Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Menekşe karafatma (Carabus scabrosus)

Menekşe karafatma (Carabus scabrosus) Sinan Ceylan
Menekşe karafatma (Carabus scabrosus)
1 dakika
33,678
Tüm Reklamları Kapat
Menekşe karafatma
 • Bilimsel Adı Carabus scabrosus
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Menekşe karafatma
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Huge Violet Ground Beetle
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Belgrad Ormanı'nda sıradan bir gezinti yaparken denk geldiğimiz bu tür. Henüz mart ayının başlarıydı ve toprak nemliydi.

Tanım ve Genel Bilgiler

Carabus scabrosus, 5 santimetre uzunluğa ve 3 santimetre genişliğe erişebilen bir böcek türüdür. Bu gözlemde, mavili tonlarda karşıma çıkmasına rağmen, üst kabuk rengi kızıl-kahve tonlarından siyaha kadar çeşitlilik gösterebilir. Alt kısmı ise siyahtır. Pronotum dar, zayıf kalp şeklinde ve uzun arka köşelere sahiptir. Üst çeneler dar ve içe doğru bükülür.

Menekşe karafatma (Carabus scabrosus), erişkin birey.
Menekşe karafatma (Carabus scabrosus), erişkin birey.
Sinan Ceylan

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Bilinen 28 farklı tür içi kaydı vardır. İngilizce "beetle" diye bilinen Carabidae ailesine üyedirler. Bu aile 2015'ten beri Dünya'da en çok tür barından 10 hayvan ailesinden biridir. Yaklaşık 40.000'den fazla tür sınıflandırılmıştır. Adephaga alt takımının yaklaşık 250 milyon yıl önce Permiyen'in sonlarına doğru evrimleştiği düşünülüyor. Ardından 200 milyon yıl öncesine denk gelen Erken Jura'da ise Carabidae ailesinin türleşmeye başladığı ve yakın akrabalarından ayrıldığı düşünülüyor. Ardından Jura'nın ilerleyen dönemlerinde ise çeşitlilik açısından adeta patlama yaşanıyor.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Balkan ülkeleri, başta Kırım olmak üzere Rusya'nın bazı bölgeleri, Kafkas ülkeleri ve ülkemizde Marmara bölgesinde görülür. İran'da da rastlanmıştır.

Davranış ve Etoloji

Sağlam ve uzun bacakları sayesinde hızlı hareket eder. Hem gündüz hem de gece hayatı sürer. Böcek tehlikeyi hissederse, keskin bir aşındırıcı madde bırakabilir.

Menekşe karafatma (Carabus scabrosus), erişkin birey.
Menekşe karafatma (Carabus scabrosus), erişkin birey.
Sinan Ceylan

Diyet ve Metabolizma

Başta salyangoz ve solucan olmak üzere kara yumuşakçaları ile beslenir. Kabuklu avlarının sadece içini emer, kabuklarını kırmaz. İyi beslendiğinde birkaç gün boyunca yeraltında hareketsiz kalabilir.

Etimoloji

Ülkemizde görüldüğü yerlerde, mavi renginden dolayı "menekşe karafatma" olarak bilinir. Ayrıca, salyangoz yediği için halk arasında "salyangoz yiyen" olarak da bilinir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
19
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Muhteşem! 9
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Umut Verici! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • W. Lorenz. Species Details : Carabus (Procerus) Scabrosus. (1 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 4 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Catalogue of Life | Arşiv Bağlantısı
 • Bayram Göçmen. Carabus (Procerus) Scabrosus. (30 Mayıs 2010). Alındığı Tarih: 4 Ağustos 2019. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 • Wiki, et al. Carabus Scabrosus. (1 Ocak 2018). Alındığı Tarih: 4 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/07/2024 23:23:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7896

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Güç
Afrika
Makine
İnsanın Evrimi
Roma
Diş Sorunları
Sivrisinek
Evrimleşme
Asteroid
Covid-19
Mavi
Felsefe
Dilbilim
Sahtebilim
Kara Delik
Kanser
Karanlık Enerji
İmmünoloji
Bilişsel
Damar
Ölümden Sonra Yaşam
Astrobiyoloji
Paleontoloji
Büyük Patlama
Radyo
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Ceylan, et al. Menekşe karafatma (Carabus scabrosus). (4 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 17 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7896
Ceylan, S., Türkoğlu, P. (2019, August 04). Menekşe karafatma (Carabus scabrosus). Evrim Ağacı. Retrieved July 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7896
S. Ceylan, et al. “Menekşe karafatma (Carabus scabrosus).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 04 Aug. 2019, https://evrimagaci.org/s/7896.
Ceylan, Sinan. Türkoğlu, Pedram. “Menekşe karafatma (Carabus scabrosus).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, August 04, 2019. https://evrimagaci.org/s/7896.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close