Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Orta Asya Haricinde Küresel Ani Kuraklıklar Yoğunlaşıyor!

Orta Asya Haricinde Küresel Ani Kuraklıklar Yoğunlaşıyor! Prevention Web
2 dakika
594
Tüm Reklamları Kapat

Geophysical Research Letters dergisinde yayınlanan bir araştırma, ani ve şiddetli kuraklık dönemleri olarak bilinen ani kuraklıklar dünya genelinde artarken dağlık Orta Asya’da ani kuraklık alanları azaldığını gösteriyor. Isınan iklimin neden olduğu ısı ve yağış düzenlerindeki değişiklikler bu eğilimleri tetikliyor.

Ani kuraklıklar haftalar içinde aniden ortaya çıkar ve genellikle hazırlıklı olmayan topluluklarda kalıcı etkilere neden olur. Bu da su ve gıda güvenliği için endişe vericidir. Yeni çalışma, ani kuraklıkların küresel görülme sıklığını sistematik ve nicel bir yaklaşımla ele alıyor. Araştırmacılar, son on yıllarda hızlı artış gösteren sıcak noktaları ve bölgeleri haritaladı. Makalenin başyazarı ve aynı zamanda NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi ve Üniversiteler Uzay Araştırma Derneği’nde iklim bilimci olan Maheshwari Neelam şöyle diyor:

Dünyanın birçok yerinde ani kuraklıkların daha geniş alanlara yayıldığını, daha uzun sürdüğünü ve daha hızlı başladığını gördük.

Çalışma, kuraklık şiddetinin üç kritik ölçütünü belirledi: Başlangıç hızı, süresi ve coğrafi kapsamı. Tahmin ve afete hazırlığı geliştirmek amacıyla NASA'nın 1980'den 2019'a kadar 40 yıllık MERRA-2 iklim verileri, hava gözlemleri, uydu görüntüleri ve modellenmiş kök bölgesi toprak neminden yararlanılarak analiz edildi. Neelam şöyle devam ediyor:

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin, Güney Amerika’daki havza bölgelerinde başlangıç hızı yılda yaklaşık 0.12 gün daha hızlı oluyor, bu nedenle on yıl boyunca bir gün daha erken gelişiyorlar. Kapsam yılda %1 ila %3 oranında artıyor. Bu ölçütler, erken uyarı sistemleri tarafından ani kuraklık özelliklerindeki değişim oranlarını risk değerlendirmesi ve afet hazırlığına dahil etmek için kullanılabilir.

Güney Amerika, özellikle güney Brezilya ve Amazon, bölgedeki ormansızlaşma modelleri, yüksek sıcaklıklar ve daha az yağmurla uyumlu olarak ani kuraklığın her üç boyutunda da güçlü bir yoğunlaşma yaşamaktadır. Kongo, Angola, Zambiya, Zimbabve, Güney Afrika, Lesotho ve Madagaskar da sıcak noktalar arasındadır. Afrika'daki su havzalarında yüksek sıcaklıkların azalan yağışlardan daha önemli olduğu tespit edilmiştir.

Arazi örtüsü de ani kuraklık hassasiyeti için önemlidir. Çalışma, savana ve çayırların, özellikle nemli ve yarı nemli iklimlerde diğer ekotiplerden daha fazla ani kuraklıklara duyarlı olduğu gösteriyor.

Himalaya Karakoram, Tianshan ve Hindu Kush gibi yüksek dağları merkez alan Orta Asya havzalarında, dünya genelindeki eğilimin tersine, çalışma dönemi boyunca ani kuraklığın boyutu küçülmüştür. İklim kaynaklı yağış değişiklikleri, eriyen kar örtüsü ve dağlarda kar yerine yağmura geçiş, toprakları nemli tutmuştur. Bu değişiklikler, bölgede gözlemlenen ani sel olaylarını artırabilir.

Neelam, su bütçelerinin ve su yönetiminin değerlendirilmesi için afetlere karşı arazilerin havza ölçeğinde tepkisini anlamanın önemini vurgulayarak siyasi sınırları aşan bir yaklaşıma dikkat çekiyor:

Doğal afetlerin siyasi değerleri yoktur. Bu yüzden ülkeler yerine havzaları inceledik.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
 • Maheshwari Neelam
 • [email protected]
 • NASA Marshall Space Flight Center and Universities Space Research Association

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/06/2024 15:03:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17678

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Beyaz
Görelilik
Bakteri
Hastalık Yayılımı
Organ
Yangın
Gıda Güvenliği
Regülasyon
Foton
Aşırı
Güneş
Sinaps
Yıl
Hamile
Karanlık Madde
Ekonomi
Uterus
Lgbt
Ses Kaydı
Göç
Kamuflaj
Sinek
Biyocoğrafya
Viroloji
Dışkı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Orta Asya Haricinde Küresel Ani Kuraklıklar Yoğunlaşıyor!. (23 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17678
Derin, U. (2024, May 23). Orta Asya Haricinde Küresel Ani Kuraklıklar Yoğunlaşıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17678
U. Derin. “Orta Asya Haricinde Küresel Ani Kuraklıklar Yoğunlaşıyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 23 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17678.
Derin, Ufuk. “Orta Asya Haricinde Küresel Ani Kuraklıklar Yoğunlaşıyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 23, 2024. https://evrimagaci.org/s/17678.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close