Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

İşaret Dilini Kullanan Orangutan Chantek, Hayatını Kaybetti!

İşaret Dilini Kullanan Orangutan Chantek, Hayatını Kaybetti!
1 dakika
925
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Primatlar arasında ilk defa işaret dilini öğrenen orangutan Atlanta, Georgia'da 39 yaşında hayatını kaybetti.

Chantek, bir antropolog ile birlikte Tennessee'de yaklaşık 9 yıl süresince yaşadı, odasını temizlemeyi, alet yapmayı ve kullanmayı öğrendi, bir fast-food restorantına giden yolu ezberledi.

Son yıllarını Atlanta'da kalp hastalığı için tedavi edildiği hayvanat bahçesinde geçirdi. Hayvanat bahçesi yetkilileri, Chantek'in sempatik bir kişiliğe sahip olduğunu ve içten bir şekilde özleneceğini bildirdiler.

Tüm Reklamları Kapat

Atlanta Hayvanat Bahçesi, yaptığı açıklamada 39 yaşındaki Chantek'in Kuzey Amerika'da bulunan hayvanat bahçelerindeki en yaşlı erkeklerden biri olduğunu belirtti.

Ölüm sebebinin henüz bilinmediği söyleniyor, fakat veterinerler Chantek'i ilerleyen kalp hastalığı için tedavi ediyorlardı. Hayvanat bahçesi, orangutaların yaklaşık 35 yaşından sonra geriatrik (yaşlı) olarak nitelendirildiklerini belirtiyor.

Chantek, Georgia'daki Yerkes Uluslararası Primat Araştırma Merkezi'nde doğmuş ve birlikte yaşaması için Tennessee Üniversitesi'nden antropolog Lyn Miles'e gönderilmişti.

2014 yılı yapımı "The Ape Who Went to College" isimli belgesel, Chantek'in odasını temizlemek ve üniversiteden bir restorana gidiş yolunu ezberlemek de dahil olmak üzere çeşitli becerileri öğrendiğini gösteriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca bu orangutan, Amerikan İşaret Dilini kullanabilen dünyadaki sadece birkaç primattan biriydi. Atlanta Hayvanat Bahçesi, Chantek'in bakıcılarıyla iletişim kurmak için sık sık işaret dilini kullandığını söylüyor. Ama ekliyor:

Tanımadığı kişilerle işaretleşme konusunda utangaçtı. Sıklıkla sesler çıkarma veya el hareketleri gibi, orangutanlar arasında daha tipik olan iletişim biçimlerini seçiyordu.

Hayvanat bahçesinden hayvan bölümleri başkan vekili Hayley Murphy, şöyle diyor:

Chantek Atlanta Hayvanat Bahçesindeki ailesi tarafından derin şekilde özlenecek. Eşsiz ve sempatik kişiliğinin yanında, onu en iyi tanıyan kişilerle özel bir ilişkisi ve iletişimi vardı. 20 yıl boyunca bizimle olması bizim için bir ayrıcalıktı.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 9
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: BBC News | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/05/2024 02:10:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7160

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uçma
Halk Sağlığı
Fotosentez
Şehir Hastanesi
Genel Görelilik Teorisi
Nükleotit
Evrimleşme
Taklit
Sağlık
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Vaka
Arı
Hematoloji
Çalışma
Dinozor
İnsan Türü
Güneş Sistemi
Biyoloji
Oksijen
Cinsel Yönelim
Sağlık Bilimleri
Fare
Mantık Hatası
Biliş
Dinozorlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. News, et al. İşaret Dilini Kullanan Orangutan Chantek, Hayatını Kaybetti!. (8 Ağustos 2017). Alındığı Tarih: 19 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7160
News, B., Yaman, E., Ağacı, E. (2017, August 08). İşaret Dilini Kullanan Orangutan Chantek, Hayatını Kaybetti!. Evrim Ağacı. Retrieved May 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7160
B. News, et al. “İşaret Dilini Kullanan Orangutan Chantek, Hayatını Kaybetti!.” Edited by Evrim Ağacı. Translated by Esra Yaman, Evrim Ağacı, 08 Aug. 2017, https://evrimagaci.org/s/7160.
News, BBC. Yaman, Esra. Ağacı, Evrim. “İşaret Dilini Kullanan Orangutan Chantek, Hayatını Kaybetti!.” Edited by Evrim Ağacı. Translated by Esra Yaman. Evrim Ağacı, August 08, 2017. https://evrimagaci.org/s/7160.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close