Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kuantum Anahtar Dağıtıcı ve Uydular Sayesinde Kuantum Haberleşme Mümkün Olabilir!

Çinli Bilim İnsanları Kuantum Haberleşme Ağı Yarattı!

Kuantum Anahtar Dağıtıcı ve Uydular Sayesinde Kuantum Haberleşme Mümkün Olabilir! University of Science and Technology of China
Chen ve arkadaşları, Çinli kullanıcılar için toplam 4.600 km'lik mesafede kuantum anahtar dağıtımı elde etmek için yerdeki 700'den fazla optik fiberi 2 adet yer-uydu bağlantısıyla birleştiren dünyanın ilk bütünleşmiş kuantum iletişim ağını kurdu.
2 dakika
3,255
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Çin'deki bir araştırmacı takımı 700'den fazla fiber bağlantı içeren büyük ölçekli fiber ağı ve 2 adet uydu-yeryüzü arası yüksek hızlı boş alan bağlantısını birleştiren bütünleşmiş kuantum haberleşme ağının çalıştığını kanıtladı. Çin teknoloji ve Bilim Üniversitesi'nden Profesör Jianwei Pan ve meslektaşları, çalışmalarını şöyle anlatıyorlar:

Kuantum Anahtar Dağıtıcı (QKD) sıfırlar ve birlerden oluşan bir zinciri oluşturmak için parçacıkların kuantum durumlarını kullanıyor. Gönderen ve alıcı arasındaki herhangi bir sızma girişimi bu zinciri ya da anahtarı değiştirecek ve hemen fark edilecektir. QKD güvenli iletişimi ve bilgi transferini sağlayacak potansiyele sahip.

Laboratuvarda Kuantum Anahtar Dağıtıcı'nın 32 cm'nin üstünde uygulanması, noktadan noktaya uygulanabilirliğinin bir kanıtıydı. Bu mesafe daha sonra tuzak durumundaki Kuantum Anahtar Dağıtıcı ile 100 km'ye, ölçüm cihazından bağımsız QKD ile de 500 km'ye kadar arttırılmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Birçok düşük ölçekli Kuantum Anahtar Dağıtıcı ağları laboratuvar dışında da test edildi. Ancak küresel Kuantum Anahtar Dağıtıcı ağları yalnızca teoride değil uygulamada da geniş bir alana yayılmış çok sayıda kullanıcı tarafından kullanılabileceği güvenli bir Kuantum Anahtar Dağıtıcı ağına ihtiyaç duyuyor.

2016 yılında Çin, Uzay Ölçeğinde Kuantum Deneyleri (QUESS) ya da Mozi/Micius isimli Dünya'nın ilk kuantum haberleşme uydusunu uzaya gönderdi ve birbirinden 2.600 km uzaklıkta 2 adet yeryüzü Kuantum Anahtar Dağıtıcı istasyonuna sahip oldu.

Bir yıl sonra, Kuantum Anahtar Dağıtıcı için Beijing ve Shangai şehirleri 2.000 km uzunluğundaki fiber optik ağ yapımı tamamlanmıştı.

Güvenilir kanallar kullanılarak, yeryüzünde fiber ağ ve uydu-yeryüzü bağlantısı, tüm Çin’de 150’den fazla endüstriyel kullanıcıyla birleştirildi. Bu kullanıcılar arasında yerel ve özel bankalar, belediye elektrik şebekeleri ve devlete ait web siteleri de vardı. Profesör Pan şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Çalışmalarımız, büyük ölçekli pratik uygulamalar için kuantum haberleşme teknolojisinin vaktinin geldiğini gösteriyor.

Benzer şekilde eğer farklı ülkelerden üniversiteler, enstitüler ve şirketler bir araya gelip ilgili protokolleri, yazılımları vb. şeyleri ayarlarlarsa küresel bir kuantum haberleşme ağı sağlanabilir.

Profesör Pan ve ortak çalışanları bütünleşmiş ağın farklı parçalarını test etti ve performansını arttırdı.

Örneğin, arttırılmış saat hızı ve daha verimli hale getirilmiş QKD protokolü sayesinde uydu-yeryüzü arası görev yapan QKD şu an saniyede 47.8 kilobit anahtar oluşturma hızına sahip. Bu hız, öncekinin tam 40 katı. Araştırmacılar şöyle diyor:

Çin’deki ağı genişletmeyi; orta ölçekli ve düşük maliyetli Kuantum Anahtar Dağıtıcı uyduları, yeryüzü alıcıları ve orta ve yüksek yörüngeli-on binlerce kilometre- tam zamanlı Kuantum Anahtar Dağıtıcı uydularını geliştirmeyi hedefliyoruz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
19
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • İnanılmaz 5
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciNews | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/04/2024 14:09:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9978

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kas
Foton
Diş Sorunları
Hormon
Güneş Sistemi
Üreme
Yatay Gen Transferi
Ekonomi
Buz
Haber
Halk Sağlığı
Kalıtım
Yörünge
Önyargı
Cinsel Yönelim
Depresyon
Hekim
Yaşlılık
Hindistan
Fotoğraf
Ufo
Yaşanabilir Gezegen
Egzersiz
Işık Hızı
Obstetrik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
-. SciNews, et al. Kuantum Anahtar Dağıtıcı ve Uydular Sayesinde Kuantum Haberleşme Mümkün Olabilir!. (17 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 25 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9978
SciNews, -., Özsan, A., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 17). Kuantum Anahtar Dağıtıcı ve Uydular Sayesinde Kuantum Haberleşme Mümkün Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved April 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9978
-. SciNews, et al. “Kuantum Anahtar Dağıtıcı ve Uydular Sayesinde Kuantum Haberleşme Mümkün Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Atakan Özsan, Evrim Ağacı, 17 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/9978.
SciNews, ---. Özsan, Atakan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Kuantum Anahtar Dağıtıcı ve Uydular Sayesinde Kuantum Haberleşme Mümkün Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Atakan Özsan. Evrim Ağacı, January 17, 2021. https://evrimagaci.org/s/9978.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close