Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Öğrenciler, Tecavüz Haplarını Tespit Edebilecek Oje Geliştirmeye Çalışıyorlar!

Öğrenciler, Tecavüz Haplarını Tespit Edebilecek Oje Geliştirmeye Çalışıyorlar!
2 dakika
4,150
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

North Carolina State University'den lisans öğrencileri Rohypnol veya GHB gibi yaygın "tecavüz haplarını" tespit edebilecek bir oje üzerinde çalışıyorlar. Bu ojenin, söz konusu kimyasalların varlığı durumunda renk değiştirerek kadınları uyarması hedefleniyor. Undercover Colors (Gizli Renkler) başlıklı Facebook sayfalarında şöyle söylüyorlar:

Ürettiğimiz oje sayesinde kadınlar, gizli bir şekilde güvenliklerini sağlayabilecekler. İçkilerini parmaklarıyla hafifçe karıştırmaları ilaçların tespitini sağlayacak. Bu oje ve benzeri teknolojiler sayesinde muhtemel zanlıların kadınların içkilerine müdahale etmelerinden korkmalarını bekliyoruz. Çünkü artık yakalanabilme riskleri bulunuyor. Ojenin etkisi sayesinde korku faktörünü kurbanlardan suçlulara kaydırmak istiyoruz. Biz, Gizli Renkler grubuyuz ve bizler, kadınların cinsel saldırılardan korunması için bir ürün geliştiren ilk moda firmasıyız.

Drinksafe Technologies firması daha önceden üzerine bir damla içki döküldüğünde renk değiştiren bir bardak altlığından on milyonlarcasını dünyanın dört bir yanına dağıtmıştı. Bu şekilde bir oje üretmek, kartondan bir cisim üretmeye kıyasla teknik olarak daha zor bir iş olsa da, daha gizli olması açısından avantaj sağlıyor. Çünkü kadınlar, içkilerine ilaç atıldığından şüphelendiklerini karşılarındakilere belli etmek istemeyebilirler. Fakat bu ürünün bir oje şeklinde sunulması henüz mümkün olmadı ve ne zaman piyasaya sürüleceği belli değil.

Tüm Reklamları Kapat

Artık bir Facebook sayfası ve öğrenci girişimi olmanın ötesine geçip, şirketleşen ekip, SipChip isimli bir çip kullanarak tecavüz haplarını tespit eden bir ürüne de sahip. SipChip, bir oje değil; ufak bir test kiti. Firmanın internet sitesi, SipChip'in, %99.3 gibi yüksek bir isabetlilik oranına sahip tek test olduğunu iddia ediyor. Firmanın kurucularından 4'ü de şu anda Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü'nde okuyor. Grup sözcüsü olan Ankesh Madan şöyle söylüyor:

Dördümüz de bu konuda berbat deneyimler yaşamış insanlara oldukça yakın olan kişileriz ve bu suçun önlenmesi için bir çözüm bulmaya odaklanıyoruz.

İnsanların bu ürünlerin aslen flunitrazepam (Rohypnol) isimli ilacı ortaya çıkardığını düşünseler de, bu tür ürünlerin ne kadar etkili olduğu konusunda yapılan bir araştırma, ürünlerin aslında yalnızca GHB veya ketamin gibi kimyasalları ortaya çıkarabildiğini gösteriyor. Çok daha yaygın bir tecavüz hapı olan Rohypnol'ü ortaya çıkardığına yönelik olarak yaygın hatalı inanç, birçok potansiyel tecavüzcüyü kararından caydırabilir. SipChip ise aynı zamanda Flunitrazepam (“Roofies”), Alprazolam (Xanax), Diazepam (Valium), Midazolam (Versed), Oxazepam (Serax) ve Temazepam (Restoril) gibi tecavüz amacıyla kullanılan ilaçları tespit edebiliyor.

Ancak araştırma aynı zamanda bu ürünlerin kullanıcılarını "hatalı bir güvenlilik haline kapılmamaları" konusunda uyarıyor. Çünkü asidik veya sütlü içecekler ürünlerin tespit başarısını etkileyerek benzer sorunlar doğurabiliyor. Ayrıca araştırmacılar bu bardak altlıklarını ketamin için test ettiklerinde, renk değişiminin beklenenden çok daha geç gerçekleştiğini ortaya koydu.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
22
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 13
 • Bilim Budur! 7
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: IFLS | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/03/2024 23:18:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2640

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Astronomi
Ara Tür
Yağ
Elementler
Pediatri
Genom
Sayı
Kartal
Tercih
Kafatası
Kuş
Akciğer
Mikrobiyota
Sinirbilim
Yumurta
Eczacılık
Kozmoloji
Gaz
Bebek
Teyit
Müfredat
Plastik
İyi
Nötron Yıldızı
Kilo
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Luntz, et al. Öğrenciler, Tecavüz Haplarını Tespit Edebilecek Oje Geliştirmeye Çalışıyorlar!. (5 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 1 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2640
Luntz, S., Bakırcı, Ç. M. (2014, September 05). Öğrenciler, Tecavüz Haplarını Tespit Edebilecek Oje Geliştirmeye Çalışıyorlar!. Evrim Ağacı. Retrieved March 01, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2640
S. Luntz, et al. “Öğrenciler, Tecavüz Haplarını Tespit Edebilecek Oje Geliştirmeye Çalışıyorlar!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 05 Sep. 2014, https://evrimagaci.org/s/2640.
Luntz, Stephen. Bakırcı, Çağrı Mert. “Öğrenciler, Tecavüz Haplarını Tespit Edebilecek Oje Geliştirmeye Çalışıyorlar!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 05, 2014. https://evrimagaci.org/s/2640.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close