Öğrenciler, Tecavüz Haplarını Tespit Edebilecek Oje Geliştirmeye Çalışıyorlar!

Öğrenciler, Tecavüz Haplarını Tespit Edebilecek Oje Geliştirmeye Çalışıyorlar!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

North Carolina State University'den lisans öğrencileri Rohypnol veya GHB gibi yaygın "tecavüz haplarını" tespit edebilecek bir oje üzerinde çalışıyorlar. Bu ojenin, söz konusu kimyasalların varlığı durumunda renk değiştirerek kadınları uyarması hedefleniyor. Undercover Colors (Gizli Renkler) başlıklı Facebook sayfalarında şöyle söylüyorlar:

"Ürettiğimiz oje sayesinde kadınlar, gizli bir şekilde güvenliklerini sağlayabilecekler. İçkilerini parmaklarıyla hafifçe karıştırmaları ilaçların tespitini sağlayacak. Bu oje ve benzeri teknolojiler sayesinde muhtemel zanlıların kadınların içkilerine müdahale etmelerinden korkmalarını bekliyoruz. Çünkü artık yakalanabilme riskleri bulunuyor. Ojenin etkisi sayesinde korku faktörünü kurbanlardan suçlulara kaydırmak istiyoruz. Biz, Gizli Renkler grubuyuz ve bizler, kadınların cinsel saldırılardan korunması için bir ürün geliştiren ilk moda firmasıyız."

Drinksafe Technologies firması daha önceden üzerine bir damla içki döküldüğünde renk değiştiren bir bardak altlığından on milyonlarcasını Dünya'nın dört bir yanına dağıtmıştı. Bu şekilde bir oje üretmek, kartondan bir cisim üretmeye kıyasla teknik olarak daha zor bir iş olsa da, daha gizli olması açısından avantaj sağlıyor. Çünkü kadınlar, içkilerine ilaç atıldığından şüphelendiklerini karşılarındakilere belli etmek istemeyebilirler.

Ancak şu ana kadar Gizli Renkler firması pek fazla detay vermedi. Üniversitenin bir girişimi olarak başlatılan bu proje öğrencilerin gerçek hayatta karşılaşılan sorunlarla başa çıkacak çözümler üretmelerini sağlamaya çalışıyor. Ancak görünen o ki bu ürünün üretilmesi için bazı eksikler var. Projenin internet sitesi sadece bir logodan oluşuyor ve araştırmaya bağışta bulunulmasını talep ediyor. Firmanın kurucularından 4'ü de şu anda Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü'nde okuyor. Grup sözcüsü olan Ankesh Madan şöyle söylüyor:

"Dördümüz de bu konuda berbat deneyimler yaşamış insanlara oldukça yakın olan kişileriz ve bu suçun önlenmesi için bir çözüm bulmaya odaklanıyoruz."

İnsanların bu ürünlerin aslen flunitrazepam (Rohypnol) isimli ilacı ortaya çıkardığını düşünseler de, bu tür ürünlerin ne kadar etkili olduğu konusunda yapılan bir araştırma, ürünlerin aslında yalnızca GHB veya ketamin gibi kimyasalları ortaya çıkarabildiğini gösteriyor. Çok daha yaygın bir tecavüz hapı olan Rohypnol'ü ortaya çıkardığına yönelik olarak yaygın hatalı inanç, birçok potansiyel tecavüzcüyü kararından caydırabilir. Ancak araştırma aynı zamanda bu ürünlerin kullanıcılarını "hatalı bir güvenlilik haline kapılmamaları" konusunda uyarıyor. Çünkü asidik veya sütlü içecekler ürünlerin tespit başarısını etkileyerek benzer sorunlar doğurabiliyor. Ayrıca araştırmacılar bu bardak altlıklarını ketamin için test ettiklerinde, renk değişiminin beklenenden çok daha geç gerçekleştiğini ortaya koydu.

Birçok insan bu ürünün oje olarak sunulması fikrini heyecanla karşılıyor; ancak ürünün henüz ne zaman üretilip piyasaya sürülebileceği konusunda bilgi yok.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Journal of Analytical Toxicology
  2. IFLS
  3. Undercover Colors

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder