Evrim Ağacı

Parmaksız Dinozor: Mononykus

Parmaksız Dinozor: Mononykus

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dünya dışı bir canlı gibi değil mi? Ya da rekonstrüksiyon yapanın birkaç parmak çizmeyi unuttuğunu düşünebilirsiniz ama gördüğünüz üzerinde oynanmamış, tamamen paleontolojik versiyonudur. Bu canlı, Alvarezsauridae ailesindendir ve adı Mononykus olecranus'tur. "Mononykus" kelime anlamı olarak ''tek pençe'' demektir. Olecranus ise önkolda ulna kemiğinin proksimalinde (vücudun merkezine yakın olan kısımda) bulunan ve humerus ile eklem yapıp dirsek yapılardan birini oluşturan olecranondan gelmektedir. Çünkü bu canlıya ait çok iyi korunmuş bir olecranon bulunmuştur.

Yaklaşık 70 milyon yıl önce Geç Kretase döneminde yaşamış bir theropod türüdür. 1 metrelik bir hindi boyutundadır. Küçük dişleri olan ağız yapısı karınca yuvalarına girmek veya keseli memeli yuvalarını karıştırmak için uzun, ince bir yapıdadır. Besin olarak genelde böcekleri veya larvaları tercih ediyordu. Ama küçük memelilerle de beslenildiği tahmin ediliyor. Gözleri kafatasına göre biraz büyüktür. Bu sayede geceleri ortalıkta büyük avcılar yokken avlandıkları düşünülüyor. Bacakları kısa olmasına rağmen hızlı ve çeviktir. Genelde çöl habitatlarında yaşadığı düşünülüyor. Hızlı bacakları sayesinde açık alanda av/avcılar için hızlı hareket edebiliyordu. Diğer birçok theropod kuzeni gibi tüylerle kaplı, ılık kanlı bir aviandır.

Bilek kemikleri kuşlarınkine benzer olarak kaynaşmış yapıdadır. Ayrıca kendisinin Shuvuuia ve Parvicursor ile de filogenetik bağlantıları olduğu düşünülüyor. Bu canlıyı özel kılan ise diğer theropod kuzenleri gibi parmaklara sahip değildir. Sadece 3,5 cm'lik uzun tek bir pençesi vardır. Bazı paleontologlara göre bu yapı, karınca yuvalarını oymak için kullanılıyordu. Belki de cinsel seçilime hizmet ediyordu. Şimdilik bu anatomik farklılığın sebebi gizemini koruyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Feathered Dinosaurs - The Origin of Birds, sf. 173
 2. Dinosaurs of the Gobi. Mongolia: BBC Horizon. 1993.
 3. Wikipedia
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/06/2020 19:29:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3819

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Biyografi
Kanser
Anne
Virüs
Ahlak
Sağlık Bilimleri
Türleşme
Biyokimya
Farmakoloji
Albert Einstein
Balıklar
Adaptasyon
Evrim
Antropoloji
Cinsiyet Araştırmaları
Hız
Sinir Hücresi
Kalp
Samanyolu Galaksisi
Diyet
Sürüngen
Sağlık Personeli
Su
Balıkçılık
Güneş
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sanat bendir; bilim biz...”
Claude Bernard
Geri Bildirim Gönder