Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Multiple Skleroz, Depresyon ile Birleştiğinde Ölümcül Bir Kombinasyon Olabiliyor!

Multiple Skleroz, Depresyon ile Birleştiğinde Ölümcül Bir Kombinasyon Olabiliyor! Unsplash
2 dakika
5,348
 • Psikiyatri
 • Bilim Haberciliği
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Depresyon, multiple skleroz (MS) hastalarında oldukça yaygındır ve yeni bir çalışma, her iki hastalığı da olan kişilerin önümüzdeki on yıl içinde ölme riskinin, yalnızca bir hastalığı olan veya hiçbir sorunu olmayan kişilerin ölme riskine nazaran daha yüksek olabileceğini göstermektedir. Çalışma, Amerikan Nöroloji Akademisi'nin tıp dergisi Neurology'de yayınlandı.[1] Çalışma, ayrıca MS ve depresyonu olan kişilerin kalp krizi ve felç gibi damar hastalıkları geliştirme riskinin arttığını buldu. Birleşik Krallık'taki Imperial College of London'dan çalışma yazarı Dr. Raffaele Palladino şöyle diyor:

Bu bulgular, MS hastalarında depresyonun tanımlanmasının yanı sıra kalp hastalığı ve inme için diğer risk faktörlerinin izlenmesinin önemini vurgulamaktadır. MS hastalarında depresyon tedavisinin zaman içinde ölüm kadar vasküler hastalık riskini de azaltıp azaltmayacağına bakmak için gelecekte yeni çalışmaların yapılması gerekiyor.

Çalışma, 12.251 multiple skleroz hastasını ve multiple skleroz olmayan 72.572 kişiyi içeriyordu. Araştırmacılar, 10 yıllık bir süre içinde kimin damar hastalığı geliştirdiğini veya kimin öldüğünü görmek için tıbbi kayıtlara baktı. Çalışmanın başlangıcında multiple skleroz hastalarının %21'inde depresyon, multiple skleroz hastası olmayan kişilerin ise %9'unda depresyon vardı.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar, hem multiple skleroz hem de depresyonu olan kişilerde, herhangi bir nedenden ölüm oranının 100.000 kişi-yılı başına 10.3 olduğunu buldular. Kişi-yılı, bir çalışmadaki insan sayısını ve çalışmada harcanan süreyi hesaba katan bir ölçüttür. Depresyonu olmayan MS hastalarında ölüm oranı 10,6, sadece depresyonu olan kişilerde 3,6 ve her iki durumu olmayanlarda ise 2,5'ti.

Araştırmacılar, sigara ve diyabet gibi ölüm riskini etkileyebilecek diğer faktörleri de göz önünde bulundurup, her iki hastalığı da olan kişilerin, önümüzdeki on yıl içinde, bu hastalıkları olmayan kişilere göre ölme olasılığının beş kattan fazla olduğunu buldular. Depresyonu olmayan multiple skleroz hastalarının ölme olasılığı, hiçbir hastalığı olmayan kişilere göre yaklaşık dört kat daha fazlaydı. Multiple skleroz olmayıp da depresyonu olan kişilerin ölme olasılığı ise hiçbir hastalığı olmayanlara göre neredeyse iki kat daha fazlaydı.

Tüm Reklamları Kapat

Vasküler hastalık riski, hem multiple skleroz hem de depresyonu olan kişiler için 100.000 kişi-yılında 2.4 vakaydı; depresyonu olmayan MS' hastaları için 1.2, multiple sklerozsuz depresyonu olan kişiler için 1.3, ve hiçbir hastalığı olmayan insanlar için 0.7 idi.

Araştırmacılar, diğer faktörleri göz önünde bulundurup, her iki hastalığı da olan kişilerin, ikisi de olmayan kişilere göre vasküler hastalık geliştirme olasılığının üç katından fazla olduğunu buldular. Palladino şöyle diyor:

Ölüm riskine baktığımızda, MS ile depresyonun ortak etkisinin, tek başına her bir faktörün etkisinden daha fazla olduğunu bulduk. Başka bir deyişle, iki koşulun sinerjik bir etkisi vardı. Ölüm oranı üzerindeki etkinin toplam %14'ü, bu iki koşul arasındaki etkileşime atfedilebilir.

Araştırmanın kısıtlandığı nokta, araştırmacıların, vasküler hastalık ve ölüm riskini etkileyebilecek vücut kitle indeksi (BMI) gibi risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olmamasıydı.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
11
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 4
 • Tebrikler! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ R. Palladino, et al. (2021). Interface Of Multiple Sclerosis, Depression, Vascular Disease, And Mortality: A Population-Based Matched Cohort Study. Neurology, sf: 10.1212/WNL.0000000000012610. doi: 10.1212/WNL.0000000000012610. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/06/2023 17:59:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10941

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Hominid
Alan
Çocuk
Newton
Biyokimya
Kanıt
Yaşamın Başlangıcı
Makine
Ara Tür
Çekirdek
Mitler Ve Gerçekler
Beslenme Davranışı
Yapay
Antibiyotik
Kan Hastalıkları
Samanyolu Galaksisi
Moleküler Biyoloji
Anne
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Nasa
Viral Enfeksiyon
Evrimsel Psikoloji
Çağ
Psikoloji
Üreme
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Multiple Skleroz, Depresyon ile Birleştiğinde Ölümcül Bir Kombinasyon Olabiliyor!. (10 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 2 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10941
Akman, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, September 10). Multiple Skleroz, Depresyon ile Birleştiğinde Ölümcül Bir Kombinasyon Olabiliyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 02, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10941
S. Akman, et al. “Multiple Skleroz, Depresyon ile Birleştiğinde Ölümcül Bir Kombinasyon Olabiliyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 10 Sep. 2021, https://evrimagaci.org/s/10941.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. “Multiple Skleroz, Depresyon ile Birleştiğinde Ölümcül Bir Kombinasyon Olabiliyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 10, 2021. https://evrimagaci.org/s/10941.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close