Evrim Ağacı

İnsanlığın Gidişatı Sürdürülebilir Değil!

İnsanlığın Gidişatı Sürdürülebilir Değil!

Bu yazı, Phys.org isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

İnsanlığın çevresel gidişatının sürdürülebilir bir seviyeye indirgenmesi için dünya ekonomisinde önemli ve temel değişiklikler gereklidir. Bu çıkarımı yapan Twente Üniversitesi’ndeki Su Yönetimi bölümünden Profesör Arjen Hoekstra, Science dergisinde "Humanity's unsustainable environmental footprint" ("İnsanlığın sürdürülebilir olmayan çevresel gidişatı") adlı makalesinde bulgularını yayınlandı.

Prof. Hoekstra, su gidişatı çalışmaları ile bilinir, bu makalesini Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden Alman meslektaşı Thomas Wiedmann ile birlikte yayınladılar. Yazarlar, Science dergisinde küresel ekonominin, politikaların, küresel topraklarda etkili olan tüketim ve ticaretin, su ve ham madde tüketiminin ve iklimin nasıl birbirleri ile içiçe ve bağlantılı olduklarını açıklıyorlar. Hoekstra şöyle söylüyor:

Makalemizin odak noktası, farklı gidişatların karşılıklı bağımlılıklarını ve tüccarlar, tüketiciler ile hükümetlerin gidişatı yaratmaktaki rollerinin anlaşılması üzerinedir. Biliyoruz ki yaptığımız eylemlerde yeterince sürdürülebilir değiliz. Fakat bu karşılıklı bağımlılıklar daha önce bu şekilde hiç gösterilmemiştir. Çeşitli kuruluşların (çıkar gruplarının, oyuncuların) farklı ilgi alanları var olmakla birlikte bu gruplar çok az sorumluluk üstlenmektedirler. Tüketiciler, üreticilerin yaptıklarından kendilerini sorumlu hissetmemekte ve politikacılar ise büyümeye, ihracata ve ucuz ithalata çok fazla odaklanmaktadırlar. Örneğin; ucuz ithalat yüzünden Çin’de yok olan kaynaklardan dolayı oluşacak sıkıntılardan kim kendini sorumlu hissedecek? Eğer çalıntı bir bisiklet satın alırsanız ceza alabilirsiniz ve kişisel olarak da kendinizi sorumlu hissedersiniz. Fakat sürdürülebilirlik ilkesi ile üretilmeyen ürünlerin tüketimi de bu tarz sorumsuzca bir davranış değil midir? Her şey, küresel tedarik zincirini tekrar gözden geçirmek ile ilgili.

Hoekstra ve Wiedmann insanlığın toplam çevresel gidişatı bilimsel ve eşsiz bir şekilde haritalandırdılar, fakat aynı zamanda çözümlerin ortada açıkça olmadığını gördüler. Hoekstra konu üzerindeki görüşlerini şu şekilde sonuçlandırıyor: 

Bu durum tabii ki küresel ekonomide ve uluslararası iş birlikteliklerinde temel değişikliklere ihtiyaç duymaktadır. Fakat çeşitli partilerin rollerinin anlaşılması ve gidişatın altında yatan büyük karmaşıklık, ilk adımı oluşturmaktadır. Herkes daha iyi bir tedarik zinciri beklentisi içinde olmalı ve bu zincir herkese sağlanmalıdır ki ancak o zaman toplumumuzu sürdürülebilir bir şekilde devam ettirebiliriz.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2020 08:21:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2498

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Canlı
Grip
Astrobiyoloji
Botanik
Uzay
Çekirdek
Böcek Bilimi
Diyet
Bilim İnsanları
Genetik Müdahale
Köpek
İspat Yükü
Köpekler
Bitki
Antropoloji
Gen
Sosyal
Anatomi
Olasılık
Nükleotit
Psikiyatri
Yumurtalık
Ses Kaydı
Dünya Sağlık Örgütü
Doğa Yasası
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, tıpkı bir okyanusun kıyıya vurması gibi direnilmez, şahane ve acımasız bir şekilde büyümektedir.”
Oliver Wendell Holmes
Geri Bildirim Gönder