Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Paleo-Eskimolar, Modern Kuzey Amerikalılara Bol Miktarda Genetik Miras Bıraktı!

Paleo-Eskimolar, Modern Kuzey Amerikalılara Bol Miktarda Genetik Miras Bıraktı! High Country News
5 dakika
6,833
 • Tarihsel Arkeoloji
 • İnsan Evrimi
Tüm Reklamları Kapat

İçlerinde Evrim Ağacı ekibinden Ezgi Altınışık'ın da bulunduğu bir ekip tarafından yapılan ve Dünya'nın en prestijli bilim dergisi olan Nature'da yayınlanan yeni bir araştırma, Sibirya'dan Kuzey Amerika'ya 5000 yıl kadar önce göç eden Arktik avcı-toplayıcıların günümüz Yerli Amerikalıları üzerindeki derin etkilerini ortaya koymayı başardı.

Her ne kadar bu insan grubu antik DNA ve arkeoloji çalışmaları nedeniyle yakından tanınıyor olsa da, daha önceki genetik araştırmalar bu grupların yerlerinin büyük oranda günümüzdeki Inuit, Yup'ik ve Aleutlar gibi Arktik bölgelerde yaşayan insanların atalarınca alındığını gösteriyordu. Yeni araştırma ise günümüzdeki Kuzey Amerikalıların birçoğunun bu antik popülasyondan dikkate değer miktarda genetik miras aldığını gösteriyor. Altınışık, araştırmalarının önemiyle ilgili Evrim Ağacı'na şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu araştırmada biz ilk defa bölgenin tarihini geniş çerçevede modelledik: Hem Amerika kıtasının hem de Asya'nın Arktik kısmını kapsamayı başardık. Bu oldukça geniş bir açı. Araştırmamız, daha önceden bu konuda ileri sürülen modelleri temel alıyor. Ancak bizim yaklaşımımız sayesinde nihayetinde geniş bir bölgenin evrimsel ve genetik tarihine dair çok daha somut bir fikrimiz oldu.

Kuzey Amerika Göçü ve Paleo-Eskimolar

İnsanlar, Kuzey Amerika'ya ilk olarak günümüzden 14.500 yıl önce ulaştılar. Bundan bir sonraki ana dalga günümüzden 5000 yıl öncesine dayanıyor ve ikinci dalga olarak göç eden bu gruba Paleo-Eskimolar adı verilmektedir. Günümüzden 800 yıl kadar önce, günümüzdeki Inuit ve Yup'ik halkları Arktik boyunca bu Paleo-Eskimolar'ın yerini aldı. Günümüzden 700 yıl kadar öncesine varan arkeolojik kayıtlar, Paleo-Eskimo kültürünün tamamen yok olduğunu gösteriyor. Bu yok olan popülasyonun genetik mirası oldukça tartışmalı bir konu; çünkü birden fazla genetik araştırma, bu popülasyonun Kuzey Amerika toplumlarına pek az genetik miras bıraktığını ileri sürüyordu.

Yeni yayınlanan araştırmada ise araştırmacılar 48 antik insandan ve Sibirya, Alaska, Aleutan Adaları ve Kanada'da yaşayan 93 modern bireyden aldıkları genom verisini kullanarak, eldeki veriyi daha önceden yayınlamış veriyle kıyasladılar. Araştırmacılar yeni analiz yöntemleri kullanarak, antik ve modern çok sayıda popülasyonun kapsamlı bir genetik modelini çıkarmayı başardılar. Bu model sayesinde sözü edilen grupların birbirleriyle akrabalıklarını tespit etmek mümkün oldu. Max Planck İnsan Tarihi Enstitüsünden Stephan Schieffels şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmamız sadece bu bölgeden gelen antik DNA verisini genişletmesi bakımından değil, aynı zamanda bu bölgedeki popülasyonların hepsini tek ve bütüncül bir modelle açıklayabiliyor olmak bakımından eşsizdir.

Paleo-Eskimoların Kuzey Amerika'daki İzleri

Araştırmacılar, tüm modern Amerikan Arktiği ve Chukotka popülasyonlarının dikkate değer bir kısmının genetik mirasının Paleo-Eskimolar'dan geldiğini göstermeyi başardılar. Bu insanlar arasında Yup'ik, Inuit ve Aleutlar gibi Eskimo-Aleut dilleri konuşan popülasyonlar ile Athabaskan ve Tlingit dilleri gibi Na-Dene dillerini konuşan popülasyonlar bulunuyor. Bu ikinci grup, Kanada'da, Alaska'da ve hatta ABD'nin aşağı 48 eyaletinde yaşıyorlar.

Araştırmacıların analizine göre Paleo-Eskimolar, günümüzden 5.000 ila 4.000 yıl önce Alaska'ya varmalarından kısa bir süre sonra, güneyli yerlilerin atalarına daha benzer olan popülasyonlar ile çiftleştiler. Aleut Adaları ve Athabaskan toplumlarının ataları, genetik miraslarını doğrudan bu iki grubun karışımından almaktalar. Araştırmacılar aynı zamanda Inuit ve Yup'ik insanlarının atalarının en az 3 defa Bering Boğazı'nı geçtiklerini gösterdi: İlki Paleo-Eskimolar'ın Alaska'ya geçişi , ikincisi Eski Bering Denizi civarında yaşamış toplumların atalarının geçişi, sonuncusu ise Thule kültürünün yeniden Alaska'ya geçişi. Yupik ve Inuit ataları, Chukotka bölgesinde muhtemelen 1000 yıldan uzun bir süre boyunca kaldılar ve burada, günümüz Chukchi ve Kamchatka yerli halklarıyla çiftleşerek karıştılar.

Paleo-Eskimo atalarından kalan genler günümüzde özellikle Na-Dene dillerini konuşan Athabaskan ve Tlingit komünitelerinde yaygındır. Bu gruplar, Alaksa, kuzey Kanada ve ABD'nin batı kıyılarında ve güneybatı yaşarlar. Harvard Tıp Fakültesi ve Howard Hughes Tıp Ensititüsünden David Reich şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Son 7 sene boyunca Paleo-Eskimolar'ın günümüzde Kuzey Amerika'da yaşayan toplumlara genetik miras bırakıp bırakmadığı tartışma konusu olmuştur. Araştırmamız, bu tartışmaya son noktayı koymakta ve Paleo-Eskimolar'ın Na-Dene dillerini yaydığına yönelik teoriyi güçlendirmekte.

En şaşırtıcı verilerimizden birisi, iç Alaska'da bulunan antik bir Athabaskan yerleşimi olan Tochak McGrath'ten elde ettiğimiz antik DNA'dan geliyor. Burada yerel komünite ile ortaklaşa çalışarak 700 yıl öncesine ait 3 bireyden veri toplamayı başardık. Kuzey Amerika'da Paleo-Eskimo kültürünün yok olmasından hemen sonra yaşamış olan bu 3 bireyin kalıntılarını bulduk ve bunların günümüzdeki Athabaskan bireylerinde görülen ile birebir aynı iki genetik soy hattı bileşenine sahip olduğunu gösterdik. Bu bireyler, genetik miraslarının %40 civarını Paleo-Eskimolar'dan almaktadır.

Arkeoloji ile Genetik Biliminin Güç Birliği!

Araştırmacılar bu makalenin, uzun süredir cevaplanamayan arkeolojik soru işaretlerinin cevaplanmasında genetik verilerin ne kadar değerli olduğunu göstereceğini umuyorlar. Ostrava Üniversitesinden Pavel Flegontov şöyle diyor:

Bu popülasyona neler olduğunu tespit etmek, sadece arkeolojik verilere bakılarak yapılabilecek bir şey değildi. Genetik verileri, arkeolojik verilerle birlikte değerlendirerek bu bölgedeki insanların antik tarihine dair bilgilerimizi anlamlı bir şekilde geliştirmeyi başardık. Bering Boğazı'nın her iki tarafındaki halkların da sahip oldukları karmaşık gen akışları nedeniyle önümüzde oldukça zor bir analitik problem vardı. Bu olayların sırasını yeni modelleme teknikleri sayesinde netleştirerek, bu bölgedeki insanların tarihiyle ilgili benzer problemleri çözebileceğimizi umuyoruz.

Altınışık, bulgularının bu tartışmanın taraflarını nihai olarak ikna edip etmeyeceğiyle ilgili düşüncesini Evrim Ağacı'na şöyle anlatıyor:

Sonuçlarımızın yeterince ikna edici olduğunu düşünüyoruz. Tabii ki yanıtlanması gereken çok sayıda soru var; her yeni cevap, yeni sorular doğuruyor. Örneğin bölgede henüz antik bireylerin tamamının genomu örneklenmiş değil. Dolayısıyla, yeni örnekler geldikçe, Kuzey Amerika insanlarının tarihine yönelik bilgilerimiz daha da netleşecektir. Ancak bu makalede geliştirdiğimiz metodolojinin ilerleyen çalışmalar için bir omurga görevi göreceğini düşünüyoruz.
Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
26
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • Bilim Budur! 7
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: SHH | Arşiv Bağlantısı
 • P. Flegontov. (2019). Palaeo-Eskimo Genetic Ancestry And The Peopling Of Chukotka And North America. Nature. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2023 12:08:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/662

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Sağlık Personeli
Hafıza
Çekirdek
Mars
Kuyruksuz Maymun
Diyet
Zaman
Mitler
Tardigrad
Öne Çıkan
Olumsuz
Şehir Hastanesi
Hidrotermal Baca
Haber
Entomoloji
Zehirli Mantar
Canlı Cansız
Mit
Yangın
Nörobiyoloji
Koruma
Elektrik
Mutasyon
Evrenin Genişlemesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Paleo-Eskimolar, Modern Kuzey Amerikalılara Bol Miktarda Genetik Miras Bıraktı!. (5 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/662
Bakırcı, Ç. M. (2019, June 05). Paleo-Eskimolar, Modern Kuzey Amerikalılara Bol Miktarda Genetik Miras Bıraktı!. Evrim Ağacı. Retrieved May 28, 2023. from https://evrimagaci.org/s/662
Ç. M. Bakırcı. “Paleo-Eskimolar, Modern Kuzey Amerikalılara Bol Miktarda Genetik Miras Bıraktı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 05 Jun. 2019, https://evrimagaci.org/s/662.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Paleo-Eskimolar, Modern Kuzey Amerikalılara Bol Miktarda Genetik Miras Bıraktı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 05, 2019. https://evrimagaci.org/s/662.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close