich Sharov tarafından sınıflandırılıp isimlendirilmiştir. 1981'e kadar Podopteryx (Ayak kanatlı) niteliğini taşıyordu. Daha sonra fark edildi ki bu isim önceden bir cins Kızböceği (Yusufçuğa benzeyen bir tür) için kullanılıyordu. Ardından Richard Cowen 1981 yılında yeni bir cins yaratarak adını Sharovipteryx koydu. 

Yaklaşık 225 milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor. Güney Kırgızistanda sadece 1 tane fosil sayesinde keşfedilmiştir. İlk bakışta doğal olarak Pterosaur'ların doğrudan ortak atası olduğunu düşünebilirsiniz. (Halen bazı paleozoologlar bunu savunur ancak yeterli kanıt yoktur.) Fakat yeni analizler ile günümüz sürüngenlerin en eski ortak atalarından biri olduğu farkedilmiştir.

Bulunan bu fosili eşsiz kılan ise ayaklardan pelvis'e kadar uzanan bir membran yapısı olmasıdır. Uropatagiumları ile yüksek irtifalardan süzülebiliyorlar, ayak bilekleri açılarını kullanarak uçuşu stabilize edebiliyorlar ve kuyruklarını bükerek sürüklenmeyi en aza indirgeyebiliyorlardı. Bu membran yapısı uzun uçuşlar için evrimleşmemişti. Kısa sürelerde yüksek irtifalardan süzülerek olabildiğince uzun mesafeler kat etmek için evrimleşmişti. 

Yeni yeni dinozorların türemeye başladığı o dönemin sonlarında kendi boyutlarına göre uzun bacaklara sahip olmaları ve bipedal olmaları zamanlarının büyük kısımlarını yürüyerek geçirdiklerini de gösteriyor. Fosilin çıkarıldığı arazide aynı zamanda yine eşsiz bir tür olan Longisquama da çıkarılmıştı. Kuzen olduğu düşünülen bu türlerin günümüzde yaşayan ''Draco volans'' adlı kertenkeleler ile bağlantılı oldukları düşünülüyor. 

Örüntüler ve bağlantılar üzerine kurulu insan beynindeki klasik ''uçan canlı'' figürünü başarılı bir şekilde altüst eden harika bir tür.

Paleontolojik Bulgular:

İskelet Sistemi:

 

 

Rekonstrüksiyonlar:

 

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Wikipedia
  2. Julio Lacerda/DeviantArt - Paleoart

Evrim Ağacı'nın Yeni Logosu ve Yarışmamızın Kazananları Belli Oldu!

Evrim Ağacı ile BirGün Gazetesi Güçlerini Birleştiriyor!

Yazar

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim