Laboratuvarda Üretilen Vajinalar 4 Genç Kadına Başarıyla Nakledildi!

Laboratuvarda Üretilen Vajinalar 4 Genç Kadına Başarıyla Nakledildi! Wake Forest Institute for Regenerative Medicine
Yazar Caroline Moss Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
1 dakika
3,449 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bilim insanları 2005 ile 2008 yılları arasında Mexico City’den 4 hastaya, laboratuvar yapımı vajinanın nakledildiğini açıkladı. Doktorlara göre hastaların durumu, aradan 10 yıl geçmiş olmasına rağmen çok iyi. The Verge’nin raporuna göre nakil yapılmış olan hastalar Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauser sendromu denilen ve nadir görülen bir genetik durumla doğdu. Bu önemli başarı 11 Nisan 2014’te The Lancet dergisinde yayımladı. Her 4.500 dişiden biri MRKH sendromu ile doğuyor. Bu kişilerin vajina ve rahimleri ya az gelişmiş oluyor ya da hiç var olmuyor. 

13 – 18 yaşları arasında bulunan hastaların yaşı ameliyat için uygundu. Geleneksel olarak bu ameliyatlar acılı bir genişletme ve ameliyat süreçleri içermekteydi ve hastalar için travmatik olabiliyor ve genelde başarısız oluyordu. MRKH ile mücadele etmek için girişilen bir diğer denemede araştırmacılar her hastaya uygun vajinalar oluşturdu.

Fotoğrafta nakledilmiş bir vajinanın MRI görüntüsü görüyorsunuz.
Fotoğrafta nakledilmiş bir vajinanın MRI görüntüsü görüyorsunuz.

Vajina oluşturma prosedürü ise şöyle:

 • Vajinal organ kişinin genital bölgesindeki hücrelerin biyopsi edilmesiyle oluşturuldu. 
 • Bu denemeyi yönetmiş olan ve Wake Forest Üniversitesinde ürolog olarak çalışan Anthony Atala’ya göre hücreler başta “ayrıştırıldılar” ve ayrı ayrı geliştirildiler. 
 • Hücreler, çoğaltıldı ve araştırmacıların daha önceden her bir hastaya özel olarak şekillendirdikleri biyo-bozunur bir kalıba yerleştirildi.
 • 6 hafta sonra hastalar ameliyata alındı.

The Verge'nin raporuna göre;

Reklamı Kapat

Operasyondan sonra, hastanın sinirleri ve damarları kademeli olarak büyüdü ve laboratuvar yapımı vajinanın içine entegre olmaya başladılar. Zamanla yapay kalıp tamamen kayboldu ve artık ona ihtiyaç kalmamıştı, geçen zaman içerisinde hücreler kendi kalıcı destek yapısını oluşturdu.

1998 yılında 9 çocuğa laboratuvar yapımı idrar kesesi nakletmiş olan Atala, 8 yıl sonra nakil edilmiş organın fonksiyonellik gösterdiğini söylüyor. Hastalar artık cinsel isteklerini tatmin edebilir, acısız seksi deneyimleyebilir hatta orgazm seviyesine dahi ulaşabilirler, ancak uteruslarının az çalışmasından dolayı çocuk sahibi olamıyorlar.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Business Insider | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/04/2021 04:40:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2301

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Hidrojen
Kromozom
Dinozorlar
Nörobiyoloji
Mitler Ve Gerçekler
Psikoloji
Hayvanlar Alemi
Dişler
Evrim Teorisi
Korku
Kemik
Bağışıklık
Basınç
Uzay
Sars
Hidrotermal Baca
Teyit
Avrupa
Modern
Müfredat
Nöron
Fare
Yılan
Yeme
Beslenme Biçimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku