Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

MARSOC, Yapay Zeka Destekli Silahlı Robot Köpekleri Test Ediyor!

MARSOC, Yapay Zeka Destekli Silahlı Robot Köpekleri Test Ediyor! TWZ
3 dakika
355
Tüm Reklamları Kapat

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Özel Harekât Alayı (MARSOC), ABD ordusu içinde tüfek taşıyan "robot köpekler" kullanan ilk kuruluş olacak gibi görünüyor.

Köpeklerin silah sistemini tedarik eden Onyx Industries'in iş geliştirme müdürü Eric Shell, yaptığı açıklamada robot köpeklerin MARSOC'ta kullanıldığını doğruladı. Shell, MARSOC'un Onyx'in SENTRY uzaktan silah sistemine dayanan silah sistemleriyle donatılmış iki robot köpeği olduğunu belirtti. MARSOC'un şu anda kaç tane daha robot köpeğe sahip olabileceği net olmasa da SENTRY ile donatılmış iki tanesinin komutanlık tarafından test ediliyor olması muhtemel görünüyor.

Shell, MARSOC'un dört ayaklı dostlarının "tünel çalışması ve çevre güvenliği yaptığını", yapan robot köpeğin Ghost Robotics'in Vision 60 modeli bir dört ayaklı insansız kara aracı (Q-UGV) olduğunu belirtiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Ghost Robotics, Q-UGV'yi "savunma, iç güvenlik ve kurumsal uygulamalar için çok geniş yelpazedeki kentsel ve doğal ortamda kullanılmak üzere orta büyüklükte, yüksek dayanıklılığa sahip, çevik ve dayanıklı, her türlü hava koşuluna uygun bir yer dronu" olarak tanımlıyor. Vision 60 modeli ise uzaktan izleme, istihbarat, gözetleme, keşif görevleri, haritalama, dağıtılmış iletişim ve kalıcı güvenlik gibi görevler için tasarlanmıştır. Şirket, geçmişte Q-UGV için farklı savunma ve güvenlik uygulamalarını keşfetmek üzere çeşitli kuruluşlarla birlikte çalışmıştı.

Örneğin 2021 yılında Ghost Robotics'in Özel Amaçlı İnsansız Tüfek (SPUR) olarak adlandırılan bir sistemi oluşturmak için SWORD International ile bir araya geldi. Bu sistem, Ghost Robotics'in Q-UGV'sinin üzerine SWORD'un 6.5mm Creedmoor’unun sabitlenmesini içeriyordu. O zamandan bu yana, roketatar gibi başka silahlarla donatılmış başka robot köpekler de görüldü. Bunlardan biri, Deniz Piyadeleri tarafından test edilmişti.

MARSOC'un şu anda test ettiği Q-UGV'ler ise Onyx'in SENTRY Uzaktan Kumandalı Silah sistemi ile donatıldı. Entegre sistem, Onyx'in X360 Pan/Tilt Gimbal yığınını (tam elektro-optik/kızılötesi), yapay zeka destekli Dijital Görüntüleme Sistemini ve şirketin Uzaktan Kumandalı Silah sistemini bir araya getiriyor.

MARSOC için, tehlikeli operasyonlar için kullanılan gerçek köpeklerin yerini robotik türlerin almasının birçok avantajı var. Özellikle Ghost Robotics ve Onyx Industries'in sunduğu otonom türler, insanların giremeyeceği dar alanlara girerek sahada istihbarat ve bilgi toplama olanaklarını genişletiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca robot kullanımı, özellikle de yakın mesafeden çatışmanın yaşanabildiği durumlarda veya mayınlı ve tuzaklı çatışmalar söz konusu olduğunda oluşan hayati risklerden de kaçınılabilmesini sağlıyor. Uzaktan kumandalı silahlar, ortamdaki potansiyel hedeflerin güvenli bir şekilde etkisiz hâle getirilebileceği anlamına geliyor.

Silahsız Q-UGV'ler, çevre güvenliğini sağlamak için ABD Hava Kuvvetleri tarafından Tyndall ve Nellis Hava Kuvvetleri Üsleri gibi üslerde keşif amacıyla da kullanılmıştır. Shell, SENTRY sistemi ile donatılmış belirsiz sayıda Q-UGV'nin Dyess Hava Kuvvetleri Üssü'nde çevre güvenliği için denendiğini de belirtti.

Silahlı robot köpekler, küçük, insansız kara ve hava platformlarına yönelik daha geniş eğilim doğrultusunda, Çin ve Rusya gibi diğer ülkelerde de görülmüştür.

MARSOC'un silahlı robot köpekleri kullanımına ilişkin daha fazla ayrıntı sınırlı kalsa da, bu tür araçların yakın zamanda sahada kullanımı kaçınılmaz görünüyor. Yapay zeka destekli drone otonomisi giderek güçlendikçe bu tür fiziksel işler için bile insanların mevkilerini ne kadar koruyabilecekleri giderek daha fazla tartışmalı bir konu haline geliyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Geçen haftalardaki bir sempozyumunda, ABD Deniz Piyadeleri'nin ileri robotik girişiminin başkanı, robotlarla yoğun savaşın geleceğinin nasıl olacağına yönelik bir konuşma yaptı. Görünüşe göre bir zamanlar bilim kurgu hikayelerinin malzemesi olan şeyin artık hızla gerçeğe dönüştüğü ve son derece riskli veya erişilemeyen alanlara girebilen ve hatta bununla kalmayın ölümcül güç kullanabilen çevik robot köpeklerin ufukta olduğu çok açık.

MARSOC, robot köpekleriyle ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Robot köpek olarak adlandırılan Q-UGV, MARSOC tarafından yer robotları değerlendirmesindeki birçok teknolojiden biri olarak değerlendirilmektedir. MARSOC şu anda bu aracı doğrudan sahada kullanmamaktadır. Silahlar, bu teknolojinin sahip olabileceği birçok faydalardan sadece biridir. Diğer faydalar keşif, gözetleme ve harp muhabere veya elektronik harp yeteneklerini içerebilir. MARSOC, Savunma Bakanlığı'nın otonom silahlara ilişkin tüm politikalarından haberdardır ve bunlara uymaktadır. Onyx Industries'in yorumları, mevcut veya gelecekteki tekliflerini vurgulamak olarak yorumlanabilir. Bu yorumlar, değerlendirme sırasında birçok kullanım senaryosundan biri olarak bir yetenek veya tekil bir ilgi olarak yorumlanmamalıdır.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • İnanılmaz 2
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/06/2024 12:00:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17654

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uterus
Göç
Evrenin Genişlemesi
Sağlık Personeli
Fizyoloji
Ara Tür
Deri
Kimyasal Bağ
Allah
Şeker
Lazer
Kalp
İletişim
Tekillik
Doku
Özel Görelilik
Plastik
Primatlar
Diş Hekimliği
Hastalık Yayılımı
Tohum
Karbonhidrat
Yörünge
Doğal
Kamuflaj
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. MARSOC, Yapay Zeka Destekli Silahlı Robot Köpekleri Test Ediyor!. (21 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17654
Derin, U. (2024, May 21). MARSOC, Yapay Zeka Destekli Silahlı Robot Köpekleri Test Ediyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 14, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17654
U. Derin. “MARSOC, Yapay Zeka Destekli Silahlı Robot Köpekleri Test Ediyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 21 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17654.
Derin, Ufuk. “MARSOC, Yapay Zeka Destekli Silahlı Robot Köpekleri Test Ediyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 21, 2024. https://evrimagaci.org/s/17654.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close