Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ethology, Ecology & Evolution dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Louisiana'da yaşayan timsahlar, avları olan balıkçılları üzerlerine çekmek için son derece yeni bir yöntem keşfettiler: Nehirlerde buldukları çerçöp, dal ve çubukları kafaları ve ağızları üzerinde dengeleyerek, su yüzeyinde asılı kalıyorlar. Bu çubuklar ve dallar, söz konusu balıkçılların çiftleşme döneminde dişilerini etkilemek için kurdukları yuvaların ana yapıtaşını oluşturuyor. Balıkçıllar, timsahların kafası üzerinde bulunan dal ve çubukları almaya geldikleri anda, yeryüzündeki en güçlü çeneye sahip hayvanların avı oluveriyorlar! Makalenin yazarları, keşiflerini şöyle anlatıyorlar:

"Nesneleri kullanarak avları üzerine çekmek, doğada son derece nadir görülen bir olaydır ve sadece birkaç türde tespit edilmiştir. Araştırmamızda, timsahların çer çöp ve sopaları kullanarak kuşları üzerlerine çektiklerini ortaya koyuyoruz. Bu timsahlardan en azından 1 tanesinin, söz konusu davranışı özellikle kuşların yuva kurdukları dönemde baskın olarak kullandığını keşfetmiş bulunmaktayız. Bu keşif, bir avcının avlarını üzerine çekmek için nesneler kullanmakla kalmayıp, aynı zamanda bunu avlarının dönemsel davranışlarına uygun şekilde ayarlamasına yönelik ilk örnektir. Aynı zamanda bu, arkozorların daha önceden keşfedilmemiş, çok karmaşık davranışlar sergileyebiliyor olmasına da yeni bir bakış açısı sunuyor."

 

Kaynak: Ethology, Ecology & Evolution

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/02/2020 11:27:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4257

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya büyülü bir yer değil. Dünya'yı en büyüleyici kılan gerçek tam olarak da bu!”
Sean Carroll
Geri Bildirim Gönder