Evrim Ağacı

Mars Yerine Kanada'ya Gidebilirsiniz: İkisi De Eşit Derecede Soğuk Olabiliyor!

Mars Yerine Kanada'ya Gidebilirsiniz: İkisi De Eşit Derecede Soğuk Olabiliyor!
Tavsiye Makale

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, HuffPost isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Eğer ki soğuğun ve kışın pek de fanatiği değilseniz, bir ara Kanada'daki Manitoba bölgesinde bulunan Winnipeg'e uğramamanızı tavsiye ederiz. 31 Aralık 2014'te Kanada'nın 630.000 kişilik nüfusa sahip olan Winnipeg şehri, Mars gezegeninden daha soğuktu!

Evet, doğru duydunuz: Curiosity'nin bildirdiğine göre 31 Aralık 2014'te Mars'ın gördüğü en yüksek sıcaklık -29 santigrat dereceydi. Ancak Winnipeg'in aynı günkü en yüksek sıcaklığı -31 dereceydi! Hatta dondurucu rüzgar ve buzlanma nedeniyle hissedilen sıcaklık -40 ila -50 derece arasındaydı. 

Belirtilene göre bu soğuk, temas ettiği insan derisini 5 dakika içerisinde dondurmaya yetmektedir. Bu sebeple bölgenin başkenti olan Winnipeg'deki bazı yeni yıl kutlamaları iptal edildi.

Her ne kadar Winnipeg'in dondurucu soğukları ayrı bir gezegendekiyle kıyaslanabilirse de, herhangi bir rekor kırmadı. 31 Aralık 1967'de Winnipeg -37.8 santigrat dereceyle kendi bölgesindeki rekoru kırmıştı. Bilinen en soğuk kışı ise 1879 senesinde yaşanmıştı. 

Peki ya Mars'ta durum nedir? Mars'ın ekvatoru yazın 21 santigrat dereceye kadar yükselir, kutuplarda ise sıcaklık, yazın bile -143 derecedir! Ortalama rüzgar hızı 32 kilometre/saat civarındadır ancak bu rüzgarlar kolaylıkla fırtınalar yaratabilecek kadar güçlüdür. Kızıl Gezegen'in ortalama sıcaklığı ise -62.7 derecedir. Dünya'nın ortalama sıcaklığı ise 10-14 santigrat derece arasındadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 04:31:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1840

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Maymun
Wuhan
Bağışıklık
Biyolojik Antropoloji
Tardigrad
Avcı
Kedi
Eşcinsellik
Sanat
Stephen Hawking
Aslan
Uzay
Evrim Kuramı
Popülasyon
İstatistik
Süpernova
Moleküler Biyoloji
Avrupa
Organ
Güve
Renk
Yılan
Kültür
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karadelik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantık bizi sadece çağdaşlarımızla değil, bizden binlerce yıl önce yaşamış ve çok sonra yaşayacak olanlarla birbirimize bağlar.”
Leo Tolstoy
Geri Bildirim Gönder