Kayabalığı ve Kamuflajı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar Türkiye'de kayalar üzerinde yaşayan her balığa "kayabalığı" adını versek de, bu isim aslen Synanceia cinsi bir balık grubuna ait. Bu balıkların hepsi zehirlidir ve son derece tehlikeli canlılardır; öyle ki, Dünya üzerindeki en zehirli balıklardan biri olarak bilinirler ve kimi zaman insanları öldürebilmektedirler. Ülkemizde bulunmayan kayabalıklarına çoğunlukla Hint Okyanusu, Pasifik Okyanusu ve Kızıl Deniz'de rastlanır. 

Bu canlıların ölümcül olma miktarlarını arttıran özelliklerinden biri, son derece yüksek kamuflaj becerileridir. İsimlerinin de nedeni olan kayalara benzerlikleri, onların ayırt edilmesini çok güçleştirir. Avlarını pusuda beklerken eğer avcılarla karşılaşırsa ya da insan gibi olaydan haberi olmayan hayvanlar tarafından üzerine basılacak olursa, sırt dikenlerindeki ölümcül zehri vücuda enjekte eder. Eğer ki üzerine basacak olursanız, ona ne kadar fazla basınç uygularsanız, o da o kadar fazla zehri vücudunuza bırakacaktır. Bu zehir, bir çeşit nörotoksindir ve hızla zehrin enjekte edildiği kişinin sinirlerini harap eder. Ortalama miktarda enjekte edildiğinde bu zehir insanı 2 saatte öldürmektedir.

Her ne kadar bu hayvanlar canlıyken ölümcül olsalar da, Asya'da yaygın olarak tüketilen balıklardan birisidir de. Zehirleri, pişirildiklerinde etkisini yitirir. 

 

Kaynak: MNN

Uzay ve Evren ile İlgili İnanmaktan Vazgeçmemiz Gereken 10 Mit ve Gerçek...

Dünya'nın İlk Uzay Selfiesi!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim