Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Öğrenciler, Tecavüz Haplarını Tespit Edebilecek Oje Geliştirmeye Çalışıyorlar!

Öğrenciler, Tecavüz Haplarını Tespit Edebilecek Oje Geliştirmeye Çalışıyorlar!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, IFLS isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

North Carolina State University'den lisans öğrencileri Rohypnol veya GHB gibi yaygın "tecavüz haplarını" tespit edebilecek bir oje üzerinde çalışıyorlar. Bu ojenin, söz konusu kimyasalların varlığı durumunda renk değiştirerek kadınları uyarması hedefleniyor. Undercover Colors (Gizli Renkler) başlıklı Facebook sayfalarında şöyle söylüyorlar:

Ürettiğimiz oje sayesinde kadınlar, gizli bir şekilde güvenliklerini sağlayabilecekler. İçkilerini parmaklarıyla hafifçe karıştırmaları ilaçların tespitini sağlayacak. Bu oje ve benzeri teknolojiler sayesinde muhtemel zanlıların kadınların içkilerine müdahale etmelerinden korkmalarını bekliyoruz. Çünkü artık yakalanabilme riskleri bulunuyor. Ojenin etkisi sayesinde korku faktörünü kurbanlardan suçlulara kaydırmak istiyoruz. Biz, Gizli Renkler grubuyuz ve bizler, kadınların cinsel saldırılardan korunması için bir ürün geliştiren ilk moda firmasıyız.

Drinksafe Technologies firması daha önceden üzerine bir damla içki döküldüğünde renk değiştiren bir bardak altlığından on milyonlarcasını dünyanın dört bir yanına dağıtmıştı. Bu şekilde bir oje üretmek, kartondan bir cisim üretmeye kıyasla teknik olarak daha zor bir iş olsa da, daha gizli olması açısından avantaj sağlıyor. Çünkü kadınlar, içkilerine ilaç atıldığından şüphelendiklerini karşılarındakilere belli etmek istemeyebilirler. Fakat bu ürünün bir oje şeklinde sunulması henüz mümkün olmadı ve ne zaman piyasaya sürüleceği belli değil.

Artık bir Facebook sayfası ve öğrenci girişimi olmanın ötesine geçip, şirketleşen ekip, SipChip isimli bir çip kullanarak tecavüz haplarını tespit eden bir ürüne de sahip. SipChip, bir oje değil; ufak bir test kiti. Firmanın internet sitesi, SipChip'in, %99.3 gibi yüksek bir isabetlilik oranına sahip tek test olduğunu iddia ediyor. Firmanın kurucularından 4'ü de şu anda Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü'nde okuyor. Grup sözcüsü olan Ankesh Madan şöyle söylüyor:

Dördümüz de bu konuda berbat deneyimler yaşamış insanlara oldukça yakın olan kişileriz ve bu suçun önlenmesi için bir çözüm bulmaya odaklanıyoruz.

İnsanların bu ürünlerin aslen flunitrazepam (Rohypnol) isimli ilacı ortaya çıkardığını düşünseler de, bu tür ürünlerin ne kadar etkili olduğu konusunda yapılan bir araştırma, ürünlerin aslında yalnızca GHB veya ketamin gibi kimyasalları ortaya çıkarabildiğini gösteriyor. Çok daha yaygın bir tecavüz hapı olan Rohypnol'ü ortaya çıkardığına yönelik olarak yaygın hatalı inanç, birçok potansiyel tecavüzcüyü kararından caydırabilir. SipChip ise aynı zamanda Flunitrazepam (“Roofies”), Alprazolam (Xanax), Diazepam (Valium), Midazolam (Versed), Oxazepam (Serax) ve Temazepam (Restoril) gibi tecavüz amacıyla kullanılan ilaçları tespit edebiliyor.

Ancak araştırma aynı zamanda bu ürünlerin kullanıcılarını "hatalı bir güvenlilik haline kapılmamaları" konusunda uyarıyor. Çünkü asidik veya sütlü içecekler ürünlerin tespit başarısını etkileyerek benzer sorunlar doğurabiliyor. Ayrıca araştırmacılar bu bardak altlıklarını ketamin için test ettiklerinde, renk değişiminin beklenenden çok daha geç gerçekleştiğini ortaya koydu.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: IFLS | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2020 10:57:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2640

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Önlem
Samanyolu Galaksisi
Canlı
Gelişim
Anatomi
Dişler
Yiyecek
Boyut
Eczacılık
Bağışıklık Sistemi
Köpek
Molekül
Diş Hekimi
Etimoloji
Akciğer
İhtiyoloji
Endokrin Sistemi
Genom
Rna
Viral Enfeksiyon
Odontoloji
Uçuş
Transkripsiyon
Popülasyon
İklim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimde duyduğumuz en heyecan verici olan ve bir keşfe en çok kapı aralayan laf, 'Evreka!' değil, 'Hmm, bu çok tuhaf.' lafıdır.”
Isaac Asimov
Geri Bildirim Gönder