Karar Vermek: Beynin Karar Verme Yapısı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Okinawa Bilim ve Teknoloji Enstitüsünün (OIST) yürüttüğü ve Neuroscience dergisinde yayınlanan bir araştırma, beynin karar verme mekanizmamızı etkileyen kilit bölümlerinden biri olan striatumun kendi 3 lobu arasında yürüttüğü karar verme sürecinde hiyerarşik bir yöntem izlediğini gösteriyor. Araştırmacılara göre hiyerarşi örneği yöneticiler, orta düzey yöneticiler ve çalışanları ile bir şirkete benziyor.

Striatum, beynin karar ve hareket mekanizmasını yöneten iç çekirdeğinin (basal ganglia) bir kısmıdır. OIST araştırmacıları striatum’un 3 bölgesinin (ventral, dorsomedial ve dorsolateral) nasıl birlikte işlediğini araştırdılar. Bu araştırma öncesinde nörobilimciler, 3 ayrı bölgenin motivasyon, adaptif karar verme ve rutin aksiyonlarda farklı rollere sahip olduklarını düşünüyorlardı.

OIST araştırmacıları bu bölgelerin birbirlerinden izole çalışmadıklarını, koordine ve hiyerarşik bir düzende çalıştıklarını gösterdi. Fakat 3 bölümün de ayrı rolleri var, iş düştüğünde bir arada çalışıyorlar. Prof. Kenji Doya, konu hakkında şunları söylüyor: 

"Ayrı davranışlar için çalışmıyorlar, bu 3 kesime hiyerarşik bir kontrol altındaymış gibi yaklaşmak büyük ihtimalle daha iyi olacaktır."

 

Kaynak: ScienceDaily

Komplo Teorileri ve Onları Tespit Etme Yolları

Bilim ve Borçlar

Yazar

Mert Karagözoğlu

Mert Karagözoğlu

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Lisans öğrencisidir. 2013 senesinden beri Evrim Ağacı ile çalışmaktadır. İlgi alanları: Nöro ve bilişsel bilimler, antipsikiyatri, psikoterapi, kıta felsefesi ve göstergebilim.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim