Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Kırklareli Üniversitesi, Çin'in Macau Bölgesi Logosunu 12 Yıldır Çalıntı Olarak Kullanıyor!

Kırklareli Üniversitesi, Çin'in Macau Bölgesi Logosunu 12 Yıldır Çalıntı Olarak Kullanıyor! Macau Daily Times
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

İlk olarak 2009 senesinde Sabah Gazetesi tarafından medyaya taşınan konu, nihayet Çin'in Macau bölgesindeki yerel bir gazeteye de konu olarak yeniden ortaya çıkarıldı.

Macau Daily Times gazetesi, "Türk Üniversitesi Macau Amblemi Kopyasını 10 Küsür Yıldır Kullanıyor!" başlığı ile olayı duyurdu.

Logolar arasında ufak tefek farklılıklar haricinde herhangi bir tasarımsal fark görmek mümkün değil.
Logolar arasında ufak tefek farklılıklar haricinde herhangi bir tasarımsal fark görmek mümkün değil.

Macau bölgesinin yerel amblemi olan lotus bitkisi, bölgenin 1999 senesinde Portekiz'den ayrılıp Çin'e geçmesi ile birlikte resmen logo olarak seçilmişti. Kırklareli Üniversitesi ise logosunu 2008 yılında düzenlediği bir logo yarışmasında seçmiş ve lotus bitkisi çizimini resmi logo olarak kabul etmişti.

Önceki Logo da Japon Bayrağı'na Benzerdi!

Üniversite, aslen 2007 yılında düzenlediği bir yarışma sonucu farklı bir logoyu seçmişti. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin'in çizdiği, Türk eğitim hayatında yükselen güneşi simgeleyen logonun Japonya'nın bayrağına benzer olmasından ötürü üniversite bu kararından vazgeçti.

İlk seçilen Kırklareli Üniversitesi logosu, Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin tarafından çizilmişti.
İlk seçilen Kırklareli Üniversitesi logosu, Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin tarafından çizilmişti.
İhlas Haber Ajansı

2009'da Cihan Haber Ajansı'nın (CHA) aktardığına göre, yarışmaya katılan diğer tasarımcılardan birisi tercihle ilgili şöyle söyledi:

Çok basit bir logo olmuş. Kırklareli'nin hiçbir özelliğini taşımıyor. Daha iyi bir logo seçilebilirdi. Anlam ifade etmeyen bir çalışma olmuş.

Sonrasında Mart 2008'de yeni bir yarışma düzenlendi ve Abdullah K. tarafından yarışmaya sokulan lotus bitkisi tasarımı resmi olarak seçildi. Logonun lansmanı 6 Mayıs 2008'de yapıldı.

Üniversite Sorunu Bilmesine Rağmen Logoyu 12 Yıldır Değiştirmedi!

Abdullah K., logosunun özgün çalışma olduğu konusunda ısrar etmişti; ancak çıkan çalıntı söylentileri üzerine üniversite yönetimi 4 bin TL'lik (o zamanki ismiyle Yeni Türk Lirası) ödülü ödemekten vazgeçmişti. İHA'nın haberine göre 4 bin TL'lik ödül, Prof. Dr. Özgültekin'e zaten ödenmişti.

O dönem konuyla ilgili olarak Üniversite Genel Sekreteri Ergün Erbay, "Patent Enstitüsü'ne benzergin sorun olup olmayacağını sorduk. Cevap bekliyoruz." demişti.

Görünen o ki, ya telif hakkıyla ilgili bir sorun görülemedi ya da medyada haberler unutulunca Kırklareli Üniversitesi de bu konu üzerine eğilmekten vazgeçti. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Çin medyasının iddiasına göre üniversite halihazırda yeni bir logo yarışması düzenlemeyi planlıyor. Bu yeni tasarımda, Kırklareli iline özgü unsurların öne çıkarılması arzulanıyor. Macau Daily News, Kırklareli Üniversitesi'nin Balkan Üniversiteler Ağı'na ve Erasmus Programı'na dahil olan bir üniversite olduğuna vurgu yapıyor.

Üniversite logosunu yüksek çözünürlüklü olarak ve farklı formatlarda buradan indirebilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 3
 • Grrr... *@$# 2
 • Üzücü! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/09/2020 16:21:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7623

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Yapay Zeka
Factchecking
Parçacık
Diyet
Hız
Doğa Olayları
Maskeler
Kafatası
Mühendislik
Davranış
Seçilim
Bağışıklık Sistemi
Işık
Mistisizm
Balina
Mars
Yemek
Beslenme
Zooloji
Evrim Teorisi
Mantık
Tardigrad
Metabolizma
Sinir Sistemi
Pandemi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir çiçeğin ardındaki bilimi bilmek ona sadece heyecan ve gizem katar. İnsanlar bunun ondan bir şey çaldığına nasıl inanır, anlamıyorum.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder