Evrim Ağacı

Kennewick İnsanı, Çoğunlukla Deniz Ürünleri Tüketiyordu!

Kennewick İnsanı, Çoğunlukla Deniz Ürünleri Tüketiyordu!
Tavsiye Makale

Bu yazı, Seeker isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Günümüzde ABD'nin Washington Eyaleti’nin yer aldığı bölgede bulunan ve Kennewick İnsanı olarak adlandırılan, 9000 yıllık iskelet üzerinde yapılan analizler, bu tarihöncesi insanının büyük av hayvanları yemediğini, kalorisinin çoğunu balık ve diğer deniz ürünlerinden karşıladığı anlaşıldı.

Bu bulgular, sadece tarihöncesi insanın ne yediği konusundaki bilindik bakış açılarını bir kenara atmakla kalmıyor, ayrıca, 1996’da Kennewick, Washington’da bulunan bu iskeletin bu bölgede yer alıyor olması da ilgi çekici hale gelmesini sağlıyor.

170 cm boyunda olan bu tarihöncesi insan, dört ayaklı av hayvanlarının bolca yer aldığı bir bölgede bulundu. Peki, neden onları avlamıyordu? McMaster Üniversitesi Coğrafya ve Yer Bilimleri Okulu'ndan Henry Schwarcz şöyle diyor:

Önerebileceğim tek fikir, çevrede bolca bulunan büyük av hayvanlarını yememeyi seçme nedeni, bu tür etin yasak olduğu bir inanca derinden bağlı olması olabilir. Bir insanın uzun süre bu tür bir inanç sistemine sadık kalabilmesi, hayal etmesi güç bir durum.

Ayrıca Schwarcz, araştırmasının, bitki temelli besinleri dışarıda bırakmadığını, Kennewick İnsanı'nın, meyve veya yemişlerle de beslenmiş olabileceğini ekliyor.

Bir diğer olasılık ise, bu tarihöncesi insanının evinden çok uzakta ölmüş olabileceğidir. Kalıntılarının bulunduğu bölge kıyıdan 500 km uzaklıkta olsa bile, belki de evi Pasifik Okyanus'una daha yakındadır. Schwacrz, "Kesinlikle, beslenme biçimi, kıyılarda yaşayan deniz memelilerin tüketilmesiyle eşleşiyor." demiştir.

Schwarcz, tarihöncesi kemikler üzerinde yaptığı izotopik analizlerle bilinmekte, bu tanınan ve tartışmalı iskeletle ilgili bulguları da, kollajen analizlerine dayanmaktadır. Bu çalışmasının sonuçlarını Amerikan Fiziksel Antropologlar Birliği toplantısında sundu.

Daha önceki bir araştırma, bu tarihöncesi insanın yaklaşık 40 yaşında öldüğünü göstermişti. Kalçasında kalmış bir ok ucuyla birlikte yaşamış olduğu, ayrıca beş kırık kaburga, kafatasında iki göçük ve kötü haldeki bir omuzun acısını çektiği anlaşılmıştı.

Kennewick İnsanı İskeleti.
Kennewick İnsanı İskeleti.

Schwarcz şöyle diyor:

O, güçlü ve kaba yapılı (iskeletin görünüşünden yola çıkarak) bir insandı. Başka bir insan tarafından yapılan en az bir saldırıdan sağ çıkmayı başarmıştı. Yetenekli bir avcı/balıkçı olmalıydı.

Kennewick insanı, Kuzey Amerika'nın en eski ve neredeyse tam iskelet buluntularından biri. En son ölçümler, 8400-8690 yıl öncesi bir dönemde yaşadığını göstermekte. Bu iskelet, bilim insanları ve federal hükümet (Yerli Amerikan kabileleri ile birlikte) arasında, iskeletin yerel kabilelere verilip yeniden gömülmesinin önüne geçmek için sekiz yıl süren bir davanın konusu oldu.

Schwarcz'ın analizleri şaşırtıcıydı, çünkü Kennewick İnsanı, av hayvanlarının bolca olduğu düşünülen bir bölgede bulundu. Bugünlerde moda olan "taş devri diyeti" için balık kabul edilebilir bir yiyecek, fakat diyet ağırlıklı olarak kırmızı et, meyve ve yemişleri de içeriyor. Bu sözü edilen tarihöncesi insanı, sadece deniz ürünleriyle beslenmiş gibi görünüyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 06:17:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7000

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Evrim
Genetik
Video
Hafıza
Astronot
Entropi
Köpek
Zihin
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Örümcek
Deney
Hayvan Davranışları
Ortak Ata
Sosyal
Besin Değeri
Müzik
Ağız
Mikoloji
Yumurtalık
Müfredat
Ornitoloji
Yumurta
Yeni Koronavirüs
Uçma
Hayvanlar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkaları için bu kadar çok, kendimiz içinse bu kadar az şey hissetmek ve bencilliğimizi baskılamak insan doğasının kusursuz tarafıdır.”
Adam Smith
Geri Bildirim Gönder