Kuantum Anahtar Dağıtıcı ve Uydular Sayesinde Kuantum Haberleşme Mümkün Olabilir!

Çinli Bilim İnsanları Kuantum Haberleşme Ağı Yarattı!

Kuantum Anahtar Dağıtıcı ve Uydular Sayesinde Kuantum Haberleşme Mümkün Olabilir!
Chen ve arkadaşları, Çinli kullanıcılar için toplam 4.600 km'lik mesafede kuantum anahtar dağıtımı elde etmek için yerdeki 700'den fazla optik fiberi 2 adet yer-uydu bağlantısıyla birleştiren dünyanın ilk bütünleşmiş kuantum iletişim ağını kurdu.
University of Science and Technology of China
Yazar SciNews Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı Abidin ErdostIrmak 2. Editör Abidin Erdost Irmak
2 dakika
1,949 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Çin'deki bir araştırmacı takımı 700'den fazla fiber bağlantı içeren büyük ölçekli fiber ağı ve 2 adet uydu-yeryüzü arası yüksek hızlı boş alan bağlantısını birleştiren bütünleşmiş kuantum haberleşme ağının çalıştığını kanıtladı. Çin teknoloji ve Bilim Üniversitesi'nden Profesör Jianwei Pan ve meslektaşları, çalışmalarını şöyle anlatıyorlar:

Kuantum Anahtar Dağıtıcı (QKD) sıfırlar ve birlerden oluşan bir zinciri oluşturmak için parçacıkların kuantum durumlarını kullanıyor. Gönderen ve alıcı arasındaki herhangi bir sızma girişimi bu zinciri ya da anahtarı değiştirecek ve hemen fark edilecektir. QKD güvenli iletişimi ve bilgi transferini sağlayacak potansiyele sahip.

Laboratuvarda Kuantum Anahtar Dağıtıcı'nın 32 cm'nin üstünde uygulanması, noktadan noktaya uygulanabilirliğinin bir kanıtıydı. Bu mesafe daha sonra tuzak durumundaki Kuantum Anahtar Dağıtıcı ile 100 km'ye, ölçüm cihazından bağımsız QKD ile de 500 km'ye kadar arttırılmıştır.

Reklamı Kapat

Birçok düşük ölçekli Kuantum Anahtar Dağıtıcı ağları laboratuvar dışında da test edildi. Ancak küresel Kuantum Anahtar Dağıtıcı ağları yalnızca teoride değil uygulamada da geniş bir alana yayılmış çok sayıda kullanıcı tarafından kullanılabileceği güvenli bir Kuantum Anahtar Dağıtıcı ağına ihtiyaç duyuyor.

2016 yılında Çin, Uzay Ölçeğinde Kuantum Deneyleri (QUESS) ya da Mozi/Micius isimli Dünya'nın ilk kuantum haberleşme uydusunu uzaya gönderdi ve birbirinden 2.600 km uzaklıkta 2 adet yeryüzü Kuantum Anahtar Dağıtıcı istasyonuna sahip oldu.

Bir yıl sonra, Kuantum Anahtar Dağıtıcı için Beijing ve Shangai şehirleri 2.000 km uzunluğundaki fiber optik ağ yapımı tamamlanmıştı.

Güvenilir kanallar kullanılarak, yeryüzünde fiber ağ ve uydu-yeryüzü bağlantısı, tüm Çin’de 150’den fazla endüstriyel kullanıcıyla birleştirildi. Bu kullanıcılar arasında yerel ve özel bankalar, belediye elektrik şebekeleri ve devlete ait web siteleri de vardı. Profesör Pan şöyle anlatıyor:

Çalışmalarımız, büyük ölçekli pratik uygulamalar için kuantum haberleşme teknolojisinin vaktinin geldiğini gösteriyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Benzer şekilde eğer farklı ülkelerden üniversiteler, enstitüler ve şirketler bir araya gelip ilgili protokolleri, yazılımları vb. şeyleri ayarlarlarsa küresel bir kuantum haberleşme ağı sağlanabilir.

Profesör Pan ve ortak çalışanları bütünleşmiş ağın farklı parçalarını test etti ve performansını arttırdı.

Örneğin, arttırılmış saat hızı ve daha verimli hale getirilmiş QKD protokolü sayesinde uydu-yeryüzü arası görev yapan QKD şu an saniyede 47.8 kilobit anahtar oluşturma hızına sahip. Bu hız, öncekinin tam 40 katı. Araştırmacılar şöyle diyor:

Çin’deki ağı genişletmeyi; orta ölçekli ve düşük maliyetli Kuantum Anahtar Dağıtıcı uyduları, yeryüzü alıcıları ve orta ve yüksek yörüngeli-on binlerce kilometre- tam zamanlı Kuantum Anahtar Dağıtıcı uydularını geliştirmeyi hedefliyoruz.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • İnanılmaz 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciNews | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/10/2021 03:41:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9978

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Göz
Kan Hastalıkları
Çiftleşme
Odontoloji
Karbon
Kara Delik
Kilometre
Yumurtalık
Viral Enfeksiyon
Film
Gazetecilik
Nobel Ödülü
Hekim
Psikiyatri
Uydu
Klinik Mikrobiyoloji
Toplumsal Cinsiyet
Yeni Koronavirüs
Memeli
Mikrop
İnsan Sağlığı
Kanser Tedavisi
Ölçüm
Sosyal Mesafelendirme
Periyodik Cetvel
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın