Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Pirene Dağları'ndaki Harabe Bina, Trajik Yangınları Gözler Önüne Seriyor!

Pirene Dağları'ndaki Harabe Bina, Trajik Yangınları Gözler Önüne Seriyor! Eurekalert
3 dakika
211
Tüm Reklamları Kapat

Pirene Dağları'nın ortasındaki harabe bir bina, orada yaşayan insanlar için bir gizli bir altın küpeye kadar her yok eden yıkıcı bir yangının trajedisini gözler önüne seriyor. Şimdi arkeologların Tossal de Baltarga'nın Demir Çağı bölgesinde bulunan G Binası'nda yaptıkları kazı, Kartaca ve Roma arasındaki savaşın unutulmuş bir bölümünü ve şiddet yüzünden raydan çıkan yaşamları ortaya çıkarıyor. Barselona Özerk Üniversitesi'nden Dr. Oriol Olesti Vila şöyle anlatıyor:

Yıkım, Pireneler'in İkinci Pön Savaşı'na ve Hannibal'ın askerlerinin geçişine sahne olduğu döneme, M.Ö. 3. yüzyılın sonlarına tarihleniyor. Bölgenin şiddetli bir şekilde tahrip edilmesinin bu savaşla bağlantılı olması muhtemel. Genel yangın, kasıtlı ve çok etkili bir antropik yıkıma işaret ediyor. Sadece G Binası değil, alandaki tüm binalar tahrip edilmiş. D Binası'nda tamamen yanmış bir köpek bulduk...

Tossal de Baltarga, yakınlardaki Castellot de Bolvir'de büyük bir yeri olan Cerretani topluluğunun tepe kalesiydi. Görünüşe göre savunma duvarları yoktu ancak nehir ve kritik seyahat yolları üzerinde mükemmel görüş açısına sahipti. Yaşanan ani yıkım, organik kalıntıları korumuş bu sayede sakinlerin yaşadığı hayatın ayrıntılı bir resmi çizilebilmişti.

Frontiers in Environmental Archaeology dergisinde yayınlanan makalenin başyazarı Olesti Vila, şöyle anlatıyor: Bu vadiler ekonomik ve stratejik açıdan önemliydi Hannibal'ın Pireneleri geçerek yerel kabilelere, muhtemelen Cerretani'lere karşı savaştığını biliyoruz. Bu sefere ait çok fazla arkeolojik kalıntı korunmuş değil. Tossal de Baltarga, elimizde olan muhtemelen en iyi örneklerden biri.

Tüm Reklamları Kapat

Arkeologlar küçük bir kapta gizlenmiş demir bir kazma ve altın küpe buldular. Uzmanlar, G Binası'nın iki katlı olduğunu, yangın çok şiddetli olduğu için çatının, destek kirişlerinin ahşap olan üst katın düştüğünü ancak bazı değerli eşyaların bundan kurtulduğunu belirtiyor.

Üst katın yemek pişirme ve tekstil üretimi için bölümlere ayrıldığı anlaşılıyor. Üst katta bulunan çok sayıda ağırşak ve dokuma tezgahı ağırlığı, koyun ve keçiden elde edilen yünü eğirmek ve dokumak için kullanılmış olabilir. Arkeologlar ayrıca yulaf ve arpa gibi yenilebilir tahıllar ve içinde süt içildiği ve domuz yahnisi yendiğini gösteren kalıntılar bulunan bazı pişirme kapları buldu.

G Binası'nda insan kalıntısı bulunmazken, dört koyun, bir keçi ve G Binası'nın sahiplerinin bindiği tahmin edilen bir at olmak üzere altı hayvanın yangından kaçamadığı anlaşılıyor. Hayvanlar muhtemelen yemleriyle birlikte ahşap kafeslere kapatılmıştı. Hatta bir kapı yollarını kapatmış bile olabilir ki bu girişte bulunan yanmış odunları açıklayabilir. Ayrıca izotop analizi, bazı koyunların daha önce muhtemelen diğer topluluklarla anlaşarak ova meralarında otladığını gösteriyor. Olesti Vila, şöyle anlatıyor:

Bu dağ toplulukları kendi içlerine kapalı değillerdi, komşu bölgelerle bağlantı halindeydiler. Ürünlerle birlikte muhtemelen kültürel geçmişlerini de paylaşıyorlardı. Karmaşık ekonomi, çevrelerine adapte olmuş ve dağlık bölgelerdeki kaynaklarından yararlanan bir Demir Çağı toplumuna işaret ediyor. Ama aynı zamanda diğer topluluklarla temas halinde olduklarını da gösteriyor.

Yıkım muhtemelen çok ani gelmişti. Ahırın kapısını açmaya ve hayvanları kurtarmaya zaman bile bulamamışlardı. Bu sadece beklenmedik bir yerel yangında olabilir. Ancak gizli bir altın küpenin varlığı, yerel halkın bir tür tehdit, muhtemelen bir düşmanın gelişini beklediğini gösteriyor. Ayrıca, bu kadar çok sayıda hayvanın küçük bir ahırda tutulması da bir tehlike beklentisine işaret ediyor.

Arkeologlar Tossal de Baltarga'da yaşayan insanların akıbetini hâlâ bilmiyor. Ancak burası sonunda Romalılar tarafından yeniden işgal edildi ve garnizon haline getirildi. Topluluğun bir kısmı yangından sağ kurtulmuş olması olası. Belki de G Binasının ve komşularının yanışını hatırlayan Tossal de Baltarga'nın sonraki sakinleri, etkileyici bir gözetleme kulesi de dahil olmak üzere savunma yapıları inşa etmişlerdir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • İğrenç! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • O. Olesti, et al. (2024). The Exploitation Of Mountain Natural Resources During The Iron Age In The Eastern Pyrenees: The Case Study Of Production Unit G At Tossal De Baltarga (Bellver De Cerdanya, Lleida, Spain). Frontiers in Environmental Archaeology, sf: 1347394. doi: 10.3389/fearc.2024.1347394. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/06/2024 11:02:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17635

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Radyoaktif
Böcek
Albert Einstein
Yıldızlar
Sıcaklık
Model
Mavi
Doğum
Eczacılık
Tümör
Obezite
Evrimleşme
Etimoloji
Mers
Endokrin Sistemi
Bebek Doğumu
Kuyrukluyıldız
Eğitim
Ölçüm
Bilimkurgu
Balıklar
Bilim İnsanı
Elektrokimya
Kimyasal Evrim
Nöron
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Pirene Dağları'ndaki Harabe Bina, Trajik Yangınları Gözler Önüne Seriyor!. (18 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17635
Derin, U. (2024, May 18). Pirene Dağları'ndaki Harabe Bina, Trajik Yangınları Gözler Önüne Seriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17635
U. Derin. “Pirene Dağları'ndaki Harabe Bina, Trajik Yangınları Gözler Önüne Seriyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 18 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17635.
Derin, Ufuk. “Pirene Dağları'ndaki Harabe Bina, Trajik Yangınları Gözler Önüne Seriyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 18, 2024. https://evrimagaci.org/s/17635.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close