Kırmızı Şarap ve Siyah Üzümün Gizli Tehlikesi!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Daha önceki bir yazımızda, kırmızı şarap ve siyah üzümde bulunan bir kimyasal olan resveratrol ve faydalarından bahsetmiştik. Ancak bilimsel çalışmalar sürdükçe, bildiklerimiz de değişebiliyor. Tabii ki nihai kararların verilmesi için daha birçok araştırma yapılması gerekiyor (çünkü farklı araştırmalar zıt sonuçlar verebiliyor, gerçeğe ulaşmak için tek yapılacak daha fazla araştırma yapmaktır). Okurlarımızdan olan, Köln Üniversitesi Genetik Enstitüsü'nden Dr. Mehmet Saltürk'ün haberi bu bilgilerimizi güncelliyor. Haberi şu şekilde:

Kırmızı şarap ve siyah üzüm, Multiple Skleroz(MS) hastalarının durumunu kötüleştiriyor.

Kırmızı şarap ve siyah üzümün sağlıklı olduğuna dair birçok şey okumuş ve duymuşuzdur ama Amerika’da yapılan bir araştırma bunun hiç de böyle olmadığını gösteriyor.

Kırmızı şarap ve siyah üzüm içerisinde bolca bulunan resveratrol adlı maddenin şimdiye kadar hiç bilinmeyen gölgede kalmış zararlı bir etkisi ortaya çikarıldı. Laboratuvarda resveratrol bakımından zenginleştirilmiş gıdalar ile beslenen MS hastası farelerin durumunun, kontrol grubundaki normal gıdalarla beslenen farelerin durumuna göre çok daha hızlı bir şekilde kötüye gittiği tespit edildi.

Resveratrol, virüs enfeksiyonuna karşı da koruma sağlamıyor.

Şimdiye kadar resveratrol’ün iltihaplanma ve virüs enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir etkisinin olduğu da sanılıyordu. Bu konuda yapılmış ikinci bir araştırma resveratrol‘ün viral hastalıklar ve iltihaplanmalara karşı koruyucu bir etkisinin olmadığını, tam tersine hastalığı daha da kötüleştirdiğini ortaya çıkardı. Bu araştırma için fareler MS semptomlar gösteren ensefalit virüsü ile enfekte edildiler.

Ve ardından farelerin bir kısmına resveratrol bakımından zengin gıdalar, kontrol grubundaki farelere ise resveratrol içermeyen gıdalar verildi. Elde edilen sonuçlar bir kez daha resveratrolün viral enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisinin olmadığını gösterdi.

 

Multiple skleroz (MS) hakkında kısa bilgi:

Multiple skleroz merkezi sinir sisteminde görülen otoimmun bir hastalıktır (öz bağışıklık sistemi hastalığıdır). Bütün otoimmun hastalıklarda, vücut kendi savunma sisteminin üretmiş olduğu antikorlar tarafından saldırıya uğrar. Sağlıklı insanlarda bu antikorların koruyucu bir  görevi olmasına rağmen, otoimmun hastalarda vücut kendi doku ve organlarını yabancı cisim gibi algılayarak tahrip eder.

Bir sinir hücresi akson ve dendritten meydana gelmektedir. Akson üzerinde miyelin adı verilen ve yağ bakımından zengin, bir kılıf (örtü) bulunmaktadır. Bu kılıfın görevi sinir hücrelerinden geçen elektriksel akımları izole etmektedir.

Multiple skleroz hastalarında vücudun kendi ürettiği antikorlar miyelin kılıfı tahrip ederek, sinirler üzerinden beyne iletilen bilgi akışını engeller.

 

Not: Resveratrol’ün bilinen faydaları (veya inanılan faydaları) aşağıdadır. Bu kısım Vikipedi'den alıntıdır.

- DNA hasarını engeller.

- İnflamasyon karşıtı etkisi ile doku hasarı ve hücresel proliferasyonu baskılar. Cilt yapısını korur. (Bu tez, bu araştırma ile çürütüldü).

- Kan yağlarını düşürür.

- Diğer tüm fenolik bileşikler gibi, antioksidan aktivitesi olduğu düşünülür.

- Anti-aging etkilidir; yaşlanmayı yavaşlatıcı hatta yaşam süresini uzatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir.

- Vücut ağırlığının düzenlenmesine yardımcı olur. 


Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Saltuerk
  2. The American Journal of Pathology

Güzelliğin Evrim Üzerindeki Büyük Etkisi Görüşüne Karşı

Popülasyona Giren Mutasyonlar ve Sabitlenme/Elenme Olasılıkları Üzerine...

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim