Köpekbalıklarını Koruma Mücadelesi Sonuç Veriyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her yıl 100.000.000 civarında köpekbalığı, özellikle Uzak Doğu mutfağına malzeme olabilmek için öldürülmektedir. Bu vahşi av nedeniyle, geride bıraktığımız 30 sene içerisinde mako, çekiçbaş ve kaplan köpekbalıklarının popülasyonları kritik derecede çökmüştür ve yok olma tehdidi ile karşı karşıya kalmışlardır. Ancak vahşiyaşam koruma hareketi WildAid'in yaptığı araştırmaya göre, okyanusların en üst düzey avcıları için durum iyileşiyor gibi gözüküyor! Köpekbalıklarının yegane "avcısı" olan Çin Mutfağı'nda köpekbalıklarına olan talebin hızla düşmesi, bu eşsiz canlıların ve adeta evrimin ayaklı kanıtları olan "yaşayan fosiller"in soyu için bir umut ışığı olduğunu gösteriyor.

Bu başarıda kredilerin büyük bir kısmını, vahşiyaşam koruma ve avlanmaya karşı mücadele dernekleri hak ediyor. Küresel ölçekte yaptıkları protestolar ve girişimler sayesinde, Uzak Doğu'daki ülkeler tek tek yüzgeç avı için köpekbalıklarını öldürmeyi yasaklamaya başladı. Yüzgeç avında, köpekbalıkları yakalanıp yüzgeçleri alındıktan sonra ölmeleri için okyanusa canlı canlı geri bırakılmaktadırlar. Bunun da önüne geçmek isteyen bazı ülkeler, köpekbalıklarının avlanmasını toptan yasakladılar.

Tüm bu girişimler sayesinde, köpekbalığı yüzgeçleri söz konusu olduğunda Dünya'da 1 numaralı tüketim bölgesi olan Çin'in güneyinde yüzgeçlerin satış oranları 2012'den bu yana tam %82 oranında azaldı! Raporun baş yazarı Samantha Whitcraft, bu muhteşem azalmanın doğru yönde büyük bir adım olduğunu söylüyor.

 

Kaynak: National Geographic, Mart 2015 sayısı

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Yeni Bir Mem: Şempanze Madam

2.8 Milyon Yıllık Cinsimiz: ''Homo'' Cinsinin Evrim Tarihi 400.000 Yıl Geriye Çekildi!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder