Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Oxfordshire'da Devasa Teruzor Fosili Ortaya Çıkarıldı!

Oxfordshire'da Devasa Teruzor Fosili Ortaya Çıkarıldı! SciTechDaily
1 dakika
382
Tüm Reklamları Kapat

Paleontologlar, Proceedings of the Geologists' Association dergisinde yayınladıkları çalışmada Oxfordshire'da, tahmini kanat açıklığı üç metrenin üzerinde olan ve o döneme ait türünün en büyüklerinden biri olan devasa bir Jurassic Teruzor keşfettikerini duyurdu.[1]

Çakıl ocağında bulunan fosil, iyi korunmuş bir kanat kemiğine sahip uzatılmış özellikleriyle bilinen bir yetişkin ctenochasmatoid olarak tanımlandı. Bu bulgu, bazı Jura dönemi Teruzorlarının daha önce düşünüldüğünden önemli ölçüde daha büyük olduğunu, bu da onların boyut evrimine dair mevcut anlayışları meydan okuduğunu gösteriyor.

Paleontooglardan oluşan bir ekip, devasa bir uçan sürüngen fosili keşfetti. Tahmini kanat açıklığı üç metreden fazla olan bu fosil, Jura dönemine ait şimdiye kadar bulunan en büyük teruzorlardan biri.

Tüm Reklamları Kapat

Oxfordshire, Abingdon-on-Thames yakınlarındaki bir çakıl ocağından çıkarılan fosilde, teruzorun üç parçaya ayrılmış olmasına rağmen hala iyi korunduğu görünen kanat kemiğinin bir kısmı bulundu. Portsmouth Üniversitesi'nden Profesör David Martill şunları söylüyor:

Kemik keşfedildiğinde, boyutu kesinlikle dikkat çekiciydi. Sayısal bir analiz gerçekleştirdik ve maksimum kanat açıklığını 3,75 metre olarak tespit ettik. Bu bir Kretase teruzoru için küçük olsa da bir Jurasik teruzoru için kesinlikle çok büyük! Bu fosilin özel olmasının sebebi, Birleşik Krallık'ta Jura dönemine ait bu tür bir teruzorun ilk kayıtlarından biri olmasıdır.

Triyas ve Jura dönemlerine ait teruzorların kanat açıklıkları genellikle bir buçuk ila iki metre arasındadır, bu nedenle genellikle 10 metreye kadar kanat açıklığına sahip olabilen Kretase dönemindeki akrabalarından daha küçüktürler. Ancak bu yeni keşif, bazı Jura dönemi teruzorlarının çok daha büyüyebildiğini gösteriyor.

Jeolog Dr. James Etienne, bu örneği, Haziran 2022'de fosil deniz sürüngenlerini ararken Geç Jura Kimmeridge Kil Formasyonu'nun bir taş ocağının tabanında geçici olarak açığa çıkmasıyla keşfetmiştir. Bu durum, ichthyosaurs ve plesiosaurs kemikleri ile ammonitler ve çift kabuklular, deniz timsahları ve köpekbalıkları gibi diğer eski deniz canlıları da dahil olmak üzere bir dizi örneği ortaya çıkardı. Son olarak, Leicester Üniversitesi'nden Dr. Dave Unwin şöyle bitiriyor:

Abingdon teruzoruna taktığımız isim olan Abfab, Kretase'ye tamamen hakim, gelişmiş teruzorlar olan pterodaktiloidlerin; orta Jura döneminde ortaya çıkmalarının hemen ardından muazzam büyüklüklere ulaştıklarını gösteriyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Tebrikler! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ J. L. Etienne, et al. (2024). A ‘Giant’ Pterodactyloid Pterosaur From The British Jurassic. Elsevier BV. doi: 10.1016/j.pgeola.2024.05.002. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/06/2024 11:45:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17805

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Basınç
Goril
Çekirdek
Sağlık Örgütü
Ara Tür
Olumsuz
İyi
Epidemik
Özel Görelilik
Özellikler
Anatomi
Taklit
Deri
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Optik
Yaşam
Factchecking
Tarih
Entropi
Sinirbilim
Kuşlar
Analiz
Hukuk
Radyo
Entomoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Oxfordshire'da Devasa Teruzor Fosili Ortaya Çıkarıldı!. (6 Haziran 2024). Alındığı Tarih: 15 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17805
Derin, U. (2024, June 06). Oxfordshire'da Devasa Teruzor Fosili Ortaya Çıkarıldı!. Evrim Ağacı. Retrieved June 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17805
U. Derin. “Oxfordshire'da Devasa Teruzor Fosili Ortaya Çıkarıldı!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 06 Jun. 2024, https://evrimagaci.org/s/17805.
Derin, Ufuk. “Oxfordshire'da Devasa Teruzor Fosili Ortaya Çıkarıldı!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, June 06, 2024. https://evrimagaci.org/s/17805.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close