Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar Türkiye'de kayalar üzerinde yaşayan her balığa "kayabalığı" adını versek de, bu isim aslen Synanceia cinsi bir balık grubuna ait. Bu balıkların hepsi zehirlidir ve son derece tehlikeli canlılardır; öyle ki, Dünya üzerindeki en zehirli balıklardan biri olarak bilinirler ve kimi zaman insanları öldürebilmektedirler. Ülkemizde bulunmayan kayabalıklarına çoğunlukla Hint Okyanusu, Pasifik Okyanusu ve Kızıl Deniz'de rastlanır. 

Bu canlıların ölümcül olma miktarlarını arttıran özelliklerinden biri, son derece yüksek kamuflaj becerileridir. İsimlerinin de nedeni olan kayalara benzerlikleri, onların ayırt edilmesini çok güçleştirir. Avlarını pusuda beklerken eğer avcılarla karşılaşırsa ya da insan gibi olaydan haberi olmayan hayvanlar tarafından üzerine basılacak olursa, sırt dikenlerindeki ölümcül zehri vücuda enjekte eder. Eğer ki üzerine basacak olursanız, ona ne kadar fazla basınç uygularsanız, o da o kadar fazla zehri vücudunuza bırakacaktır. Bu zehir, bir çeşit nörotoksindir ve hızla zehrin enjekte edildiği kişinin sinirlerini harap eder. Ortalama miktarda enjekte edildiğinde bu zehir insanı 2 saatte öldürmektedir.

Her ne kadar bu hayvanlar canlıyken ölümcül olsalar da, Asya'da yaygın olarak tüketilen balıklardan birisidir de. Zehirleri, pişirildiklerinde etkisini yitirir. 

 

Kaynak: MNN

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/02/2020 15:23:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3358

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek, herkesin kolaylıkla inandığı basit bir ifadedir. Suçu ispatlanana suçsuzdur. Bir hipotez ise kimsenin inanmak istemediği yeni bir öneridir. Etkili olduğu ispatlanana kadar suçludur.”
Edward Teller
Geri Bildirim Gönder