İnsanlığın Gidişatı Sürdürülebilir Değil!

İnsanlığın Gidişatı Sürdürülebilir Değil!
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
1 dakika
831 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

İnsanlığın çevresel gidişatının sürdürülebilir bir seviyeye indirgenmesi için dünya ekonomisinde önemli ve temel değişiklikler gereklidir. Bu çıkarımı yapan Twente Üniversitesi’ndeki Su Yönetimi bölümünden Profesör Arjen Hoekstra, Science dergisinde "Humanity's unsustainable environmental footprint" ("İnsanlığın sürdürülebilir olmayan çevresel gidişatı") adlı makalesinde bulgularını yayınlandı.

Prof. Hoekstra, su gidişatı çalışmaları ile bilinir, bu makalesini Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden Alman meslektaşı Thomas Wiedmann ile birlikte yayınladılar. Yazarlar, Science dergisinde küresel ekonominin, politikaların, küresel topraklarda etkili olan tüketim ve ticaretin, su ve ham madde tüketiminin ve iklimin nasıl birbirleri ile içiçe ve bağlantılı olduklarını açıklıyorlar. Hoekstra şöyle söylüyor:

Makalemizin odak noktası, farklı gidişatların karşılıklı bağımlılıklarını ve tüccarlar, tüketiciler ile hükümetlerin gidişatı yaratmaktaki rollerinin anlaşılması üzerinedir. Biliyoruz ki yaptığımız eylemlerde yeterince sürdürülebilir değiliz. Fakat bu karşılıklı bağımlılıklar daha önce bu şekilde hiç gösterilmemiştir. Çeşitli kuruluşların (çıkar gruplarının, oyuncuların) farklı ilgi alanları var olmakla birlikte bu gruplar çok az sorumluluk üstlenmektedirler. Tüketiciler, üreticilerin yaptıklarından kendilerini sorumlu hissetmemekte ve politikacılar ise büyümeye, ihracata ve ucuz ithalata çok fazla odaklanmaktadırlar. Örneğin; ucuz ithalat yüzünden Çin’de yok olan kaynaklardan dolayı oluşacak sıkıntılardan kim kendini sorumlu hissedecek? Eğer çalıntı bir bisiklet satın alırsanız ceza alabilirsiniz ve kişisel olarak da kendinizi sorumlu hissedersiniz. Fakat sürdürülebilirlik ilkesi ile üretilmeyen ürünlerin tüketimi de bu tarz sorumsuzca bir davranış değil midir? Her şey, küresel tedarik zincirini tekrar gözden geçirmek ile ilgili.

Hoekstra ve Wiedmann insanlığın toplam çevresel gidişatı bilimsel ve eşsiz bir şekilde haritalandırdılar, fakat aynı zamanda çözümlerin ortada açıkça olmadığını gördüler. Hoekstra konu üzerindeki görüşlerini şu şekilde sonuçlandırıyor: 

Bu durum tabii ki küresel ekonomide ve uluslararası iş birlikteliklerinde temel değişikliklere ihtiyaç duymaktadır. Fakat çeşitli partilerin rollerinin anlaşılması ve gidişatın altında yatan büyük karmaşıklık, ilk adımı oluşturmaktadır. Herkes daha iyi bir tedarik zinciri beklentisi içinde olmalı ve bu zincir herkese sağlanmalıdır ki ancak o zaman toplumumuzu sürdürülebilir bir şekilde devam ettirebiliriz.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Phys.org | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/04/2021 03:37:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2498

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Ağaç
Öğrenme
Atmosfer
Tehlike
Sinek
Çiftleşme
İklim Değişikliği
Hidrotermal Baca
Kuş
Video
Kemik
Popülasyon
Memeli
Diş
Cinsiyet
Deniz
Endokrin Sistemi
Canlılık
Sperm
Zeka
Homo Sapiens
Hastalık
Kimyasal Bağ
İspat Yükü
Çocuk
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku