Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Otbiçen (Opiliones)

Otbiçen (Opiliones) Asrın Akıncıoğlu
Egaenus sp.
4 dakika
2,478
Tüm Reklamları Kapat
Otbiçen
 • Bilimsel Adı Opiliones
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Otbiçen
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Harvestmen
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Tanım ve Genel Bilgiler

İlk bakışta örümcek gibi görülseler de örümcek değillerdir! Bir çift gözleri vardır. Sıklıkla örümcekler ile karıştırılırlar. Ancak örümcek değil, örümceğimsiler (Arachnida) sınıfından bir eklembacaklıdır. Zehir bezleri yoktur ve ağ üretemezler. Örümcekler gibi vücutları 2 tagmadan oluşur ancak Opiliones üyelerinde örümceğimsilerde olduğu gibi iki tagma birleşirken daralmaz ve tek bir tagma varmış gibi gözüken oval bir hal alır. Yani kabaca yuvarlakmış gibi görünen tek bir vücut bölümünden bacaklar çıkarmış gibi gözükür. Örümceklerde ise sefalotoraks (baş-göğüs) ve abdomen (karın) olmak üzere iki vücut bölümü arasında bir daralma vardır. Bu sayede iki vücut bölümü daha belirgindir. Vücut uzunlukları genellikle 1-10 mm arasında değişir.

Örümcekler ile sık sık karıştırılsalar da muhtelemen Pseudoscorpionida (Yalancı Akrepler), Solifugae (Deve Örümcekleri) ve Scorpiones (Akrepler) takımlarıyla daha yakın akrabadırlar. Deve Örümcekleri de isim benzerliği taşır, aslında sarıkız veya böğü ismiyle bilinen örümceğimsiler birer "örümcek" değildir. Özellikle Pholcidae ailesindeki örümcekler ile sık karıştırılırlar. Örneğin Holocnemus pluchei türü Pholcidae üyesi örümcek ile karşılaştırmasını altta görebilirsiniz.

Zachaeus cinsi bir otbiçen (solda) ve Holocnemus cinsi bir örümcek (sağda).
Zachaeus cinsi bir otbiçen (solda) ve Holocnemus cinsi bir örümcek (sağda).
Asrın Akıncıoğlu & Pedram Türkoğlu

Örümcekler ve Otbiçenler Farkları

 • Örümceklerin 6-8 gözü varken, otbiçenlerin 2 gözü vardır.
 • Örümcekler ağ salgılayabilirken, otbiçenler salgılayamaz.
 • Örümceklerin zehir bezi varken, otbiçenlerin yoktur.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

6500'den fazla türe sahip büyük bir takımdır. Örümceğimsiler (Arachnida) sınıfından bir eklembacaklı takımıdır.

Vücutlarının yapısı ve yaşadıkları habitatlardan dolayı bilinen fosil kayıtlarının çoğu kehribar içinde bulunmuştur. En eski fosil kaydı 410 milyon yıl öncesine aittir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Antarktika hariç bütün kıtalarda görülmektedirler. Nemli ve gölgeli habitatlarda bulunurlar. Kaya altları, nemli orman yüzeyleri, mağaralar, odun parçaları gibi çeşitli yerlerde görülebilir.

Davranış ve Etoloji

Örümcekler gibi ağ öremezler. Gözleri pek iyi görmediğinden avlarını pusuya düşürerek avlarlar ve ikinci bacak çiftlerini avlarından ve avcılarından gelen titreşimleri algılamak için duyu organı amacıyla kullanırlar. Hepsi olmasa da çoğu tür noktürnaldir (gececil). Gün içinde gölge yerlerde dinlenirler.

Genelde yalnız başlarına olsalar da bazı türlerde onlarca birey aynı yerde toplanabilir. Bu toplanma davranışı avcılardan koruyabilir ve çiftleşme başarısını artırabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kamufle olan bir Zachaeus cinsi, Kırklareli.
Kamufle olan bir Zachaeus cinsi, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Üreme Davranışı

Çoğu tür üremek için çiftleşir ancak bazı türler partenojeniktir. Dişiler yumurtaları ağaç kabuğu, toprak içi gibi yerlere bırakır.

Savunma Davranışları

Opiliones üyelerinin avcıları arasında bazı memeliler, amfibiler, araknidler gibi çeşitli canlılar bulunmaktadır. Bu avcılara karşı kullandıkları çeşitli savunma mekanizmaları vardır.

Kamuflaj

Genellikle koyu renklere sahiptirler. Bu renkler kurumuş yapraklar veya taşlar gibi şeylerin üzerinde kamufle olmalarını ve avcıları tarafından fark edilmemesini sağlar.

Aposematizm (Uyarıcı Renklenme)

Bazı türler vücutlarının üzerinde parlak ve renkli desenlere sahiptirler.

Opiliones takımından bir tür, Zonguldak.
Opiliones takımından bir tür, Zonguldak.
Pedram Türkoğlu

Thanatosis (Ölü taklidi)

Bir avcı tarafından fark edildiği ve tehlike yaratan bir durumda Opiliones türleri ölü taklidi yapar. Bu davranış örümcekler gibi çoğu araknid tarafından av olmaktan kurtulmak amacıyla serrgilenmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Titreme

Pholcidae familyasından örümceklerde de görülen bir savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizmada canlı kendini sallayıp titreterek bulanık bir görüntü oluşturmaktadır. Böylece avcı tarafından yerinin belirlenmesi zorlaşır.

Ototomi

Ototomi, avcıyla karşılaşıldığında avcıdan kurtulmak amacıyla uzuv bırakma davranışıdır. Opiliones üyeleri bacaklarını bırakarak zaman kazanırlar. Bu bacaklar ototomi sonrası bir süre daha hareket etmeye devam ederler. Ancak Opiliones üyelerinde kaybedilen uzuv rejenere edilemez. Bu da canlının hız, avlanma, avı tespit etme gibi becerilerini olumsuz etkiler.

Kimyasal

Opiliones üyelerinde ozopore adı verilen salgı bezlerinden avcılara karşı kullanmak için kötü kokan bir kimyasal salgılanır. Bu salgının kurt örümcekleri (Lycosidae) gibi aktif avcılarda başarılı olduğu görülmüştür.

Diyet ve Metabolizma

Çoğu tür hepçildir. Küçük böcekler, akarlar, örümcekler, salyangozlar gibi canlılar, başka canlıların parçaları ve bitkisel maddeler ile beslenirler.

Etimoloji

Opiliones, Latince çoban anlamına gelen "Opilio" kelimesinden türetilmiştir. Türkçe olarak bütün türler için Otbiçen ismi verilmiştir. İngilizce harvestmen veya daddy longlegs adlarıyla bilinirler.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Britannica. Daddy Longlegs. (5 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Britannica | Arşiv Bağlantısı
 • Mary Gardiner & Mary Griffith. Ohio’s Natural Enemies: Harvestmen (Also Known As Daddy Longlegs). (5 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Ohio Line | Arşiv Bağlantısı
 • Axel Schönhofer & Marshal Hedin. Opiliones. (5 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Tolweb | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Opiliones. (5 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2024 15:38:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8958

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Akıncıoğlu, et al. Otbiçen (Opiliones). (5 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8958
Akıncıoğlu, A., Türkoğlu, P. (2020, July 05). Otbiçen (Opiliones). Evrim Ağacı. Retrieved June 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8958
A. Akıncıoğlu, et al. “Otbiçen (Opiliones).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 05 Jul. 2020, https://evrimagaci.org/s/8958.
Akıncıoğlu, Asrın. Türkoğlu, Pedram. “Otbiçen (Opiliones).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, July 05, 2020. https://evrimagaci.org/s/8958.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close