Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kennewick İnsanı, Çoğunlukla Deniz Ürünleri Tüketiyordu!

Kennewick İnsanı, Çoğunlukla Deniz Ürünleri Tüketiyordu!
2 dakika
8,835
Tüm Reklamları Kapat

Günümüzde ABD'nin Washington Eyaleti’nin yer aldığı bölgede bulunan ve Kennewick İnsanı olarak adlandırılan, 9000 yıllık iskelet üzerinde yapılan analizler, bu tarihöncesi insanının büyük av hayvanları yemediğini, kalorisinin çoğunu balık ve diğer deniz ürünlerinden karşıladığı anlaşıldı.

Bu bulgular, sadece tarihöncesi insanın ne yediği konusundaki bilindik bakış açılarını bir kenara atmakla kalmıyor, ayrıca, 1996’da Kennewick, Washington’da bulunan bu iskeletin bu bölgede yer alıyor olması da ilgi çekici hale gelmesini sağlıyor.

170 cm boyunda olan bu tarihöncesi insan, dört ayaklı av hayvanlarının bolca yer aldığı bir bölgede bulundu. Peki, neden onları avlamıyordu? McMaster Üniversitesi Coğrafya ve Yer Bilimleri Okulu'ndan Henry Schwarcz şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Önerebileceğim tek fikir, çevrede bolca bulunan büyük av hayvanlarını yememeyi seçme nedeni, bu tür etin yasak olduğu bir inanca derinden bağlı olması olabilir. Bir insanın uzun süre bu tür bir inanç sistemine sadık kalabilmesi, hayal etmesi güç bir durum.

Ayrıca Schwarcz, araştırmasının, bitki temelli besinleri dışarıda bırakmadığını, Kennewick İnsanı'nın, meyve veya yemişlerle de beslenmiş olabileceğini ekliyor.

Bir diğer olasılık ise, bu tarihöncesi insanının evinden çok uzakta ölmüş olabileceğidir. Kalıntılarının bulunduğu bölge kıyıdan 500 km uzaklıkta olsa bile, belki de evi Pasifik Okyanus'una daha yakındadır. Schwacrz, "Kesinlikle, beslenme biçimi, kıyılarda yaşayan deniz memelilerin tüketilmesiyle eşleşiyor." demiştir.

Schwarcz, tarihöncesi kemikler üzerinde yaptığı izotopik analizlerle bilinmekte, bu tanınan ve tartışmalı iskeletle ilgili bulguları da, kollajen analizlerine dayanmaktadır. Bu çalışmasının sonuçlarını Amerikan Fiziksel Antropologlar Birliği toplantısında sundu.

Daha önceki bir araştırma, bu tarihöncesi insanın yaklaşık 40 yaşında öldüğünü göstermişti. Kalçasında kalmış bir ok ucuyla birlikte yaşamış olduğu, ayrıca beş kırık kaburga, kafatasında iki göçük ve kötü haldeki bir omuzun acısını çektiği anlaşılmıştı.

Tüm Reklamları Kapat

Kennewick İnsanı İskeleti.
Kennewick İnsanı İskeleti.

Schwarcz şöyle diyor:

O, güçlü ve kaba yapılı (iskeletin görünüşünden yola çıkarak) bir insandı. Başka bir insan tarafından yapılan en az bir saldırıdan sağ çıkmayı başarmıştı. Yetenekli bir avcı/balıkçı olmalıydı.

Kennewick insanı, Kuzey Amerika'nın en eski ve neredeyse tam iskelet buluntularından biri. En son ölçümler, 8400-8690 yıl öncesi bir dönemde yaşadığını göstermekte. Bu iskelet, bilim insanları ve federal hükümet (Yerli Amerikan kabileleri ile birlikte) arasında, iskeletin yerel kabilelere verilip yeniden gömülmesinin önüne geçmek için sekiz yıl süren bir davanın konusu oldu.

Schwarcz'ın analizleri şaşırtıcıydı, çünkü Kennewick İnsanı, av hayvanlarının bolca olduğu düşünülen bir bölgede bulundu. Bugünlerde moda olan "taş devri diyeti" için balık kabul edilebilir bir yiyecek, fakat diyet ağırlıklı olarak kırmızı et, meyve ve yemişleri de içeriyor. Bu sözü edilen tarihöncesi insanı, sadece deniz ürünleriyle beslenmiş gibi görünüyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
16
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 13
 • İnanılmaz 5
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Seeker | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/04/2024 11:24:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7000

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kafatası
Beslenme Biçimi
Hastalık
Jinekoloji
Hayvan Davranışları
Uygulama
Bilinç
Obstetrik
Tıp
Evrimsel Tarih
Küresel Isınma
Bilim
İnsan
Asteroid
Bebek Doğumu
İletişim
Dilbilim
Önlem
Genel Halk
Elektrokimya
Tohum
Hukuk
Uzun
Parçacık
Foton
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Onion, et al. Kennewick İnsanı, Çoğunlukla Deniz Ürünleri Tüketiyordu!. (5 Nisan 2015). Alındığı Tarih: 22 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7000
Onion, A., Özdoğan, K. T. (2015, April 05). Kennewick İnsanı, Çoğunlukla Deniz Ürünleri Tüketiyordu!. Evrim Ağacı. Retrieved April 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7000
A. Onion, et al. “Kennewick İnsanı, Çoğunlukla Deniz Ürünleri Tüketiyordu!.” Edited by Kadir Toykan Özdoğan. Translated by Kadir Toykan Özdoğan, Evrim Ağacı, 05 Apr. 2015, https://evrimagaci.org/s/7000.
Onion, Amanda. Özdoğan, Kadir Toykan. “Kennewick İnsanı, Çoğunlukla Deniz Ürünleri Tüketiyordu!.” Edited by Kadir Toykan Özdoğan. Translated by Kadir Toykan Özdoğan. Evrim Ağacı, April 05, 2015. https://evrimagaci.org/s/7000.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close