Parmaksız Dinozor: Mononykus

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dünya dışı bir canlı gibi değil mi? Ya da rekonstrüksiyon yapanın birkaç parmak çizmeyi unuttuğunu düşünebilirsiniz ama gördüğünüz üzerinde oynanmamış, tamamen paleontolojik versiyonudur. Bu canlı, Alvarezsauridae ailesindendir ve adı Mononykus olecranus'tur. "Mononykus" kelime anlamı olarak ''tek pençe'' demektir. Olecranus ise önkolda ulna kemiğinin proksimalinde (vücudun merkezine yakın olan kısımda) bulunan ve humerus ile eklem yapıp dirsek yapılardan birini oluşturan olecranondan gelmektedir. Çünkü bu canlıya ait çok iyi korunmuş bir olecranon bulunmuştur.

Yaklaşık 70 milyon yıl önce Geç Kretase döneminde yaşamış bir theropod türüdür. 1 metrelik bir hindi boyutundadır. Küçük dişleri olan ağız yapısı karınca yuvalarına girmek veya keseli memeli yuvalarını karıştırmak için uzun, ince bir yapıdadır. Besin olarak genelde böcekleri veya larvaları tercih ediyordu. Ama küçük memelilerle de beslenildiği tahmin ediliyor. Gözleri kafatasına göre biraz büyüktür. Bu sayede geceleri ortalıkta büyük avcılar yokken avlandıkları düşünülüyor. Bacakları kısa olmasına rağmen hızlı ve çeviktir. Genelde çöl habitatlarında yaşadığı düşünülüyor. Hızlı bacakları sayesinde açık alanda av/avcılar için hızlı hareket edebiliyordu. Diğer birçok theropod kuzeni gibi tüylerle kaplı, ılık kanlı bir aviandır.

Bilek kemikleri kuşlarınkine benzer olarak kaynaşmış yapıdadır. Ayrıca kendisinin Shuvuuia ve Parvicursor ile de filogenetik bağlantıları olduğu düşünülüyor. Bu canlıyı özel kılan ise diğer theropod kuzenleri gibi parmaklara sahip değildir. Sadece 3,5 cm'lik uzun tek bir pençesi vardır. Bazı paleontologlara göre bu yapı, karınca yuvalarını oymak için kullanılıyordu. Belki de cinsel seçilime hizmet ediyordu. Şimdilik bu anatomik farklılığın sebebi gizemini koruyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Feathered Dinosaurs - The Origin of Birds, sf. 173
  2. Dinosaurs of the Gobi. Mongolia: BBC Horizon. 1993.
  3. Wikipedia

Modern Yaşamda Ölüm Kaynakları: Çağımızda Neden ve Nasıl Ölüyoruz?

Evrim Ağacı'nın Google Chrome Eklentisi Yayında!

Yazar

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim