Bu Reklamı Kapat

Resim Sanatında Aynadaki Yansımalar ve Geometrik Optik

Resim Sanatında Aynadaki Yansımalar ve Geometrik Optik Pinterest
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
1,381 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Aslında, etrafımızda mevcut olan özellikle banyolarda, odalarda ve birçok yerde bulunan ve kullanılan aynaların ortaya çıkışı M.Ö. 4000'lere kadar dayanmaktadır. Aynanın temel prensibi, yansıtma özelliğine sahip yüzey ile tanımlanır. Bu kadar eski bir geçmişi olan ve 1500'lerden sonra insanların rahatlıkla ulaşabileceği bir araç haline gelen ayna, gelen ışınları yansıtarak görüntü oluşturur. Aşağıdaki figürde, düz aynanın gelen ışına davranış şeklini görmekteyiz.

Düzlem Aynada Yansıma
Düzlem Aynada Yansıma
Sorubak

Geometrik optik tanımını anlamak için öncelikle ışık kavramının ne olduğunu bilmek gerekir. Işık doğrusal yayılma özelliği sergileyen ve düz bir çizgide ilerleyen bir dalga veya bir foton paketi gibi iki farklı şekilde davranabilir. Geometrik optik ya da bir diğer adı ile ışın optiği, çeşitli açılarda düz çizgi ışınları içeren bir optik model biçimidir.

Geometrik optik kurallarını göz önünde bulundurduğumuz zaman, aşağıda bulunan 9 ünlü tabloda bazı manipülasyonlar fark etmekteyiz. Bu yazıda, yansımanın resim içinde kullanıldığı tablolardaki optik işlemler tanımlanacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Resimlerde Geometrik Optik

Mariana in the South, John William Waterhouse (1897)

John William Waterhouse'in "Mariana in the South" isimli çalışması
John William Waterhouse'in "Mariana in the South" isimli çalışması
1st Art Gallery

Waterhouse’un eserine baktığımız zaman, çizimdeki kadının yüzünün sol tarafını görünürken aynadaki yansımasında da sol tarafı gözükmektedir. Aslında aynadaki görüntüde kadının yüzünün sol tarafı yerine geometrik optik kurallarına göre sağ tarafının gözükmesi gerekmektedir. Gerçekte bunu denediğimiz zaman böyle bir görüntünün oluşmayacağını rahatlıkla görebiliriz.

Young Girl Singing into a Mirror, Jean-Étienne Liotard (18. Yüzyıl)

Jean-Étienne Liotard'in "Young Girl Singing into a Mirror" isimli eseri
Jean-Étienne Liotard'in "Young Girl Singing into a Mirror" isimli eseri
Sew 18th Century

Bu eserde, bir kız çocuğunun yüzünün sol tarafını görüyoruz ve aynadaki yansımasındaki görüntüsünde de sol tarafı rahatlıkla görünür şekilde çizilmiş. Ressamın çiziminde, ayna açılı bir şekilde çizilmiş olmasına rağmen geometrik optik kurallarına göre bu eserde ressam, aynadaki görüntüyü manipüle ederek değiştirmiş.

Old Woman at the Mirror, Bernardo Strozzi (1615)

Bernardo Strozzi'in "Old Woman at the Mirror" isimli çalışması
Bernardo Strozzi'in "Old Woman at the Mirror" isimli çalışması
Meisterdrucke

Resimde, yaşlı bir kadın, açılı bir şekilde duran aynanın önünde resmedilmiş. Yaşlı kadının yüzünün sol tarafını görüyoruz ve aynadaki görüntüde de kadının yüzünün sağ tarafından ziyade sol tarafı gözükmekte. Özellikle kadının sol kulağını bu kadar rahat görebiliyorken aynadaki çizimde de sol kulağının çizilmesi bir başka dikkat çekici nokta. Ayna her ne kadar açılı çizilmiş olsa da ve çizen kişi sanki kadının sol arkasındaymış gibi dursa da eserde bir manipülasyon bulunmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Het toilet van Venus, Peter Paul Rubens (1615)

Peter Paul Rubens'in "Het toilet van Venus" isimli çalışması
Peter Paul Rubens'in "Het toilet van Venus" isimli çalışması
Art Prints on Demand

Diğer çizimlerdeki gibi bu çizimde de sarışın bir kadının yüzünün sol tarafı gözükmekte ve aynadaki görüntüsünde optiksel açıdan ters giden bir durum var. Arkadan çizilmiş gibi duran eserde, kadının yüzünün sağ tarafını rahatlıkla görebilsek bile yüzünün sol tarafını bu şekilde aynada göremeyiz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Francine Van Hove (Yıl: Bilinmiyor)

Francine Van Hove eseri
Francine Van Hove eseri
Buzz Litteraire

Bu çizimde açılı şekilde duran iki ayna önünde bir kadın görüyoruz. Optik kurallara uygun olmayacak şekilde kadının aynalardan yansıması resmedilmiştir.

Açılı iki ayna
Açılı iki ayna
Step by Step Dance Academy

Açıları incelediğimiz zaman özellikle sağdaki ayna da kadının yüzünün bize göre sağ kısmının, çizimde yönlendirmelere maruz kaldığı açık. Sağdaki aynanın duruş açısına baktığımız zaman kadının yüzünün sol tarafının bu kadar yansımayacağı kesin. Sol tarafta duran ayna ise sağ taraftaki aynaya göre daha kurallı çizilmiş.

Francine Van Hove (Yıl: Bilinmiyor)

Francine Van Hove eseri
Francine Van Hove eseri
Buzz Litteraire

Aynanın önünde duran bir kadının sağ arka tarafından çizilmiş gibi görünen resim de bazı geometrik optik kurallarına uygun olmayan yansıma hataları görülüyor. Her ne kadar açılı bir şekilde duran ayna önündeki kadının, arka sağ kısmında çizilmiş gibi gözükse de kadının yüzünün sağ kısmındaki kulağını bu kadar net görebiliyorsak aynadaki yansımada kulağını bu şekilde görmememiz mümkün değildir.

The Mirror, Walter Crane (Yıl: Bilinmiyor)

Walter Crane'in "The Mirror" adlı çalışması
Walter Crane'in "The Mirror" adlı çalışması
The Eclectic Light Company

Crane’in ünlü eserlerinden biri olan "The Mirror" isimli eserinde de bazı manipülasyonlar mevcut. Eser, isminin hakkını veremeyecek şekilde yansıma hatalarına kurban gitmiş. Aynanın önündeki kadının sağ tarafını görüyoruz ve aynadaki yansımasında da yüzünün sol kısmı görünmesi gerekirken sağ tarafı resmedilmiş. Burada da ışının yansımasından dolayı optiksel bir hata mevcuttur.

Narcissus, Michelangelo Caravaggio (1594-1596)

Michelangelo Caravaggio'in "Narcissus" isimli eseri
Michelangelo Caravaggio'in "Narcissus" isimli eseri
Gallery in Tell

Michelangelo, Barok dönemin önde gelen sanatçıları arasındadır ve eserini incelediğimiz zaman diğer eserlerden farklı olarak ayna yerine yerde oluşan yansıtma özelliğine sahip bir yüzey görüyoruz. Çizimde, yerdeki yansımasına doğru eğilen bir çocuk resmedilmiş. Bu görselde de çocuğun duruş açısına dikkat ettiğimiz zaman yüzünün sol tarafını görüyoruz ve yansıma yerine görüntünün simetrisi çizilmiş. Bu yüzden burada da optik bir hata bulunmakta.

Bu Reklamı Kapat

Joking Couple, Hans von Aachen (Yıl: 1596)

Hans von Aachen'in "Joking Couple" adlı eseri
Hans von Aachen'in "Joking Couple" adlı eseri
WahooArt

1500lerin sonunda çizilmiş olan bu resim, incelediklerimizin içerisinde en fazla manipüle edilerek çizilmiş olarak gözüküyor. Burada da bariz bir şekilde kafa karışıklığına neden olabilecek bir durum mevcut. Resmin yorumuna gelecek olursak, çizim tamamen manipüle edilerek çizilmiş diyebiliriz. Onun dışında resmin mantığını anlamak ve yorumlamak biraz zor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 4
 • Güldürdü 3
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Brilliant. Geometrical Optics. (20 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020.
 • DOUGLAS C. GIANCOLI. (2016). Physics: Principles With Applications. Yayınevi: Boston: Pearson.
 • A. Schuster. An Introduction To The Theory Of Optics. (20 Ocak 1904). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Internet Archive | Arşiv Bağlantısı
 • Brown University. Aynanın Yükselişi. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Brown University | Arşiv Bağlantısı
 • The National Gallery. Michelangelo Merisi Da Caravaggio. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: The National Gallery | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/01/2022 01:05:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9018

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Entropi
Mikoloji
Bilim İnsanı
İklim Değişikliği
Homeostasis
Anatomi
Aile
Abd
Uzaylı
Etoloji
Ornitoloji
Yeşil
Yılan
Neandertal
İnsanın Evrimi
Yemek
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Makine
Kalori
Eczacılık
Tespit
Meteor
Toplumsal Cinsiyet
Okyanus
Bakteriler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et