Gece Modu

Bu yazı, Nature isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Neandertaller, virüslerini modern insanlarla paylaştılar, beraberinde de bu patojenlerle başa çıkmalarına yarayan genleri de aktardılar.

Tarih öncesinde yaşanan çiftleşmelerin sonucunda, Modern Asyalı ve Avrupalı insan genomlarının %2-3'ü Neandertallerden miras kalmış durumda. Sahip olduğumuz Neandertal genlerinin etkilerini araştırmak için Arizona Üniversitesinden David Enard ve Stanford Üniversitesinden Dmitri Petrov, modern insanların genomlarındaki virüslerle etkileşim içerisinde olan bölgeleri incelediler.

Araştırmacılar, virüslerle savaşan bölgelerde, diğer bölgelere göre daha fazla Neandertal DNA'sının bulunduğunu ortaya koydular. Bu DNA bölgeleri ayrıca modern insan genomundaki diğer Neandertal segmentlerine göre daha uzun ve daha sık görülür olma eğiliminde. Ayrıca araştırma sonucu bu Neandertal DNA'sı temelli adaptasyonun Avrupalılardaki RNA virüslerine karşı savunmada güçlü olduğu görüldü.

Neandertaller, modern insanlarlar virüsleriyle birlikte bunlarla başa çıkma mekanizmalarını da verdiler.
Neandertaller, modern insanlarlar virüsleriyle birlikte bunlarla başa çıkma mekanizmalarını da verdiler.
David Enard et al. 2018

Sonuçlar gösteriyor ki; bu gen bölgelerindeki Neandertal DNA'ları avantajlıydı ve büyük ihtimalle modern insanın Neandertal virüsleriyle savaşmasını sağladı. Çalışmanın yazarları, antik hastalıkları aydınlatmak için erken insansılardaki DNA örüntülerini çalışıyorlar.

Bu çalışma Neandertallerden miras alınan genlerinimizin, bize avantaj sağladığını gösteren ilk çalışma değil. Daha önceki çalışmalarda da bu genlerin, patojenlere karşı savunmayla, bağışık yanıtıyla, ve daha da az olsa da lipid katabolizması, saç ve deri rengi, boy uzunluğu, uyuma düzeni gibi özelliklerle de ilgili olduğu keşfedilmişti. Bu konudaki daha ayrıntılı yazımızı okumak için tıklayınız.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 6
 • Tebrikler! 13
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 5
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/02/2020 04:52:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7416

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayat oyunu iyi bir ele sahip olmak değil, kötü bir eli iyi oynamaktır.”
H. T. Leslie
Geri Bildirim Gönder