Kennewick İnsanı, Çoğunlukla Deniz Ürünleri Tüketiyordu

Bu yazı, Seeker isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Günümüzde ABD'nin Washington Eyaleti’nin yer aldığı bölgede bulunan ve Kennewick İnsanı olarak adlandırılan, 9000 yıllık iskelet üzerinde yapılan analizler, bu tarihöncesi insanının büyük av hayvanları yemediğini, kalorisinin çoğunu balık ve diğer deniz ürünlerinden karşıladığı anlaşıldı.

Bu bulgular, sadece tarihöncesi insanın ne yediği konusundaki bilindik bakış açılarını bir kenara atmakla kalmıyor, ayrıca, 1996’da Kennewick, Washington’da bulunan bu iskeletin bu bölgede yer alıyor olması da ilgi çekici hale gelmesini sağlıyor.

170 cm boyunda olan bu tarihöncesi insan, dört ayaklı av hayvanlarının bolca yer aldığı bir bölgede bulundu. Peki, neden onları avlamıyordu?

McMaster Üniversitesi Coğrafya ve Yer Bilimleri Okulu'ndan Henry Schwarcz, "Önerebileceğim tek fikir, çevrede bolca bulunan büyük av hayvanlarını yememeyi seçme nedeni, bu tür etin yasak olduğu bir inanca derinden bağlı olması olabilir. Bir insanın uzun süre bu tür bir inanç sistemine sadık kalabilmesi, hayal etmesi güç bir durum." demiştir.

Ayrıca Schwarcz, araştırmasının, bitki temelli besinleri dışarıda bırakmadığını, Kennewick İnsanı'nın, meyve veya yemişlerle de beslenmiş olabileceğini ekliyor.

Bir diğer olasılık ise, bu tarihöncesi insanının evinden çok uzakta ölmüş olabileceğidir. Kalıntılarının bulunduğu bölge kıyıdan 500 km uzaklıkta olsa bile, belki de evi Pasifik Okyanus'una daha yakındadır. Schwacrz, "Kesinlikle, beslenme biçimi, kıyılarda yaşayan deniz memelilerin tüketilmesiyle eşleşiyor." demiştir.

Schwarcz, tarihöncesi kemikler üzerinde yaptığı izotopik analizlerle bilinmekte, bu tanınan ve tartışmalı iskeletle ilgili bulguları da, kollajen analizlerine dayanmaktadır. Bu çalışmasının sonuçlarını Amerikan Fiziksel Antropologlar Birliği toplantısında sundu.

Daha önceki bir araştırma, bu tarihöncesi insanın yaklaşık 40 yaşında öldüğünü göstermişti. Kalçasında kalmış bir ok ucuyla birlikte yaşamış olduğu, ayrıca beş kırık kaburga, kafatasında iki göçük ve kötü haldeki bir omuzun acısını çektiği anlaşılmıştı.

Kennewick İnsanı İskeleti.
Kennewick İnsanı İskeleti.

Schwarcz, "O, güçlü ve kaba yapılı (iskeletin görünüşünden yola çıkarak) bir insandı. Başka bir insan tarafından yapılan en az bir saldırıdan sağ çıkmayı başarmıştı. Yetenekli bir avcı/balıkçı olmalıydı." demiştir.

Kennewick insanı, Kuzey Amerika'nın en eski ve neredeyse tam iskelet buluntularından biri. En son ölçümler, 8400-8690 yıl öncesi bir dönemde yaşadığını göstermekte. Bu iskelet, bilim insanları ve federal hükümet (Yerli Amerikan kabileleri ile birlikte) arasında, iskeletin yerel kabilelere verilip yeniden gömülmesinin önüne geçmek için sekiz yıl süren bir davanın konusu oldu.

Schwarcz'ın analizleri şaşırtıcıydı, çünkü Kennewick İnsanı, av hayvanlarının bolca olduğu düşünülen bir bölgede bulundu. Bugünlerde moda olan "taş devri diyeti" için balık kabul edilebilir bir yiyecek, fakat diyet ağırlıklı olarak kırmızı et, meyve ve yemişleri de içeriyor. Bu sözü edilen tarihöncesi insanı, sadece deniz ürünleriyle beslenmiş gibi görünüyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Çeviri Kaynağı: Seeker
  • Amanda Onion. Real Paleo, Kennewick Man, Ate Mostly Seafood. (2015, Mart 04). Alındığı Tarih: 21 Haziran 2018. Alındığı Yer: Seeker
  • Henry P. Schwarcz, et al. Kennewick Man: paleodiet, and the people of the Pacific Northwest Coast. (2018, Haziran 21). Alındığı Tarih: 21 Haziran 2018. Alındığı Yer: the American Association of Physical Anthropologists

Yarasalar Da İnsanlar Gibi Sesleri Öğreniyor

Neandertal “Kemik Flütü” Aslında Sırtlanların Kemirdiği Yavru Ayı Kemiği Olabilir

Çevirmen

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim