Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

İlk Maymunlar Ne Tür Bir Ortamda Yaşıyorlardı?

Antik Maymun Prokonsül’ün Yaşadığı Ortama Ait Kanıtlar Keşfedildi!

İlk Maymunlar Ne Tür Bir Ortamda Yaşıyorlardı?
2 dakika
2,151
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 10 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Rhode Island Üniversitesi (URI) antropologu, uluslararası bilim insanları ekibinden meslektaşlarıyla birlikte, Kenya’daki Rusinga Adası’nda ilk maymunlardan Prokonsül’ün yaşadığı ortama ait kesin kanıtlar keşfetti. Bulgular habitat tercihleri arasındaki bağlantıyı ve maymun-insan soyunun ilk dönemlerdeki çeşitliliğini anlamak ve yorumlamak için yeni bilgiler sağlıyor.

Ekibin Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırması, Prokonsül ve primat akrabası Dendropithecus’un “geniş bir alana yayılmış, sık, çok katlı, kapalı taçlı” ormanda yaşadığını gösteriyor.

URI antropoloji doçenti Holly Dunsworth, araştırma ekibinin ağaç gövde kabukları, kireçleşmiş kökler ve fosil yapraklar da içeren jeolojik katmanın arasında 18-20 milyon yıl önce yaşamış, tek bir Prokonsül’ün fosillerini bulduğunu söyledi. Keşif ilk maymunların evriminde ormanlık ortamların önemini vurguluyor. Dunsworth şunları söyledi:

Tüm Reklamları Kapat

Fosil primatlarla birlikte habitat bitki örtüsünün de korunmuş olması, primat paleontolojisinde sık karşılaşılan bir durum değildir. Özellikle de çok eski maymun yerleşimlerinde bu kadar çok sayıda ve ayrıcalıklı bir biçimde korunmuş bitki fosili bulmak çok nadirdir.

Rusinga, 1980’lerde içi boşalmış ve fosilleşmiş bir ağaç gövdesinde fosil bir maymun ve başka hayvanlar bulunmasıyla tanınıyordu. Fakat araştırma ekibinin aynı antik arazide korunmuş ek ağaç gövdeleri ve fosil primatlar keşfine kadar maymun ve bölgedeki habitatı arasındaki kuvvetli bağlantı bilinmiyordu. Dunsworth şu bilgileri verdi:

Bu, muhtemelen bulabileceğimiz en iyi maymun-habitat bağlantı kanıtı. Köklerin, gövdelerin, hatta çok güzel korunmuş fosil yaprakların analiziyle birleştirildiğinde ormanın kapalı taçlı olduğunu, yani Prokonsül gibi ağaçlarda yaşayan hayvanların yere inmeden rahatça ağaçtan ağaca atlayarak hareket ettiğini söylemek mümkün. Ortama ait bu kanıt, ağaçlara tırmanmaya uyum sağlamış olmak gibi Prokonsül anatomisine göre yaptığımız davranışsal çıkarımlarla ve günümüz maymun ve kuyruksuz büyük maymun ilişkisiyle de örtüşüyor.

Kazı alanında bulunan ek kanıtlar, orman geliştiği hâlde arazinin uzun yıllar boyunca sabit kaldığını gösteriyor. Baylor Üniversitesi’nden eş yazar Daniel Peppe şunları söylüyor:

Orman arazisinde bulunan kanıtlar yağışın mevsimsel olduğunu, bariz nemli ve kuru süreler yaşandığını gösteriyor. Kuru mevsimde muhtemelen oldukça az yağış alınıyor. Ek olarak, bölgedeki fosil yaprakları inceleyerek, yılda yaklaşık 140-250 cm’lik (55-100 inçlik) yağış alındığını ve ortalama yıllık sıcaklığın 23-34 derece Celcius (73-94 derece Fahrenheit) olduğunu tahmin edebildik.

Rusinga Adası’ndaki araştırma 80 yıldan daha uzun bir süreden beri devam ediyor ve birçok iyi korunmuş Prokonsül ve başka primat örnekleri de dahil olmak üzere binlerce memeli fosilinin toplanmasıyla sonuçlandı. Bu fosillerden elde edilen kanıtlar, Prokonsül’ün muhtemelen günümüz maymunlarının vücut duruşuna benzer bir yapıya sahip olduğunu, fakat anatomisinin ayrıntılarının maymunlar gibi ağaca çıkma ve tırmanma yetenekleri çağrıştırdığını gösteriyor. Araştırma ekibinin fosil 2011’den beri orman bölgesindeki işi, birkaç ilave yeni primat fosilinin toplanmasıyla sonuçlandı. Dunsworth bölgedeki işinin devam ettiğini söyledi:

Tam olarak ne bulacağımızı bilmiyoruz, fakat şüphesiz, aramaya devam edersek, ilk maymunların evrimi hakkında bilgi bulacağız, ki bu da tarihimizde çok önemli bir bölümdür.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/04/2024 00:01:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1984

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kontrol
Uydu
Analiz
Ornitoloji
Newton
Yakınsak Evrim
Oyun
Stres
Sağlık Personeli
Göğüs
Doğa Olayları
Nöronlar
Renk
Hastalık Kataloğu
Biyoçeşitlilik
Ölçüm
Komplo
Bağırsak
Sosyal Mesafelendirme
Evrimleşme
Çin
Yörünge
Sıvı
Radyasyon
Diyabet
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. o. R. Island, et al. İlk Maymunlar Ne Tür Bir Ortamda Yaşıyorlardı?. (23 Şubat 2014). Alındığı Tarih: 22 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1984
Island, U. o. R., Ölez, Ş., Bakırcı, Ç. M. (2014, February 23). İlk Maymunlar Ne Tür Bir Ortamda Yaşıyorlardı?. Evrim Ağacı. Retrieved April 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1984
U. o. R. Island, et al. “İlk Maymunlar Ne Tür Bir Ortamda Yaşıyorlardı?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Şule Ölez, Evrim Ağacı, 23 Feb. 2014, https://evrimagaci.org/s/1984.
Island, University of Rhode. Ölez, Şule. Bakırcı, Çağrı Mert. “İlk Maymunlar Ne Tür Bir Ortamda Yaşıyorlardı?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Şule Ölez. Evrim Ağacı, February 23, 2014. https://evrimagaci.org/s/1984.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close