Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tür Adı: Sharovipteryx mirabilis 

Familya Adı: Sharovipterygidae

Takım Adı: Protorosauria

Sınıf Adı: Reptilia (Sürüngenler)

Yaşadığı Dönem: Geç Triyasik

Yaşadığı Bölge: Orta Asya'daki ormanlık alanlar

Boyut: ~ 30 cm

Diyet: Böcekler 

Bulunduğu Müze: Dinosaurium, Prag

Bulunduğu Yıl: 1965

Tanımlandığı Yıl: 1971

Bilgi: İsmi Sharov'un kanatları anlamına gelen bu tür, 1971 yılında Aleksandr Grigorevich Sharov tarafından sınıflandırılıp isimlendirilmiştir. 1981'e kadar Podopteryx (Ayak kanatlı) niteliğini taşıyordu. Daha sonra fark edildi ki bu isim önceden bir cins Kızböceği (Yusufçuğa benzeyen bir tür) için kullanılıyordu. Ardından Richard Cowen 1981 yılında yeni bir cins yaratarak adını Sharovipteryx koydu. 

Yaklaşık 225 milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor. Güney Kırgızistanda sadece 1 tane fosil sayesinde keşfedilmiştir. İlk bakışta doğal olarak Pterosaur'ların doğrudan ortak atası olduğunu düşünebilirsiniz. (Halen bazı paleozoologlar bunu savunur ancak yeterli kanıt yoktur.) Fakat yeni analizler ile günümüz sürüngenlerin en eski ortak atalarından biri olduğu farkedilmiştir.

Bulunan bu fosili eşsiz kılan ise ayaklardan pelvis'e kadar uzanan bir membran yapısı olmasıdır. Uropatagiumları ile yüksek irtifalardan süzülebiliyorlar, ayak bilekleri açılarını kullanarak uçuşu stabilize edebiliyorlar ve kuyruklarını bükerek sürüklenmeyi en aza indirgeyebiliyorlardı. Bu membran yapısı uzun uçuşlar için evrimleşmemişti. Kısa sürelerde yüksek irtifalardan süzülerek olabildiğince uzun mesafeler kat etmek için evrimleşmişti. 

Yeni yeni dinozorların türemeye başladığı o dönemin sonlarında kendi boyutlarına göre uzun bacaklara sahip olmaları ve bipedal olmaları zamanlarının büyük kısımlarını yürüyerek geçirdiklerini de gösteriyor. Fosilin çıkarıldığı arazide aynı zamanda yine eşsiz bir tür olan Longisquama da çıkarılmıştı. Kuzen olduğu düşünülen bu türlerin günümüzde yaşayan ''Draco volans'' adlı kertenkeleler ile bağlantılı oldukları düşünülüyor. 

Örüntüler ve bağlantılar üzerine kurulu insan beynindeki klasik ''uçan canlı'' figürünü başarılı bir şekilde altüst eden harika bir tür.

Paleontolojik Bulgular:

İskelet Sistemi:

 

 

Rekonstrüksiyonlar:

 

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Wikipedia
 2. Julio Lacerda/DeviantArt - Paleoart
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/04/2020 09:25:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3301

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hangi sihirli numara bizi zeki yapmaktadır? İşin sihri, içerisinde hiçbir sihrin bulunmuyor olmasındandır. Zekamızın gücü, doğadaki müthiş çeşitlilikten kaynaklanır. Tek ve kusursuz bir prensipten değil.”
Marvin Minsky
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder