Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Kennewick İnsanı, Çoğunlukla Deniz Ürünleri Tüketiyordu!

Kennewick İnsanı, Çoğunlukla Deniz Ürünleri Tüketiyordu!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Seeker isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Günümüzde ABD'nin Washington Eyaleti’nin yer aldığı bölgede bulunan ve Kennewick İnsanı olarak adlandırılan, 9000 yıllık iskelet üzerinde yapılan analizler, bu tarihöncesi insanının büyük av hayvanları yemediğini, kalorisinin çoğunu balık ve diğer deniz ürünlerinden karşıladığı anlaşıldı.

Bu bulgular, sadece tarihöncesi insanın ne yediği konusundaki bilindik bakış açılarını bir kenara atmakla kalmıyor, ayrıca, 1996’da Kennewick, Washington’da bulunan bu iskeletin bu bölgede yer alıyor olması da ilgi çekici hale gelmesini sağlıyor.

170 cm boyunda olan bu tarihöncesi insan, dört ayaklı av hayvanlarının bolca yer aldığı bir bölgede bulundu. Peki, neden onları avlamıyordu? McMaster Üniversitesi Coğrafya ve Yer Bilimleri Okulu'ndan Henry Schwarcz şöyle diyor:

Önerebileceğim tek fikir, çevrede bolca bulunan büyük av hayvanlarını yememeyi seçme nedeni, bu tür etin yasak olduğu bir inanca derinden bağlı olması olabilir. Bir insanın uzun süre bu tür bir inanç sistemine sadık kalabilmesi, hayal etmesi güç bir durum.

Ayrıca Schwarcz, araştırmasının, bitki temelli besinleri dışarıda bırakmadığını, Kennewick İnsanı'nın, meyve veya yemişlerle de beslenmiş olabileceğini ekliyor.

Bir diğer olasılık ise, bu tarihöncesi insanının evinden çok uzakta ölmüş olabileceğidir. Kalıntılarının bulunduğu bölge kıyıdan 500 km uzaklıkta olsa bile, belki de evi Pasifik Okyanus'una daha yakındadır. Schwacrz, "Kesinlikle, beslenme biçimi, kıyılarda yaşayan deniz memelilerin tüketilmesiyle eşleşiyor." demiştir.

Schwarcz, tarihöncesi kemikler üzerinde yaptığı izotopik analizlerle bilinmekte, bu tanınan ve tartışmalı iskeletle ilgili bulguları da, kollajen analizlerine dayanmaktadır. Bu çalışmasının sonuçlarını Amerikan Fiziksel Antropologlar Birliği toplantısında sundu.

Daha önceki bir araştırma, bu tarihöncesi insanın yaklaşık 40 yaşında öldüğünü göstermişti. Kalçasında kalmış bir ok ucuyla birlikte yaşamış olduğu, ayrıca beş kırık kaburga, kafatasında iki göçük ve kötü haldeki bir omuzun acısını çektiği anlaşılmıştı.

Kennewick İnsanı İskeleti.
Kennewick İnsanı İskeleti.

Schwarcz şöyle diyor:

O, güçlü ve kaba yapılı (iskeletin görünüşünden yola çıkarak) bir insandı. Başka bir insan tarafından yapılan en az bir saldırıdan sağ çıkmayı başarmıştı. Yetenekli bir avcı/balıkçı olmalıydı.

Kennewick insanı, Kuzey Amerika'nın en eski ve neredeyse tam iskelet buluntularından biri. En son ölçümler, 8400-8690 yıl öncesi bir dönemde yaşadığını göstermekte. Bu iskelet, bilim insanları ve federal hükümet (Yerli Amerikan kabileleri ile birlikte) arasında, iskeletin yerel kabilelere verilip yeniden gömülmesinin önüne geçmek için sekiz yıl süren bir davanın konusu oldu.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Schwarcz'ın analizleri şaşırtıcıydı, çünkü Kennewick İnsanı, av hayvanlarının bolca olduğu düşünülen bir bölgede bulundu. Bugünlerde moda olan "taş devri diyeti" için balık kabul edilebilir bir yiyecek, fakat diyet ağırlıklı olarak kırmızı et, meyve ve yemişleri de içeriyor. Bu sözü edilen tarihöncesi insanı, sadece deniz ürünleriyle beslenmiş gibi görünüyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Seeker | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/12/2020 11:41:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7000

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Doğa Gözlemleri
Hafıza
Kadın Doğum
Psikoloji
Güneş Sistemi
Asteroid
Kedigiller
Işık Hızı
Deprem
Klinik Mikrobiyoloji
Neandertal
Bilinç
Eczacılık
Karanlık Madde
Sosyal
Mikrobiyoloji
Entropi
Çağ
Algı
Üreme
Hekim
Ortak Ata
Türkiye
Yas
Biyokimya
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insan, canını ondan kurtarmak için her yola başvuruyor olsa bile, kendi ülkesinin en iyi ülke olduğunu düşünür.”
Pascual Ramirez
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol