Evrim Ağacı

Laboratuvarda Üretilen Vajinalar 4 Genç Kadına Başarıyla Nakledildi!

Laboratuvarda Üretilen Vajinalar 4 Genç Kadına Başarıyla Nakledildi!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bilim insanları 2005 ile 2008 yılları arasında Mexico City’den 4 hastaya, laboratuvar yapımı vajinanın nakledildiğini açıkladı. Doktorlara göre hastaların durumu, aradan 10 yıl geçmiş olmasına rağmen çok iyi. The Verge’nin raporuna göre nakil yapılmış olan hastalar Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauser sendromu denilen ve nadir görülen bir genetik durumla doğdu. Bu önemli başarı 11 Nisan 2014’te The Lancet dergisinde yayımladı. Her 4.500 dişiden biri MRKH sendromu ile doğuyor. Bu kişilerin vajina ve rahimleri ya az gelişmiş oluyor ya da hiç var olmuyor. 

13 – 18 yaşları arasında bulunan hastaların yaşı ameliyat için uygundu. Geleneksel olarak bu ameliyatlar acılı bir genişletme ve ameliyat süreçleri içermekteydi ve hastalar için travmatik olabiliyor ve genelde başarısız oluyordu. MRKH ile mücadele etmek için girişilen bir diğer denemede araştırmacılar her hastaya uygun vajinalar oluşturdu.

vajina implanti MRI goruntusu
 Fotoğrafta nakledilmiş bir vajinanın MRI görüntüsü görüyorsunuz.

Vajina oluşturma prosedürü ise şöyle;

 • Vajinal organ kişinin genital bölgesindeki hücrelerin biyopsi edilmesiyle oluşturuldu.
 •  
 • Bu denemeyi yönetmiş olan ve Wake Forest Üniversitesi’nde ürolog olarak çalışan Anthony Atala’ya göre hücreler başta “ayrıştırıldılar” ve ayrı ayrı geliştirildiler. 
 •  
 • Hücreler, çoğaltıldı ve araştırmacıların daha önceden her bir hastaya özel olarak şekillendirdikleri biyo-bozunur bir kalıba yerleştirildi.
 •  
 • 6 hafta sonra hastalar ameliyata alındı.

The Verge'nin raporuna göre;

 “Operasyondan sonra, hastanın sinirleri ve damarları kademeli olarak büyüdü ve laboratuvar yapımı vajinanın içine entegre olmaya başladılar. Zamanla yapay kalıp tamamen kayboldu ve artık ona ihtiyaç kalmamıştı, geçen zaman içerisinde hücreler kendi kalıcı destek yapısını oluşturdu.”

1998 yılında 9 çocuğa laboratuvar yapımı idrar kesesi nakletmiş olan Atala, 8 yıl sonra nakil edilmiş organın fonksiyonellik gösterdiğini söylüyor. Hastalar artık cinsel isteklerini tatmin edebilir, acısız seksi deneyimleyebilir hatta orgazm seviyesine dahi ulaşabilirler, ancak uteruslarının az çalışmasından dolayı çocuk sahibi olamıyorlar.


Yazan: Caroline Moss

Görsel: Wake Forest Institute for Regenerative Medicine

Kaynak: Bu yazı Business Insider sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 08:36:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2301

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Hasta
Tedavi
Deri
Aslan
Büyük Patlama
Hastalık
Carl Sagan
Mers
Sürüngen
Kromozom
Balık Çeşitliliği
Mantar
Video
Maskeler
İspat Yükü
Biyokimya
Evrimleşme
Bağışıklık Sistemi
Bakteri
Jinekoloji
Ses
Organ
Çiftleşme
Evrimsel Psikoloji
Biyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Barış istiyorsan dostlarınla değil, düşmanlarınla konuş.”
Moshe Dayan
Geri Bildirim Gönder