Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Makine Öğrenmesi ile Kalite Kaybı Yaşamadan Fotoğraflarınızın Çözünürlüğünü Artırın!

Makine Öğrenmesi ile Kalite Kaybı Yaşamadan Fotoğraflarınızın Çözünürlüğünü Artırın!
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
1 dakika
3,191 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

2017 yılında eski Google çalışanı Sofiia Shvets ve Vlad Pranskevičius tarafından kurulan Ukrayna start-up’ı Let’s Enhance, fotoğraflarınızın çözünürlüğünü kalite kaybı yaşamadan artırmaya imkan sağlıyor.

Photo 2.0 Faces algoritması uygulanmış düşük çözünürlüklü kadın görseli
Photo 2.0 Faces algoritması uygulanmış düşük çözünürlüklü kadın görseli
Let's Enhance Blog

Nöral ağlardan güç alan Let’s Enhance, geçtiğimiz Nisan ayındaki güncellemeden önce maksimum 4 kata kadar kayıpsız çözünürlük artışı (İng: "upscaling") sunabiliyordu. Son yayınlanan Let’s Enhance 2.0 güncellemesi ile birlikte 16 kata kadar çözünürlük artışı sunabilmesinin yanında, 4 farklı kullanılabilir algoritma ile birlikte hizmet veriyor.

Son güncelleme ile birlikte uygulama, özellikle iş yerlerinin sıkça karşılaştığı baskı kalitesi düşük olan fotoğrafları iyileştirmeyi hedefliyor.

Çözünürlüğü artırılmış çanta görseli
Çözünürlüğü artırılmış çanta görseli
Let's Enhance Blog
Yakınlaştırılmış çanta görseli
Yakınlaştırılmış çanta görseli
Let's Enhance Blog

Ayrıca uygulama, yeni üyelerine 5 kere ücretsiz kullanım hakkı sunuyor. Hem bu imkandan yararlanmak hem de verdiği sözleri yerine getirebiliyor mu test etmek için 198x198 çözünürlüğe ve %10 kaliteye düşürdüğümüz Evrim Ağacı logosuna İllüstrasyon algoritması ile 4X çözünürlük arttırma uyguladık. Sonuç:

Reklamı Kapat

Çözünürlüğü artırılmış Evrim Ağacı logosu
Çözünürlüğü artırılmış Evrim Ağacı logosu

Uzun lafın kısası; çözünürlüğü düşük diye sosyal medyada paylaşmaktan çekindiğiniz, “duvar kağıdı yaparsam piksel piksel görünür şimdi” dediğiniz fotoğraflarınız varsa buraya tıklayarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulamanın daha fazla ve daha yüksek çözünürlüklü kullanmak isteyenler için ücretli abonelikleri de mevcut. Bu güzel makine öğrenmesi uygulamasını bize sağladığı için 13 kişilik küçük Let’s Enhance ekibine teşekkür ediyoruz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 27
 • İnanılmaz 7
 • Muhteşem! 5
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Güldürdü 3
 • Üzücü! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Let's Enhance. Introducing Let's Enhance 2.0. (08 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 08 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Let's Enhance Blog | Arşiv Bağlantısı
 • P. Pärnaste. Founder Stories: Sofiia Shvets, Let's Enhance. (08 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 08 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Lift99 | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/01/2021 16:56:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9117

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Felsefe
Kalp
Elektrokimya
Psikoloji
Kanat
Aslan
Mantar
Adaptasyon
Salgın
Hominid
Genetik Mühendisliği
Evrim Ağacı
Ara Tür
Sinir Hücresi
Sağlık Örgütü
Böcek
Madde
Mikrobiyoloji
Canlılık Cansızlık
Eğilim
Hayvanlar
Video
Davranış
Periyodik Cetvel
Aşılar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan ruhu, görünmez bir güç tarafından itilmektedir ve her zaman şunu soracaktır: Onun ötesinde ne var?”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku