Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Laboratuvarda Üretilmiş Etler, İlk Kez ABD Gıda ve İlaç Başkanlığı (FDA) Onayı Almayı Başardı!

Laboratuvarda Üretilmiş Etler, İlk Kez ABD Gıda ve İlaç Başkanlığı (FDA) Onayı Almayı Başardı! Leeloo Thefirst
3 dakika
2,888
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Laboratuvarda üretilen etlere ABD'de ilk kez yeşil ışık yandı: Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) aldığı karar, Upside Foods adlı bir şirketin yakında canlı hayvanların kesilmesini zorunlu kılmak yerine, gerçek hayvan hücrelerinden biyoreaktörlerde yetiştirilen tavuk etlerini satabileceği anlamına geliyor.

FDA'dan gelen olumlu yanıt, laboratuvarda üretilen et endüstrisi için bir sonraki önemli kilometre taşı olarak görülüyor. Son birkaç yılda, bu alandaki girişimler sadece küçük ölçekli üretim tesisleri inşa ettiler ve milyarlarca dolarlık risk sermayesi fonu topladılar; ancak ürünlerini halka satamadılar. Şimdiye dek, laboratuvarda üretilmiş eti denemeye davet edilen az sayıdaki insan, ürünlerin hala deneysel olduğunu kabul eden bir feragatname imzalamak zorundaydı.

Laboratuvarda üretilmiş etin halka sunulması için, önünde sadece iki küçük engel var: Upside'ın üretim tesisleri, hâlen Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'ndan (USDA) bir teftiş onayı almak zorunda ve ABD pazarına girebilmesi için ürünlerin kendisinin teftiş edilmesi gerekecek. Ancak bu iki adımın, nihayet onayla sonuçlanan upuzun bir "piyasa-öncesi FDA danışma süreci"nden çok daha hızlı tamamlanması bekleniyor. Upside CEO'su Uma Valeti şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Neredeyse yedi yıldır üzerinde çalıştığımız şey işte buydu. ABD pazarına açılmak, dünyadaki her şirketin yapmaya çalıştığı şeydir.

Farklı girişimler, sığır eti, tavuk, somon ve ton balığı dahil olmak üzere bir dizi laboratuvarda üretilmiş ete odaklanıyor. FDA kararı yalnızca Upside Foods ve onun kültür tavuğu için geçerli; ancak yakında diğer onayların gelmesi de muhtemel gözüküyor. Ürünler, "Genel Olarak Güvenli" (İng: "Generally Recognized as Safe" veya kısaca "GRAS") adı verilen bir FDA süreciyle onaylandı. Bu süreçte gıda üreticileri, FDA'e üretim süreçlerinin ve oluşturduğu ürünün ayrıntılarını sağlıyorlar ve FDA, sürecin güvenli olduğundan emin olduktan sonra bir "başka soru yok" mektubu yayınlıyor.

FDA kararı, kültür et ürünlerinin yakında denemek için halka sunulabileceği anlamına geliyor; ancak tadımların çok az sayıda seçkin restoranla sınırlı olması muhtemel. Örneğin Michelin yıldızlı şef Dominique Crenn, Upside Foods'un yetiştirdiği tavukları San Francisco'daki restoranı Atelier Crenn'de servis edeceğini şimdiden duyurdu. Valeti de halkın satın alıp evde pişirmeden önce Upside tavuğunun ilk önce seçkin restoranlar aracılığıyla denenmesini istediğini söylüyor:

Bunu ilk aşamada şefler aracılığıyla insanlara ulaştırmak isterdik. Şefleri bu konuda heyecanlandırmak bizim için gerçekten çok önemli. İyi yemek yapmayı bilen ve ayrıca neyi daha iyi yapabileceğimiz konusunda bize geri bildirimde bulunan en iyi ortaklarla çalışmak istiyoruz.

Ancak Atelier Crenn, laboratuvarda üretilmiş eti sunan ilk restoran olmayacak. Aralık 2020'de Singapurlu yetkililer, San Francisco merkezli Eat Just adlı girişimden yetiştirilen tavuğa yeşil ışık yakmışlardı. Laboratuvarda üretilen tavuk nuggetlar, sadece üyelerin girebildiği "1880" adlı özel bir restoranda satıldı; hatta sonradan eve teslimat da yapılmaya başlandı.

Laboratuvarda üretilen etler, adlarını sıkça duyuyor olabileceğiniz bitki bazlı etlerden farklıdır; çünkü laboratuvarda üretilen etler, gerçek hayvan hücreleri içerir ve (en azından teoride) gerçek etin kendisinden ayırt edilemez.

Tüm Reklamları Kapat

Hücreler, başlangıçta bir hayvandan izole edilir ve daha sonra dondurulan hücre hatlarına dönüştürülür. Bu hücre hatlarından alınan küçük numuneler daha sonra biyoreaktörlere (genellikle büyük çelik tanklar) aktarılabilir ve burada hücreler, hücrelerin bölünmesi gereken besinleri içeren büyüme ortamıyla beslenir. Hücreler büyüdükten ve doğru doku türüne farklılaştıktan sonra hasat edilebilir ve kültür et ürünlerinde kullanılabilir.

Ancak bu şekilde hücre yetiştirmek hala son derece pahalıdır. Yeni şirketler, hücrelerini büyütmenin tam maliyetini gizli tutuyorlar, ancak saf kültür etin, günümüzde hala geleneksel etten birkaç kat daha maliyetli olduğu hesaplanıyor. Gelecekteki tesisler için bazı tahminler, büyük tesislerin bile kilo başına 17$ maliyetle et üreteceğini ve bunun da restoran ve marketlerde çok daha yüksek fiyatlara dönüşeceğini gösteriyor. Bu fiyat farkı nedeniyle, halka sunulan ilk kültür et ürünlerinin hayvan hücreleri ve bitki bazlı et karışımı olması bekleniyor.

FDA kararı, laboratuvarda üretilen etlerin yakın gelecekte yaygın olacağı anlamına da gelmiyor. Mevcut üretim tesisleri halen çok küçükler ve sektördeki pek çok kişinin laboratuvarda yetiştirilen etin küresel et tüketimini gerçekten azaltacağı konusunda ciddi şüpheleri var. Valeti, günümüzün ekili et endüstrisini elektrikli otomobil endüstrisinin emekleme dönemine benzetiyor:

Bizim ve endüstri için bir sonraki aşama, bu işin ölçeklenebilirlik olduğunu göstermektir. Sektörümüz, ölçeği büyütmenin ve dünyanın birçok yerinde çoğu insanın buna erişmesinin 5, 10, 15 yıl sürmesi bakımından elektrikli araba sektörüne benziyor. Ama o günler gelecek.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
76
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 31
 • Tebrikler! 18
 • Merak Uyandırıcı! 13
 • Umut Verici! 6
 • Korkutucu! 5
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 4
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Wired | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/06/2024 02:22:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13340

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sosyal Mesafelendirme
İstatistik
Böcek
Kütleçekimi
Hastalık Kontrolü
Koaservat
Albert Einstein
Kimya
Yüksek
Yapay
Genel Halk
Kan
Dalga Boyu
Eşcinsellik
Santigrat Derece
Nörobiyoloji
Fil
Gözlem
İngiltere
Beslenme Bilimi
Bitkiler
Hindistan
Şeker
Nanoteknoloji
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Reynolds, et al. Laboratuvarda Üretilmiş Etler, İlk Kez ABD Gıda ve İlaç Başkanlığı (FDA) Onayı Almayı Başardı!. (17 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 16 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13340
Reynolds, M., Bakırcı, Ç. M. (2022, November 17). Laboratuvarda Üretilmiş Etler, İlk Kez ABD Gıda ve İlaç Başkanlığı (FDA) Onayı Almayı Başardı!. Evrim Ağacı. Retrieved June 16, 2024. from https://evrimagaci.org/s/13340
M. Reynolds, et al. “Laboratuvarda Üretilmiş Etler, İlk Kez ABD Gıda ve İlaç Başkanlığı (FDA) Onayı Almayı Başardı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 17 Nov. 2022, https://evrimagaci.org/s/13340.
Reynolds, M.. Bakırcı, Çağrı Mert. “Laboratuvarda Üretilmiş Etler, İlk Kez ABD Gıda ve İlaç Başkanlığı (FDA) Onayı Almayı Başardı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 17, 2022. https://evrimagaci.org/s/13340.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close