Parmağımızdaki Kesiğe Alkol Sürdüğümüzde Neden Yanma Hissederiz?

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Elimizdeki kesiğe alkol sürdüğümüzde canımız yanar, bunun sebebi açığa çıkmış VR1 sinir hücrelerinin alkole verdiği tepkidir. VR1 sinir hücreleri yüksek bir ısıyla karşı karşıya kaldığımızda aktive olan ve durumu beyne ileten ısıya duyarlı reseptörlerdir.

Peki, kesiğe sürdüğümüz alkol soğuk olduğu halde neden VR1 reseptörleri aktive olur, neden sanki elimiz yanıyormuş gibi hissederiz? VR1 reseptörlerinin etanole verdiği tepkiyi inceleyen bir çalışmada, bu reseptörlerin aktive olması için gereken ısı eşiğinin etanol nedeniyle  ̴42°C’den  ̴34°C’ye (neredeyse 10°C) düştüğü gözlenmiştir. Diğer alkol çeşitleri de benzer bir düşüşe neden olmuştur. Sonuç olarak, alkol uygulanan bölgedeki VR1 reseptörleri daha düşük sıcaklıklarda aktive olup beyne nörokimyasal sinyaller gönderir.

Ancak yine de VR1 reseptörlerini harekete geçirecek bir ısı kaynağına ihtiyaç vardır. Henüz kesin bir bilgi olmamakla birlikte, doku hasarı sonucunda oluşan enflamasyon tepkisinde yer alan hücrelerin ürettiği ısı, yanma hissi veriyor olabilir. Veya normalde el yakan sıcaklıkları tespit eden bu reseptörler, sıcaklık eşiği alkol tarafından aşağı çekildiği için, kendi vücut sıcaklığımızı "el yakıcı" olarak hissediyor olabilir.

Kaynaklar ve İleri Okuma
  • Now I Know. Why Rubbing Alcohol Makes Cuts Burn. (2018, Aralık 29). Alındığı Tarih: 29 Aralık 2018. Alındığı Yer: Now I Know
  • M. Trevisani, et al. (2002). Ethanol Elicits And Potentiates Nociceptor Responses Via The Vanilloid Receptor-1. Nature Neuroscience 5, sf:546–551.
  • A. M. Helmenstine. Why Does Alcohol Burn On A Cut Or Wound?. (2018, Şubat 28). Alındığı Tarih: 29 Aralık 2018. Alındığı Yer: Thought Co.
  • W. Orem. Alcohol On A Wound. (2015, Mart 26). Alındığı Tarih: 29 Aralık 2018. Alındığı Yer: Indiana Public Media
  • Wikipedia. Trpv1. (2018, Aralık 29). Alındığı Tarih: 29 Aralık 2018. Alındığı Yer: Wikipedia

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder