Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Mars Jeolojisi'ne Yönelik En Önemli Girişim: NASA'nın InSight Mars Görevi!

Mars Jeolojisi'ne Yönelik En Önemli Girişim: NASA'nın InSight Mars Görevi! Deniz Kaya
2 dakika
3,949
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kod Adı: InSight

Yer: Mars 

Tüm Reklamları Kapat

Görev: İnsan Ufkunu Genişletmek 

Schiaparelli'nin hüzünlü sonunu saymazsak, Curiosity'den sonra altı buçuk yılın ardından Mars ile buluşan ilk uzay aracı olan InSight, 26 Kasım 2018'de Türkiye saati ile 10:52:59'da kızıl gezegen ile buluştu.

Tüm Reklamları Kapat

Görev öylesine zorluydu ki, "New York'tan fırlatılan bir basketbol topunun Los Angeles'ta bir potaya girmesi kadar zor" olarak tanımlanıyordu. Ya da Ankara'dan fırlatılan bir basketbol topunun, Fas'ın Marakeş kentindeki bir potaya girmesi kadar zorlu bir görev... Görevin zorluk derecesini, aşağıdaki basitleştirilmiş kademe grafiğinden görebilirsiniz:

InSight'ın İnişinin Basamakları (Basitleştirilmiş)
InSight'ın İnişinin Basamakları (Basitleştirilmiş)
Deniz Kaya

Bu iniş, başarıyla gerçekleşti! Güvenli bir şekilde yüzeye inen uzay aracı, inişten dakikalar sonra bizlere toz kaplı kamerasından ve robotik kolunda görüntü göndermeyi bile başardı.

InSight'ın Başarılı İnişinden Sonra Gelen İlk Mars Fotoğrafı
InSight'ın Başarılı İnişinden Sonra Gelen İlk Mars Fotoğrafı
NASA

Görüntülerden birisinde toz zerrecikleri ve lens koruyucusu yüzünden bulanık bir görüntü oluşmasına rağmen inilen yerin düz ve az kayalıklı olduğu görülebiliyor. NASA'nın planladığı şey de tam olarak buydu.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Başarılı bir iniş gerçekleştiren NASA, inişten hemen sonra Insight'ın güneş panellerini açarak aracı Güneş enerjisi ile doldurmaya başladı bile. Temiz bir günde 600-700 watt üretebilecek olan bu paneller Insight'ın gelecekte çoğu gününde baş edeceği tozlu havalarda 200-300 watta kadar düşecek olsa da InSight bu değerlerde bile görevine devam edebilecek.

InSight'tan Gelen İkinci Fotoğraf
InSight'tan Gelen İkinci Fotoğraf
Engadget

Önümüzdeki günlerde ise InSight robotik kolundaki kamera ile etrafındaki zeminin fotoğraflarını çekerek bizlere iletmesi bekleniyor. Böylece mühendisler sondanın bırakacağı sismograf gibi bilimsel araçlar için en uygun konumu bulmaya uğraşacak. Bütün bilimsel aletlerin yüzeye indirilmesi ve tamamen aktif hale getirilmesi, herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı takdirde yaklaşık iki veya üç ay sürecek. Bu süreçten sonra InSight emin adımlarla yüzde yüz kapasitede analizlerine devam edebilecek.

Dünya'daki mühendisler etraftaki zemini incelemekle meşgul olacakları sırada InSight hava durumunu ölçecek sensörler ve manyetometreleri ile yeni ve kalıcı evi olan Elysium Planitia'da ölçümler yapacak. 

Yolun açık olsun InSight!
Yolun açık olsun InSight!
Deniz Kaya

Mars'ın iç yapısını, tektoniğini, çekirdeğini, ısısını ve daha birçok sırrını araştıracak olan InSight, edineceği bilgiler ile yalnızca bizlerin merakını tatmin etmekle kalmayacak, aynı zamanda Güneş Sistemi'ndeki Dünya'mızın da dahil olduğu karasal gezegenlerin evrimini, değişimini ve özelliklerini daha iyi anlamamıza yardım edecek...

Bol şans InSight!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 4
 • Tebrikler! 2
 • İnanılmaz 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/04/2024 22:28:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7466

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ölüm
Uzay Görevleri
Film
Yeni Koronavirüs
Kuyrukluyıldız
Kanser Tedavisi
Kimyasal Element
Çağ
Antik
Antibiyotik
Dalga
Galaksi
Etik
Yıldız
Türkiye
Radyoaktif
Karar
Koruma
Kalıtım
Maskeler
Kas
Işık Hızı
Canlılık Cansızlık
Mantık Hatası
Sanat
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
D. Kaya, et al. Mars Jeolojisi'ne Yönelik En Önemli Girişim: NASA'nın InSight Mars Görevi!. (27 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 17 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7466
Kaya, D., Bakırcı, Ç. M. (2018, November 27). Mars Jeolojisi'ne Yönelik En Önemli Girişim: NASA'nın InSight Mars Görevi!. Evrim Ağacı. Retrieved April 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7466
D. Kaya, et al. “Mars Jeolojisi'ne Yönelik En Önemli Girişim: NASA'nın InSight Mars Görevi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 27 Nov. 2018, https://evrimagaci.org/s/7466.
Kaya, Deniz. Bakırcı, Çağrı Mert. “Mars Jeolojisi'ne Yönelik En Önemli Girişim: NASA'nın InSight Mars Görevi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 27, 2018. https://evrimagaci.org/s/7466.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close