Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Romantik Kimya: İlişkide İki Kişiyi Birbirine Bağlayan 3 Şey Nedir?

Romantik Kimya: İlişkide İki Kişiyi Birbirine Bağlayan 3 Şey Nedir? Pixabay
3 dakika
6,480
Tüm Reklamları Kapat

Pek çok insan, yakın ilişkileri hakkında sorular sormak için terapiye gelir. Bazı yaygın sorular şunlardır:

 • "Onun ruh eşim olduğunu nasıl anlarım?"
 • "Romantik bir partnerde doğru nitelikleri aradığımı nasıl anlarım?"
 • "İlişkim hakkında şüphelerim varsa ne yapmalıyım?"
 • "Beni daha çok sevmesini nasıl sağlayabilirim?"

Psikologlar, size romantik çekiciliğin hayatın ayırt edici ve tahmin edilemez bir parçası olduğunu söyleyecektir. Hiçbir garanti veya "sihirli ok" yoktur. Birinin sizi sevmesini sağlamak ya da kendinizi başkasına sevdirmek imkansızdır. Aşk ve romantizmde, onları tam olarak kavramak için elimizden gelen tüm çabayı boşa çıkaran, büyülü ve rastgele bir unsur her zaman olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Bununla birlikte, romantik çekim ve yakın ilişkiler alanındaki araştırmalar, aşk kıvılcımını tutuşturan ve ateşi sürdüren bazı önemli faktörleri tespit etti. İşte iki kişinin bağlanmasına yardımcı olduğu bilimsel olarak gösterilen üç şey:

İlişkilerde Bağlanmayı Sağlayan 3 Faktör

1. Azıcık Farklı Kuşlar Birlikte Uçarlar!

İlişki üzerine çalışan uzmanların kesin olarak söyleyebilecekleri bir şey, karşı kutupların birbirini çekmediğidir. İki kişinin kişiliklerinin, değerlerinin, tercihlerinin ve çıkarlarının sürdürülebilir bir ilişki kurmak için çok farklı olduğu bir nokta vardır. Tek başına fiziksel çekicilik, romantizmin çarklarını döndürmek için genellikle yeterli değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Öte yandan, iki insanın birbirine (olumsuz anlamda) fazla benzemesi diye bir şey de mümkündür. Bu, daha az yaygın bir durumdur; ancak bazen ilişki terapistleri tarafından gözlenebilir.

Görünüşe göre en iyi nokta, iki insanın sağlam bir benzerlik temeline sahip olmasıdır (örneğin benzer değerleri paylaşırlar ve örtüşen çıkarlara sahiptirler); ancak kişiler, aynı zamanda ilişkiyi renklendirecek veya tamamlayacak şekilde farklılık da göstermelidirler. Bu, bir partnerin diğerinden daha dışadönük olması veya bir partnerin daha analitik bir zihne sahipken diğerinin daha yaratıcı bir zihne sahip olması şeklinde tezahür edebilir. Başka bir deyişle, masaya partnerlerinin getirmediği bir şey getirirler.

Elbette bunlar bilimsel genellemelerdir ve her durumda geçerli olmaları gerekmez. Bazı birliktelikler, iyi bir ilişki için ne yapılması gerektiğine dair tüm kurallara meydan okur; ancak buna rağmen, kendilerine özgü bir şekilde işi götürmeyi başarırlar. Bazen birinden görünüşte mantıksız olan birlikteliklerini açıklamasını istediğinizde "Bilmiyorum, işe yarıyor işte..." diyebilirler. Aşkın en iyi açıklaması, bazen hiç açıklama yapmamaktır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

2. Bağlılık Elzemdir.

Güçlü bir güven ve bağlılık olmadan sağlıklı bir romantik ilişkiyi sürdürmek zordur. Muhtemelen bilimin bunu size söylemesine ihtiyacınız yok; ama bilim yine de söyleyecek: Proceedings of the National Academy of Sciences'da yayınlanan bir çalışma, 11.000'den fazla romantik çiftin verilerini analiz etti ve ilişki bağlılığının -ya da daha spesifik olarak, ilişkinin sonsuza kadar süreceğine olan inancın- ilişkinin genel kalitesini tahmin etmede en önemli faktör olduğunu buldu.[1]

Bu çalışmadan elde edilen eşit derecede dikkate değer bir bulgu, bilim insanlarının parmaklarının ucundaki veri hazinesinden bir ilişkinin mutlu olup olmadığını tahmin etmelerinin ne kadar zor olduğuydu. Daha net ifade edecek olursak: İnsanların ilişkiye olan güveni, takdir, cinsel ilişki sıklığı, çatışma ve iletişim gibi şeylere verdikleri cevaplar, bir çiftin kendilerini arzu edilen bir ilişki içinde görüp görmediklerini tahmin etmek konusunda, yazı tura atmaktan daha iyi sonuç vermedi. Aşk, bilimin meraklı gözlerinden bakıldığında hala büyük ölçüde çözülemiyor.

3. Fiziksel ve Cinsel Kimyanın Önemi Büyük!

Romantik bir ilişkinin uzun vadeli sağlığı için seksin önemsiz olduğunu söyleyen biri illâ yalan söylüyor olmak zorunda değildir; ancak muhtemelen konu hakkında tamamen bilgisizdir. Aynı çalışma, analize dahil edilen 11.000'den fazla çift arasında ilişki memnuniyetini tahmin etmede cinsel tatminin üçüncü en önemli faktör olduğunu bulmuştur.

Sonuç

Bilimin, aşkın şifresini tamamen kırması pek olası değildir; ancak bu durum, çalışma içgörülerinin sizin ve ilişkiniz için daha iyi bir geleceğe rehberlik etmeye yardımcı olamayacağı anlamına gelmez. Romantik birlikteliğinizi değerlendirirken şunlara dikkat edin:

 1. Yeterince benzerlik ve aynı zamanda birkaç önemli farklılık olması,
 2. Bağlılığı anlayan biri olması,
 3. Fiziksel çekim.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
25
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 23
 • Tebrikler! 13
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Psychology Today | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/12/2023 18:00:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12585

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Entomoloji
Sosyal Medya
Parçacık
Evrim Ağacı Duyurusu
Renk
Doku
Vejetaryen
Ses
İnsanlık
Argüman
Bakteri
Örümcek
Siyah
Sanat
Ateş
Çocuklar İçin Bilim
Oksijen
Karanlık Madde
Çeviri
Çevre
Uçma
Biliş
Çin
Bebek Doğumu
Kadın Sağlığı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
%50 Yağmur İhtimali Ne Demek?
%50 Yağmur İhtimali Ne Demek?
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Travers, et al. Romantik Kimya: İlişkide İki Kişiyi Birbirine Bağlayan 3 Şey Nedir?. (5 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 5 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12585
Travers, M., Selamet, G., Bakırcı, Ç. M. (2022, October 05). Romantik Kimya: İlişkide İki Kişiyi Birbirine Bağlayan 3 Şey Nedir?. Evrim Ağacı. Retrieved December 05, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12585
M. Travers, et al. “Romantik Kimya: İlişkide İki Kişiyi Birbirine Bağlayan 3 Şey Nedir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Gökalp Selamet, Evrim Ağacı, 05 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/12585.
Travers, Mark. Selamet, Gökalp. Bakırcı, Çağrı Mert. “Romantik Kimya: İlişkide İki Kişiyi Birbirine Bağlayan 3 Şey Nedir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Gökalp Selamet. Evrim Ağacı, October 05, 2022. https://evrimagaci.org/s/12585.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close