Kafaları Üzerinde Çubukları Dengeleyerek Balıkçıl Avlamayı Öğrenen Timsahlar!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ethology, Ecology & Evolution dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Louisiana'da yaşayan timsahlar, avları olan balıkçılları üzerlerine çekmek için son derece yeni bir yöntem keşfettiler: Nehirlerde buldukları çerçöp, dal ve çubukları kafaları ve ağızları üzerinde dengeleyerek, su yüzeyinde asılı kalıyorlar. Bu çubuklar ve dallar, söz konusu balıkçılların çiftleşme döneminde dişilerini etkilemek için kurdukları yuvaların ana yapıtaşını oluşturuyor. Balıkçıllar, timsahların kafası üzerinde bulunan dal ve çubukları almaya geldikleri anda, yeryüzündeki en güçlü çeneye sahip hayvanların avı oluveriyorlar! Makalenin yazarları, keşiflerini şöyle anlatıyorlar:

"Nesneleri kullanarak avları üzerine çekmek, doğada son derece nadir görülen bir olaydır ve sadece birkaç türde tespit edilmiştir. Araştırmamızda, timsahların çer çöp ve sopaları kullanarak kuşları üzerlerine çektiklerini ortaya koyuyoruz. Bu timsahlardan en azından 1 tanesinin, söz konusu davranışı özellikle kuşların yuva kurdukları dönemde baskın olarak kullandığını keşfetmiş bulunmaktayız. Bu keşif, bir avcının avlarını üzerine çekmek için nesneler kullanmakla kalmayıp, aynı zamanda bunu avlarının dönemsel davranışlarına uygun şekilde ayarlamasına yönelik ilk örnektir. Aynı zamanda bu, arkozorların daha önceden keşfedilmemiş, çok karmaşık davranışlar sergileyebiliyor olmasına da yeni bir bakış açısı sunuyor."

 

Kaynak: Ethology, Ecology & Evolution

Gerçekler, Yalanlar ve İnsanlığın Durumu...

Gelecekte Beyninize Matrix'teki Gibi Bilgi Yüklemeniz Mümkün Olabilir Mi?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder