Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Resim Sanatında Aynadaki Yansımalar ve Geometrik Optik

Resim Sanatında Aynadaki Yansımalar ve Geometrik Optik Pinterest
4 dakika
3,622
Tüm Reklamları Kapat

Aslında, etrafımızda mevcut olan özellikle banyolarda, odalarda ve birçok yerde bulunan ve kullanılan aynaların ortaya çıkışı M.Ö. 4000'lere kadar dayanmaktadır. Aynanın temel prensibi, yansıtma özelliğine sahip yüzey ile tanımlanır. Bu kadar eski bir geçmişi olan ve 1500'lerden sonra insanların rahatlıkla ulaşabileceği bir araç haline gelen ayna, gelen ışınları yansıtarak görüntü oluşturur. Aşağıdaki figürde, düz aynanın gelen ışına davranış şeklini görmekteyiz.

Düzlem Aynada Yansıma
Düzlem Aynada Yansıma
Sorubak

Geometrik optik tanımını anlamak için öncelikle ışık kavramının ne olduğunu bilmek gerekir. Işık doğrusal yayılma özelliği sergileyen ve düz bir çizgide ilerleyen bir dalga veya bir foton paketi gibi iki farklı şekilde davranabilir. Geometrik optik ya da bir diğer adı ile ışın optiği, çeşitli açılarda düz çizgi ışınları içeren bir optik model biçimidir.

Tüm Reklamları Kapat

Geometrik optik kurallarını göz önünde bulundurduğumuz zaman, aşağıda bulunan 9 ünlü tabloda bazı manipülasyonlar fark etmekteyiz. Bu yazıda, yansımanın resim içinde kullanıldığı tablolardaki optik işlemler tanımlanacaktır.

Resimlerde Geometrik Optik

Mariana in the South, John William Waterhouse (1897)

John William Waterhouse'in "Mariana in the South" isimli çalışması
John William Waterhouse'in "Mariana in the South" isimli çalışması
1st Art Gallery

Waterhouse’un eserine baktığımız zaman, çizimdeki kadının yüzünün sol tarafını görünürken aynadaki yansımasında da sol tarafı gözükmektedir. Aslında aynadaki görüntüde kadının yüzünün sol tarafı yerine geometrik optik kurallarına göre sağ tarafının gözükmesi gerekmektedir. Gerçekte bunu denediğimiz zaman böyle bir görüntünün oluşmayacağını rahatlıkla görebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Young Girl Singing into a Mirror, Jean-Étienne Liotard (18. Yüzyıl)

Jean-Étienne Liotard'in "Young Girl Singing into a Mirror" isimli eseri
Jean-Étienne Liotard'in "Young Girl Singing into a Mirror" isimli eseri
Sew 18th Century

Bu eserde, bir kız çocuğunun yüzünün sol tarafını görüyoruz ve aynadaki yansımasındaki görüntüsünde de sol tarafı rahatlıkla görünür şekilde çizilmiş. Ressamın çiziminde, ayna açılı bir şekilde çizilmiş olmasına rağmen geometrik optik kurallarına göre bu eserde ressam, aynadaki görüntüyü manipüle ederek değiştirmiş.

Old Woman at the Mirror, Bernardo Strozzi (1615)

Bernardo Strozzi'in "Old Woman at the Mirror" isimli çalışması
Bernardo Strozzi'in "Old Woman at the Mirror" isimli çalışması
Meisterdrucke

Resimde, yaşlı bir kadın, açılı bir şekilde duran aynanın önünde resmedilmiş. Yaşlı kadının yüzünün sol tarafını görüyoruz ve aynadaki görüntüde de kadının yüzünün sağ tarafından ziyade sol tarafı gözükmekte. Özellikle kadının sol kulağını bu kadar rahat görebiliyorken aynadaki çizimde de sol kulağının çizilmesi bir başka dikkat çekici nokta. Ayna her ne kadar açılı çizilmiş olsa da ve çizen kişi sanki kadının sol arkasındaymış gibi dursa da eserde bir manipülasyon bulunmaktadır.

Het toilet van Venus, Peter Paul Rubens (1615)

Peter Paul Rubens'in "Het toilet van Venus" isimli çalışması
Peter Paul Rubens'in "Het toilet van Venus" isimli çalışması
Art Prints on Demand

Diğer çizimlerdeki gibi bu çizimde de sarışın bir kadının yüzünün sol tarafı gözükmekte ve aynadaki görüntüsünde optiksel açıdan ters giden bir durum var. Arkadan çizilmiş gibi duran eserde, kadının yüzünün sağ tarafını rahatlıkla görebilsek bile yüzünün sol tarafını bu şekilde aynada göremeyiz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Francine Van Hove (Yıl: Bilinmiyor)

Francine Van Hove eseri
Francine Van Hove eseri
Buzz Litteraire

Bu çizimde açılı şekilde duran iki ayna önünde bir kadın görüyoruz. Optik kurallara uygun olmayacak şekilde kadının aynalardan yansıması resmedilmiştir.

Açılı iki ayna
Açılı iki ayna
Step by Step Dance Academy

Açıları incelediğimiz zaman özellikle sağdaki ayna da kadının yüzünün bize göre sağ kısmının, çizimde yönlendirmelere maruz kaldığı açık. Sağdaki aynanın duruş açısına baktığımız zaman kadının yüzünün sol tarafının bu kadar yansımayacağı kesin. Sol tarafta duran ayna ise sağ taraftaki aynaya göre daha kurallı çizilmiş.

Francine Van Hove (Yıl: Bilinmiyor)

Francine Van Hove eseri
Francine Van Hove eseri
Buzz Litteraire

Aynanın önünde duran bir kadının sağ arka tarafından çizilmiş gibi görünen resim de bazı geometrik optik kurallarına uygun olmayan yansıma hataları görülüyor. Her ne kadar açılı bir şekilde duran ayna önündeki kadının, arka sağ kısmında çizilmiş gibi gözükse de kadının yüzünün sağ kısmındaki kulağını bu kadar net görebiliyorsak aynadaki yansımada kulağını bu şekilde görmememiz mümkün değildir.

The Mirror, Walter Crane (Yıl: Bilinmiyor)

Walter Crane'in "The Mirror" adlı çalışması
Walter Crane'in "The Mirror" adlı çalışması
The Eclectic Light Company

Crane’in ünlü eserlerinden biri olan "The Mirror" isimli eserinde de bazı manipülasyonlar mevcut. Eser, isminin hakkını veremeyecek şekilde yansıma hatalarına kurban gitmiş. Aynanın önündeki kadının sağ tarafını görüyoruz ve aynadaki yansımasında da yüzünün sol kısmı görünmesi gerekirken sağ tarafı resmedilmiş. Burada da ışının yansımasından dolayı optiksel bir hata mevcuttur.

Narcissus, Michelangelo Caravaggio (1594-1596)

Michelangelo Caravaggio'in "Narcissus" isimli eseri
Michelangelo Caravaggio'in "Narcissus" isimli eseri
Gallery in Tell

Michelangelo, Barok dönemin önde gelen sanatçıları arasındadır ve eserini incelediğimiz zaman diğer eserlerden farklı olarak ayna yerine yerde oluşan yansıtma özelliğine sahip bir yüzey görüyoruz. Çizimde, yerdeki yansımasına doğru eğilen bir çocuk resmedilmiş. Bu görselde de çocuğun duruş açısına dikkat ettiğimiz zaman yüzünün sol tarafını görüyoruz ve yansıma yerine görüntünün simetrisi çizilmiş. Bu yüzden burada da optik bir hata bulunmakta.

Joking Couple, Hans von Aachen (Yıl: 1596)

Hans von Aachen'in "Joking Couple" adlı eseri
Hans von Aachen'in "Joking Couple" adlı eseri
WahooArt

1500lerin sonunda çizilmiş olan bu resim, incelediklerimizin içerisinde en fazla manipüle edilerek çizilmiş olarak gözüküyor. Burada da bariz bir şekilde kafa karışıklığına neden olabilecek bir durum mevcut. Resmin yorumuna gelecek olursak, çizim tamamen manipüle edilerek çizilmiş diyebiliriz. Onun dışında resmin mantığını anlamak ve yorumlamak biraz zor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
18
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 5
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 4
 • Güldürdü 3
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Brilliant. Geometrical Optics. (20 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 • DOUGLAS C. GIANCOLI. (2016). Physics: Principles With Applications. Yayınevi: Boston: Pearson.
 • A. Schuster. An Introduction To The Theory Of Optics. (2 Aralık 1904). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Internet Archive | Arşiv Bağlantısı
 • Brown University. Aynanın Yükselişi. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Brown University | Arşiv Bağlantısı
 • The National Gallery. Michelangelo Merisi Da Caravaggio. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: The National Gallery | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/12/2023 07:39:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9018

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kamuflaj
Sağlık Bilimleri
Karanlık
Ağrı
Karar
Kuantum Fiziği
Neandertal
Viroloji
Meyve
Canlı
Böcek
Nükleer
Seçilim
Kök Hücre
Tümör
Cinsellik
İnsanın Evrimi
Ecza
Manyetik Alan
Analiz
Cinsel Yönelim
Genler
Buz
Sinir Sistemi
Eşey
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. E. Koçak, et al. Resim Sanatında Aynadaki Yansımalar ve Geometrik Optik. (25 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 2 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9018
Koçak, A. E., Bakırcı, Ç. M. (2020, July 25). Resim Sanatında Aynadaki Yansımalar ve Geometrik Optik. Evrim Ağacı. Retrieved December 02, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9018
A. E. Koçak, et al. “Resim Sanatında Aynadaki Yansımalar ve Geometrik Optik.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 25 Jul. 2020, https://evrimagaci.org/s/9018.
Koçak, Aslı Ece. Bakırcı, Çağrı Mert. “Resim Sanatında Aynadaki Yansımalar ve Geometrik Optik.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 25, 2020. https://evrimagaci.org/s/9018.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close