Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

NASA, İnsanlı Uçuşlara Geri Dönüş Yapıyor!

NASA, İnsanlı Uçuşlara Geri Dönüş Yapıyor!
Boeing'in CST-100 aracı
Space News
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Boeing ve SpaceX firmaları, NASA'nın Uluslararası Uzay İstansyonu'na gidiş ve gelişlerde astronotlarını taşımak konusundaki kontratı almaya hak kazandı. NASA yöneticisi Charlie Bolden şöyle söylüyor:

Bu çok kolay bir karar olmadı; ancak hem NASA'nın, hem de ulusumuzun iyiliği açısından gerekeni yaptık. Bu, NASA tarihinde yeni bir sayfa açan bir karardır.

NASA İnsanlı Uzay Aracı programını 2011 yılında durdurmuştu. Sebebi, önceliklerinin Dünya çevresindeki araştırmalardansa derin uzay araştırmalarına kayması olarak belirtilmişti. Örneğin, Mars'a insan gönderme projesi ana önceliği haline gelmişti.

Bu programın kapatılmasından beri NASA, Rusların Soyuz uzay araçlarına adeta otostop çekmek zorunda kalıyordu. Yani Amerikalı astronotların uzaya çıkması için, Rusların araç göndermesi gerekiyordu. NASA'dan verilen bilgiye göre bu, her bir astronot ve koltuk başına 70 milyon dolara mal oluyordu. NASA, araştırmalarını sürdürebilmek için yılda ortalamada 6 koltuğa ihtiyaç duyuyordu.

Artık bu dönem geride kaldı. Boeing ve SpaceX firmalarının kazandıkları kontratın toplam değeri 6.8 milyar dolar ve bunun 4.2 milyar doları SpaceX firmasına, 2.6 milyar doları ise Boeing firmasına ait. Boeing, bu kontratın Florida'da bulunan Kennedy Uzay Üssü'ndeki CST-100 tipi araçlarıdan 3 adet üretebilecekleri anlamına geldiğini söylüyor. Bu araçların her biri 7 kişi taşıyabiliyor. Tesla otomotiv firmasının CEO'su Elon Musk tarafından desteklenen SpaceX firması ise, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. NASA'nın belirttiğine göre, iki firmanın araçlarının da astronotlar tarafından kullanılmadan önce güvenlik testlerinden geçmesi gerekiyor.

NASA'nın bu işbirliği, Ticari Ekip Programı adı verilen çalışmanın bir parçasıdır. Bu program, 2017 yılına kadar özel firmaların astronotları alçak yörüngeye çıkarabilmelerini hedefliyor. NASA, 2 fazdan olacak çalışma ile ilgili olan bu kontratlara 1.4 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. NASA'nın internet sitesine göre ise hedef şu:

Hedefimiz, güvenli, sağlam ve fiyat açısından uygun bir şekilde uzaya ulaşmamızı sağlamaktır.

NASA'nın belirttiğine göre yeni taşıma sistemi çalışmaya hazır olduğunda bu araçlar, uzay istasyonundaki astronotların görev değişimlerini ve acil dönüş gereksinimlerini karşılayabilecek. Boeing NASA'dan için 100 milyon dolardan fazla fon aldı ve şu anda program kapsamında "Ekip Uzay Taşıma Sistemi 100" (CST-100) adında bir araç geliştiriyor. Bunun yanısıra SpaceX firmasının Dragon isimli aracı 2012 yılında uzay istasyonuna kargo taşıyan ilk ticari araç olmayı başarmıştı. Dragon şu anda sadece kargo taşıyor; ancak SpaceX'in söylediğine göre yakında insanları da taşımaya başlayacak.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • CNN. “Return Of Human Spaceflight:” Boeing, Spacex Have Nasa Contracts. (16 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 17 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Fox6 | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2020 14:35:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2693

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Diş Hekimliği
Evren
Psikiyatri
Hastalık Dağılımı
Doğum
Dünya Sağlık Örgütü
İlaç
Mühendislik
Carl Sagan
Halk Sağlığı
Beslenme Davranışları
Mitler Ve Gerçekler
Aşı
Bilimkurgu
Einstein
Teknoloji
Madde
Ekoloji
Karanlık Enerji
Uterus
Cinsiyet Araştırmaları
Radyasyon
Olasılık
Safsata
2019-Ncov
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sırf uzun süredir içine düşmüş halde bulunduğunuz için bir hataya tutunmaktan vazgeçin.”
Aubrey De Graf
Geri Bildirim Gönder