Mars'taki Yeni Su Kanalı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafta, sol tarafta Mars'ın Kasım 2010'daki, sağ tarafta ise Mayıs 2013'teki fotoğraflarını görüyorsunuz. Ok ile gösterilen kısım, daha önceden yokken, sonradan oluşan bir yapı. Peki bu nedir?

Bu, Mars üzerinde, su kanalı olduğu düşünülen, yani suyun toprağı yarması sonucu oluşan jeolojik bir yapıdır. Ancak fotoğrafta, sonradan oluştuğu belli olan kanalın oluşma nedeni, sanılanın aksine buradan su akıyor olması değildir. En azından nedenin bu olmadığı düşünülmektedir. Fakat açık konuşmak gerekirse, bu yarığa neyin neden olduğu henüz keşfedilememiştir.

Bu yeni kanal, Mars'ın Terra Sirenum isimli bölgesinde, daha önceden var olan bir kanaldan ayrılarak oluşmuş gibi gözükmektedir. Şu anda bu yarığın oluşmasını açıklayacak en popüler hipotez, eğimli bir çardaktan aşağı doğru hızla yuvarlanan parçacıkların bu yarığı açtığı yönündedir. Her ne kadar su sebebiyle yarılmış gibi gözükse de, muhtemelen donmuş karbondioksit önceden var olan yarık içerisinde biriktiğinde, bu yan kanalın açılmasına neden olmuştur. Bu donmuş buzun çığ olup akması dolayısıyla da yeni yarık var olmuştur.

NASA'nın Mars etrafında dönen aracı Keşif Uydusu'nda bulunan HiRISE kamerası tarafından çekilen bu fotoğraflar arasında 1 seneden fazla zaman bulunmaktadır. Mars üzerinde bu tür aktivitelere daha önceden de rastlanmış olmasına rağmen, bu yarığın açılma sebebi halen gizemini korumaktadır. Özellikle Mars kışı boyunca oluşan dondurucu soğuklar, bu tür yeni oluşumlara neden olabilmektedir.

Kim bilir? Belki de gerçekten su nedeniyle bu yarık açılmıştır. Her ne kadar şu anda donmuş karbondioksit hipotezi daha olası gözükse de... Yeni incelemeler ve gözlemler, daha isabetli sonuçları da beraberinde getirecektir.

 

Kaynak: Wired

Atomdan Çoklu Evrenlere...

Derideki Bakteriler Sivrisinekleri Çekiyor!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim