Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

NASA, İnsanlı Uçuşlara Geri Dönüş Yapıyor!

NASA, İnsanlı Uçuşlara Geri Dönüş Yapıyor! Space News
Boeing'in CST-100 aracı
2 dakika
1,885
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Boeing ve SpaceX firmaları, NASA'nın Uluslararası Uzay İstansyonu'na gidiş ve gelişlerde astronotlarını taşımak konusundaki kontratı almaya hak kazandı. NASA yöneticisi Charlie Bolden şöyle söylüyor:

Bu çok kolay bir karar olmadı; ancak hem NASA'nın, hem de ulusumuzun iyiliği açısından gerekeni yaptık. Bu, NASA tarihinde yeni bir sayfa açan bir karardır.

NASA İnsanlı Uzay Aracı programını 2011 yılında durdurmuştu. Sebebi, önceliklerinin Dünya çevresindeki araştırmalardansa derin uzay araştırmalarına kayması olarak belirtilmişti. Örneğin, Mars'a insan gönderme projesi ana önceliği haline gelmişti.

Bu programın kapatılmasından beri NASA, Rusların Soyuz uzay araçlarına adeta otostop çekmek zorunda kalıyordu. Yani Amerikalı astronotların uzaya çıkması için, Rusların araç göndermesi gerekiyordu. NASA'dan verilen bilgiye göre bu, her bir astronot ve koltuk başına 70 milyon dolara mal oluyordu. NASA, araştırmalarını sürdürebilmek için yılda ortalamada 6 koltuğa ihtiyaç duyuyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Artık bu dönem geride kaldı. Boeing ve SpaceX firmalarının kazandıkları kontratın toplam değeri 6.8 milyar dolar ve bunun 4.2 milyar doları SpaceX firmasına, 2.6 milyar doları ise Boeing firmasına ait. Boeing, bu kontratın Florida'da bulunan Kennedy Uzay Üssü'ndeki CST-100 tipi araçlarıdan 3 adet üretebilecekleri anlamına geldiğini söylüyor. Bu araçların her biri 7 kişi taşıyabiliyor. Tesla otomotiv firmasının CEO'su Elon Musk tarafından desteklenen SpaceX firması ise, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. NASA'nın belirttiğine göre, iki firmanın araçlarının da astronotlar tarafından kullanılmadan önce güvenlik testlerinden geçmesi gerekiyor.

NASA'nın bu işbirliği, Ticari Ekip Programı adı verilen çalışmanın bir parçasıdır. Bu program, 2017 yılına kadar özel firmaların astronotları alçak yörüngeye çıkarabilmelerini hedefliyor. NASA, 2 fazdan olacak çalışma ile ilgili olan bu kontratlara 1.4 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. NASA'nın internet sitesine göre ise hedef şu:

Hedefimiz, güvenli, sağlam ve fiyat açısından uygun bir şekilde uzaya ulaşmamızı sağlamaktır.

NASA'nın belirttiğine göre yeni taşıma sistemi çalışmaya hazır olduğunda bu araçlar, uzay istasyonundaki astronotların görev değişimlerini ve acil dönüş gereksinimlerini karşılayabilecek. Boeing NASA'dan için 100 milyon dolardan fazla fon aldı ve şu anda program kapsamında "Ekip Uzay Taşıma Sistemi 100" (CST-100) adında bir araç geliştiriyor. Bunun yanısıra SpaceX firmasının Dragon isimli aracı 2012 yılında uzay istasyonuna kargo taşıyan ilk ticari araç olmayı başarmıştı. Dragon şu anda sadece kargo taşıyor; ancak SpaceX'in söylediğine göre yakında insanları da taşımaya başlayacak.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • CNN. “Return Of Human Spaceflight:” Boeing, Spacex Have Nasa Contracts. (16 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 17 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Fox6 | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2024 12:23:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2693

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Karanlık Madde
Veri Bilimi
Uçuş
Dna
Irk
Yiyecek
Göç
Metabolizma
Kitlesel Yok Oluş
Doğa Yasası
Afrika
Araştırma
Böcek
Retrovirüs
Tümör
Taksonomik Sınıflandırma
Bebek Doğumu
Canlılık Cansızlık
Organizma
Elementler
Ekonomi
İlişki
Oyun
Mühendislik
Böcek Bilimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. NASA, İnsanlı Uçuşlara Geri Dönüş Yapıyor!. (18 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 26 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2693
Bakırcı, Ç. M. (2014, September 18). NASA, İnsanlı Uçuşlara Geri Dönüş Yapıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved May 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2693
Ç. M. Bakırcı. “NASA, İnsanlı Uçuşlara Geri Dönüş Yapıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 18 Sep. 2014, https://evrimagaci.org/s/2693.
Bakırcı, Çağrı Mert. “NASA, İnsanlı Uçuşlara Geri Dönüş Yapıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 18, 2014. https://evrimagaci.org/s/2693.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close