Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

İlk Maymunlar Ne Tür Bir Ortamda Yaşıyorlardı?

Antik Maymun Prokonsül’ün Yaşadığı Ortama Ait Kanıtlar Keşfedildi!

İlk Maymunlar Ne Tür Bir Ortamda Yaşıyorlardı?
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Daily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Rhode Island Üniversitesi (URI) antropologu, uluslararası bilim insanları ekibinden meslektaşlarıyla birlikte, Kenya’daki Rusinga Adası’nda ilk maymunlardan Prokonsül’ün yaşadığı ortama ait kesin kanıtlar keşfetti. Bulgular habitat tercihleri arasındaki bağlantıyı ve maymun-insan soyunun ilk dönemlerdeki çeşitliliğini anlamak ve yorumlamak için yeni bilgiler sağlıyor.

Ekibin Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırması, Prokonsül ve primat akrabası Dendropithecus’un “geniş bir alana yayılmış, sık, çok katlı, kapalı taçlı” ormanda yaşadığını gösteriyor.

URI antropoloji doçenti Holly Dunsworth, araştırma ekibinin ağaç gövde kabukları, kireçleşmiş kökler ve fosil yapraklar da içeren jeolojik katmanın arasında 18-20 milyon yıl önce yaşamış, tek bir Prokonsül’ün fosillerini bulduğunu söyledi. Keşif ilk maymunların evriminde ormanlık ortamların önemini vurguluyor. Dunsworth şunları söyledi:

Fosil primatlarla birlikte habitat bitki örtüsünün de korunmuş olması, primat paleontolojisinde sık karşılaşılan bir durum değildir. Özellikle de çok eski maymun yerleşimlerinde bu kadar çok sayıda ve ayrıcalıklı bir biçimde korunmuş bitki fosili bulmak çok nadirdir.

Rusinga, 1980’lerde içi boşalmış ve fosilleşmiş bir ağaç gövdesinde fosil bir maymun ve başka hayvanlar bulunmasıyla tanınıyordu. Fakat araştırma ekibinin aynı antik arazide korunmuş ek ağaç gövdeleri ve fosil primatlar keşfine kadar maymun ve bölgedeki habitatı arasındaki kuvvetli bağlantı bilinmiyordu. Dunsworth şu bilgileri verdi:

Bu, muhtemelen bulabileceğimiz en iyi maymun-habitat bağlantı kanıtı. Köklerin, gövdelerin, hatta çok güzel korunmuş fosil yaprakların analiziyle birleştirildiğinde ormanın kapalı taçlı olduğunu, yani Prokonsül gibi ağaçlarda yaşayan hayvanların yere inmeden rahatça ağaçtan ağaca atlayarak hareket ettiğini söylemek mümkün. Ortama ait bu kanıt, ağaçlara tırmanmaya uyum sağlamış olmak gibi Prokonsül anatomisine göre yaptığımız davranışsal çıkarımlarla ve günümüz maymun ve kuyruksuz büyük maymun ilişkisiyle de örtüşüyor.

Kazı alanında bulunan ek kanıtlar, orman geliştiği hâlde arazinin uzun yıllar boyunca sabit kaldığını gösteriyor. Baylor Üniversitesi’nden eş yazar Daniel Peppe şunları söylüyor:

Orman arazisinde bulunan kanıtlar yağışın mevsimsel olduğunu, bariz nemli ve kuru süreler yaşandığını gösteriyor. Kuru mevsimde muhtemelen oldukça az yağış alınıyor. Ek olarak, bölgedeki fosil yaprakları inceleyerek, yılda yaklaşık 140-250 cm’lik (55-100 inçlik) yağış alındığını ve ortalama yıllık sıcaklığın 23-34 derece Celcius (73-94 derece Fahrenheit) olduğunu tahmin edebildik.

Rusinga Adası’ndaki araştırma 80 yıldan daha uzun bir süreden beri devam ediyor ve birçok iyi korunmuş Prokonsül ve başka primat örnekleri de dahil olmak üzere binlerce memeli fosilinin toplanmasıyla sonuçlandı. Bu fosillerden elde edilen kanıtlar, Prokonsül’ün muhtemelen günümüz maymunlarının vücut duruşuna benzer bir yapıya sahip olduğunu, fakat anatomisinin ayrıntılarının maymunlar gibi ağaca çıkma ve tırmanma yetenekleri çağrıştırdığını gösteriyor. Araştırma ekibinin fosil 2011’den beri orman bölgesindeki işi, birkaç ilave yeni primat fosilinin toplanmasıyla sonuçlandı. Dunsworth bölgedeki işinin devam ettiğini söyledi:

Tam olarak ne bulacağımızı bilmiyoruz, fakat şüphesiz, aramaya devam edersek, ilk maymunların evrimi hakkında bilgi bulacağız, ki bu da tarihimizde çok önemli bir bölümdür.

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/09/2020 16:01:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1984

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Yüz
Bilim Felsefesi
Karanlık Enerji
İnsan Türü
Evrimsel Biyoloji
Koku
Sars
Canlılık
Türleşme
Yayılım
Kimya
Eşey
Sosyal Mesafelendirme
Su
Dinozor
Etoloji
Doğa Yasaları
Aminoasit
Işık
Araştırma
Jeoloji
Einstein
Zeka
Seçilim
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İki kez öldüğünüz söylenir: İlki, nefes almanız durduğunda. İkincisi ise biraz daha sonra, sizi tanıyan son kişi, adınızı son kez söylediğinde...”
Banksy
Geri Bildirim Gönder