Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafta, sol tarafta Mars'ın Kasım 2010'daki, sağ tarafta ise Mayıs 2013'teki fotoğraflarını görüyorsunuz. Ok ile gösterilen kısım, daha önceden yokken, sonradan oluşan bir yapı. Peki bu nedir?

Bu, Mars üzerinde, su kanalı olduğu düşünülen, yani suyun toprağı yarması sonucu oluşan jeolojik bir yapıdır. Ancak fotoğrafta, sonradan oluştuğu belli olan kanalın oluşma nedeni, sanılanın aksine buradan su akıyor olması değildir. En azından nedenin bu olmadığı düşünülmektedir. Fakat açık konuşmak gerekirse, bu yarığa neyin neden olduğu henüz keşfedilememiştir.

Bu yeni kanal, Mars'ın Terra Sirenum isimli bölgesinde, daha önceden var olan bir kanaldan ayrılarak oluşmuş gibi gözükmektedir. Şu anda bu yarığın oluşmasını açıklayacak en popüler hipotez, eğimli bir çardaktan aşağı doğru hızla yuvarlanan parçacıkların bu yarığı açtığı yönündedir. Her ne kadar su sebebiyle yarılmış gibi gözükse de, muhtemelen donmuş karbondioksit önceden var olan yarık içerisinde biriktiğinde, bu yan kanalın açılmasına neden olmuştur. Bu donmuş buzun çığ olup akması dolayısıyla da yeni yarık var olmuştur.

NASA'nın Mars etrafında dönen aracı Keşif Uydusu'nda bulunan HiRISE kamerası tarafından çekilen bu fotoğraflar arasında 1 seneden fazla zaman bulunmaktadır. Mars üzerinde bu tür aktivitelere daha önceden de rastlanmış olmasına rağmen, bu yarığın açılma sebebi halen gizemini korumaktadır. Özellikle Mars kışı boyunca oluşan dondurucu soğuklar, bu tür yeni oluşumlara neden olabilmektedir.

Kim bilir? Belki de gerçekten su nedeniyle bu yarık açılmıştır. Her ne kadar şu anda donmuş karbondioksit hipotezi daha olası gözükse de... Yeni incelemeler ve gözlemler, daha isabetli sonuçları da beraberinde getirecektir.

 

Kaynak: Wired

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 11:12:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2088

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Limandaki bir gemi güvendedir. Ama gemilerin inşa edilme amacı bu değildir.”
John A. Shedd
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder