Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Belgrad Ormanı'nda sıradan bir gezinti yaparken denk geldiğimiz bu tür. Henüz mart ayının başlarıydı ve toprak nemliydi.

Tanım ve Genel Bilgiler

Carabus scabrosus, 5 santimetre uzunluğa ve 3 santimetre genişliğe erişebilen bir böcek türüdür. Bu gözlemde, mavili tonlarda karşıma çıkmasına rağmen, üst kabuk rengi kızıl-kahve tonlarından siyaha kadar çeşitlilik gösterebilir. Alt kısmı ise siyahtır. Pronotum dar, zayıf kalp şeklinde ve uzun arka köşelere sahiptir. Üst çeneler dar ve içe doğru bükülür.

Menekşe karafatma (Carabus scabrosus), erişkin birey.
Menekşe karafatma (Carabus scabrosus), erişkin birey.
Sinan Ceylan

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Bilinen 28 farklı tür içi kaydı vardır. İngilizce "beetle" diye bilinen Carabidae ailesine üyedirler. Bu aile 2015'ten beri Dünya'da en çok tür barından 10 hayvan ailesinden biridir. Yaklaşık 40.000'den fazla tür sınıflandırılmıştır. Adephaga alt takımının yaklaşık 250 milyon yıl önce Permiyen'in sonlarına doğru evrimleştiği düşünülüyor. Ardından 200 milyon yıl öncesine denk gelen Erken Jura'da ise Carabidae ailesinin türleşmeye başladığı ve yakın akrabalarından ayrıldığı düşünülüyor. Ardından Jura'nın ilerleyen dönemlerinde ise çeşitlilik açısından adeta patlama yaşanıyor.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Balkan ülkeleri, başta Kırım olmak üzere Rusya'nın bazı bölgeleri, Kafkas ülkeleri ve ülkemizde Marmara bölgesinde görülür. İran'da da rastlanmıştır.

Davranış ve Etoloji

Sağlam ve uzun bacakları sayesinde hızlı hareket eder. Hem gündüz hem de gece hayatı sürer. Böcek tehlikeyi hissederse, keskin bir aşındırıcı madde bırakabilir.

Menekşe karafatma (Carabus scabrosus), erişkin birey.
Menekşe karafatma (Carabus scabrosus), erişkin birey.
Sinan Ceylan

Diyet ve Metabolizma

Başta salyangoz ve solucan olmak üzere kara yumuşakçaları ile beslenir. Kabuklu avlarının sadece içini emer, kabuklarını kırmaz. İyi beslendiğinde birkaç gün boyunca yeraltında hareketsiz kalabilir.

Etimoloji

Ülkemizde görüldüğü yerlerde, mavi renginden dolayı "menekşe karafatma" olarak bilinir. Ayrıca, salyangoz yediği için halk arasında "salyangoz yiyen" olarak da bilinir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • W. Lorenz. Species Details : Carabus (Procerus) Scabrosus. (2019, Mayıs 01). Alındığı Tarih: 04 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Catalogue of Life | Arşiv Bağlantısı
 • Bayram Göçmen. Carabus (Procerus) Scabrosus. (2010, Mayıs 30). Alındığı Tarih: 04 Ağustos 2019.
 • Wiki, et al. Carabus Scabrosus. (2018, Ocak 01). Alındığı Tarih: 04 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 21:58:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7896

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dinlenmek için çalışıyor, barış içinde yaşamak için savaşıyoruz.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder