Proteobakteriler (Proteobacteria)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Proteobakteriler, gram-negatif bakterilerin en büyük şubelerinden birisidir. Escherichia, Salmonella, Vibrio, Helicobacter, Yersinia ve Legionellales gibi birçok meşhur hastalık yapıcı (patojen) bakteri, bu şube altında yer alır. Ancak bunun haricinde parazitik olmayan, özellikle de azot bağlayıcı bakterilerin de bir kısmı bu şube altında bulunmaktadır. Bu tip bakterilerin dış zarı lipopolisakkaritlerden oluşur. Birçoğu, flagella yardımıyla hareket eder ama bazı hareketsiz olanları bakteriyel süzülme denilen pasif yöntemle de hareket edebilir.

Diyet ve Metabolizma

Bu grup içindeki bakterilerde çok çeşitli metabolizmalar görülür. Şubedeki türlerin birçoğu fakültatif veya zorunlu olarak oksijensiz (anaerobik), kemolitoototrofik veya heterotrofiktir. Bir kısmı fotosentez yapabilir; ancak bu türlerde fotosentez ortak bir atada değil, bağımsız olarak evrimleşmiştir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Gruptaki türlerin birçoğu insanlar için hastalık yapıcı niteliktedir. Özellikle insan dişilerinin aşağı üreme sistemi kısmındaki mikrobiyotanın çoğunu proteobakteriler oluşturur. Bu türler, şişkinlik (enflamasyon) ile ilişkilendirilirler. Buna rağmen proteobakterilerin varlığı, sağlıklı bir plasental mikrobiyomu için gereklidir.

Etimoloji

Takson, geniş çeşitliliğinden ötürü ismini birçok forma girebildiğine inanılan Yunan Deniz Tanrısı Proteus'tan alır. Ayrıca sözcüğün kökeni olan protos (πρῶτος), Yunancada "ilk" anlamına gelir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Ana Görsel Kaynağı: Wikipedia
  • Wikipedia. Proteobacteria. (2018, Temmuz 07). Alındığı Tarih: 16 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Wikipedia

Ankara çiğdemi (Crocus ancyrensis)

Güneşte Kalınca Neden Derimizin Rengi Kararıyor da Saçlarımızınki Açılıyor?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim