Otbiçen (Opiliones)

Otbiçen (Opiliones)
Egaenus sp.
Asrın Akıncıoğlu
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
4 dakika
862 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Otbiçen
 • Bilimsel Adı Opiliones
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Otbiçen
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Harvestmen
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

İlk bakışta örümcek gibi görülseler de örümcek değillerdir! Bir çift gözleri vardır. Sıklıkla örümcekler ile karıştırılırlar. Ancak örümcek değil, örümceğimsiler (Arachnida) sınıfından bir eklembacaklıdır. Zehir bezleri yoktur ve ağ üretemezler. Örümcekler gibi vücutları 2 tagmadan oluşur ancak Opiliones üyelerinde örümceğimsilerde olduğu gibi iki tagma birleşirken daralmaz ve tek bir tagma varmış gibi gözüken oval bir hal alır. Yani kabaca yuvarlakmış gibi görünen tek bir vücut bölümünden bacaklar çıkarmış gibi gözükür. Örümceklerde ise sefalotoraks (baş-göğüs) ve abdomen (karın) olmak üzere iki vücut bölümü arasında bir daralma vardır. Bu sayede iki vücut bölümü daha belirgindir. Vücut uzunlukları genellikle 1-10 mm arasında değişir.

Örümcekler ile sık sık karıştırılsalar da muhtelemen Pseudoscorpionida (Yalancı Akrepler), Solifugae (Deve Örümcekleri) ve Scorpiones (Akrepler) takımlarıyla daha yakın akrabadırlar. Deve Örümcekleri de isim benzerliği taşır, aslında sarıkız veya böğü ismiyle bilinen örümceğimsiler birer "örümcek" değildir. Özellikle Pholcidae ailesindeki örümcekler ile sık karıştırılırlar. Örneğin Holocnemus pluchei türü Pholcidae üyesi örümcek ile karşılaştırmasını altta görebilirsiniz.

Zachaeus cinsi bir otbiçen (solda) ve Holocnemus cinsi bir örümcek (sağda).
Zachaeus cinsi bir otbiçen (solda) ve Holocnemus cinsi bir örümcek (sağda).
Asrın Akıncıoğlu & Pedram Türkoğlu

Örümcekler ve Otbiçenler Farkları

 • Örümceklerin 6-8 gözü varken, otbiçenlerin 2 gözü vardır.
 • Örümcekler ağ salgılayabilirken, otbiçenler salgılayamaz.
 • Örümceklerin zehir bezi varken, otbiçenlerin yoktur.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

6500'den fazla türe sahip büyük bir takımdır. Örümceğimsiler (Arachnida) sınıfından bir eklembacaklı takımıdır.

Vücutlarının yapısı ve yaşadıkları habitatlardan dolayı bilinen fosil kayıtlarının çoğu kehribar içinde bulunmuştur. En eski fosil kaydı 410 milyon yıl öncesine aittir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Antarktika hariç bütün kıtalarda görülmektedirler. Nemli ve gölgeli habitatlarda bulunurlar. Kaya altları, nemli orman yüzeyleri, mağaralar, odun parçaları gibi çeşitli yerlerde görülebilir.

Davranış ve Etoloji

Örümcekler gibi ağ öremezler. Gözleri pek iyi görmediğinden avlarını pusuya düşürerek avlarlar ve ikinci bacak çiftlerini avlarından ve avcılarından gelen titreşimleri algılamak için duyu organı amacıyla kullanırlar. Hepsi olmasa da çoğu tür noktürnaldir (gececil). Gün içinde gölge yerlerde dinlenirler.

Genelde yalnız başlarına olsalar da bazı türlerde onlarca birey aynı yerde toplanabilir. Bu toplanma davranışı avcılardan koruyabilir ve çiftleşme başarısını artırabilir.

Kamufle olan bir Zachaeus cinsi, Kırklareli.
Kamufle olan bir Zachaeus cinsi, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Üreme Davranışı

Çoğu tür üremek için çiftleşir ancak bazı türler partenojeniktir. Dişiler yumurtaları ağaç kabuğu, toprak içi gibi yerlere bırakır.

Savunma Davranışları

Opiliones üyelerinin avcıları arasında bazı memeliler, amfibiler, araknidler gibi çeşitli canlılar bulunmaktadır. Bu avcılara karşı kullandıkları çeşitli savunma mekanizmaları vardır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kamuflaj

Genellikle koyu renklere sahiptirler. Bu renkler kurumuş yapraklar veya taşlar gibi şeylerin üzerinde kamufle olmalarını ve avcıları tarafından fark edilmemesini sağlar.

Aposematizm (Uyarıcı Renklenme)

Bazı türler vücutlarının üzerinde parlak ve renkli desenlere sahiptirler.

Opiliones takımından bir tür, Zonguldak.
Opiliones takımından bir tür, Zonguldak.
Pedram Türkoğlu

Thanatosis (Ölü taklidi)

Bir avcı tarafından fark edildiği ve tehlike yaratan bir durumda Opiliones türleri ölü taklidi yapar. Bu davranış örümcekler gibi çoğu araknid tarafından av olmaktan kurtulmak amacıyla serrgilenmektedir.

Reklamı Kapat

Titreme

Pholcidae familyasından örümceklerde de görülen bir savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizmada canlı kendini sallayıp titreterek bulanık bir görüntü oluşturmaktadır. Böylece avcı tarafından yerinin belirlenmesi zorlaşır.

Ototomi

Ototomi, avcıyla karşılaşıldığında avcıdan kurtulmak amacıyla uzuv bırakma davranışıdır. Opiliones üyeleri bacaklarını bırakarak zaman kazanırlar. Bu bacaklar ototomi sonrası bir süre daha hareket etmeye devam ederler. Ancak Opiliones üyelerinde kaybedilen uzuv rejenere edilemez. Bu da canlının hız, avlanma, avı tespit etme gibi becerilerini olumsuz etkiler.

Kimyasal

Opiliones üyelerinde ozopore adı verilen salgı bezlerinden avcılara karşı kullanmak için kötü kokan bir kimyasal salgılanır. Bu salgının kurt örümcekleri (Lycosidae) gibi aktif avcılarda başarılı olduğu görülmüştür.

Diyet ve Metabolizma

Çoğu tür hepçildir. Küçük böcekler, akarlar, örümcekler, salyangozlar gibi canlılar, başka canlıların parçaları ve bitkisel maddeler ile beslenirler.

Reklamı Kapat

Etimoloji

Opiliones, Latince çoban anlamına gelen "Opilio" kelimesinden türetilmiştir. Türkçe olarak bütün türler için Otbiçen ismi verilmiştir. İngilizce harvestmen veya daddy longlegs adlarıyla bilinirler.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Britannica. Daddy Longlegs. (05 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 05 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Britannica | Arşiv Bağlantısı
 • Mary Gardiner & Mary Griffith. Ohio’s Natural Enemies: Harvestmen (Also Known As Daddy Longlegs). (05 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 05 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Ohio Line | Arşiv Bağlantısı
 • Axel Schönhofer & Marshal Hedin. Opiliones. (05 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 05 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Tolweb | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Opiliones. (05 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 05 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/10/2021 01:02:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8958

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Kimyasal Element
Üreme
Kalıtım
Zihin
Makroevrim
Normal Doğum
Sağlık Bilimleri
Bebek
Obezite
Öğrenme
Gelişim
Uçuş
Güneş Sistemi
Sanat
Nörobiyoloji
Factchecking
Türleşme
Deri
Kozmoloji
İnsan
Çekirdek
Ağız
Fotosentez
Aşılar
Tümör
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın