Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

HIRREM: Uykusuz Bir Beyni, Müziği Kullanarak Dinlendirebilir miyiz?

HIRREM: Uykusuz Bir Beyni, Müziği Kullanarak Dinlendirebilir miyiz?
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre insanların yarısı uykusuzluktan dolayı yorgun düşmekten yakınmaktadır. Beyin çalıştıkça yorulur ve dinlendirmenin yollarından biri uykudur. Yeni bir araştırma ise müzik sesi kullanarak beyni dinlendirmeyi amaçlıyor.

Bu yazı, Psych Central isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Amerikalılar uykuya yardımcı olması için sürekli sıcak süt, reçeteli melatonin hapları gibi takviyeler kullanmaktadır. Peki değişen çözüm yolları uykudan alınan sonucu değiştiriyor mu? Forest Baptist Tıp Merkezi beyni dinlendirebilen ve uykusuzluğu azaltan müzik sesleri kullanarak beyni dinlendirdiği düşünülen önemli bir araştırma yapıyor. Forest Baptist Tıp Merkezi'nde nörobiyoloji profesörü olarak çalışan Tıp Doktoru Charles H. Tegeler çalışmanın baş araştırmacısı konumunda bulunuyor ve şunları söylüyor:

İnsan beyni paralel halde bulunan sağ ve sol yarımkürelerin birlikte çalışması şeklinde işler. Kişi uğradığı travmalar veya büyük şok gibi durumlarda ki bunlar otonom(irade dışı) hayatta kalma durumudur, heyecan faktörü beyni dengesiz bir duruma sokar. Bu dengesizlikler devam edecek olursa uykusuzluk durumuna neden olan semptomlar devreye girer. Çalışmamız işte bu semptomlara etki eden beyin frekansları ve beynin kendi dengesini daha hızlı kurmasını sağlayacak. Hatta belki de semptomların gelişmesine yol açabilecek.

Yeni teknolojinin adı HIRREM. Ticari amacı, bilinen beyin dalgalarının iyileştirilmesi. Ameliyat gibi cerrahi işlemlere gerek duyulmadan uygulanabilen prosedürün sistemi müzik sesleri kullanarak beyin dalgalarını yansıtmak... 

Araştırmacılar müzikal sesler arasındaki tınılar ve elektrik enerjisinin, kişinin beynindeki yarımküreleri dengeye getirdiğini söylüyor. Araştırmacılar, değişimleri gözleyebilecekleri Uykusuzluk Şiddeti İndeksi (ISI)'ni 0 ile 28 arasında uykunun kişiyi ne kadar zorladığını belirten bölümlere ayırdı. Çalışma başladığında, katılımcılar ISI birimleri 18,7 ile 18,9 arasında belirtilen kişiler arasından seçildi. Bu aralık kişiyi nispeten orta derecede zorlamaktaydı. Araştırmacılar HIRREM grubunda ISI puanlarını 10.3 olarak belirten kişileri "uykusu yok" veya "eşik altı derecede uykusu var" şeklinde kategorilere yerleştirdi. Kontrol grubu deney devam ederken mevcut HIRREM faktöründen faydalanmadı. ISI değerlerinde değişiklik görülmedi. Bununla birlikte kontrol grubuna HIRREM terapisi uygulandığı anda sonuçlar asıl HIRREM grubundan farksızdı. 

Katılımcılar rastgele listelenmiş 20 kişi (14 dişi ve 6 erkek) idi. 10 kişi HIRREM seansına alındı ve standart bakımları yapıldı. Geriye kalan 10 kişi ise kontrol grubunda bekletildi. Başlangıç çalışması olarak, araştırmacılar beyin yarımkürelerindeki kararlı simetri, denge, frekanslar arasındaki boşluk gibi verileri topladı. Ek olarak da ISI skorları ve diğer önlemleri kapsayan kan basınçları ve nörobilişsel fonksiyon testlerinin sonuçlarını belgelediler. Üzerinde çalışılan rastgele HIRREM katılımcıları 60-90 dakika arasında süren 8-12 seans yapıldı. Oturum katılan katılımcının 0 yerçekimi bulunan ortamda kafa derisine takılan sensörler ile beyin dalgalarının ölçülmesi şeklindeydi.

Katılımcıya verilen müzik sesleri major dizelerden matematik algoritması tarafından belirlendi. Orta şiddetteydi ve kulak yoluyla verildi. Sonunda EEG frekansları belirlendi. Müzik sesleri arasındaki rezonans ve titreşen beyin devrelerinin ilişkilerini düzenlemek, daha iyi bir denge ve doğru hareket etme ve otomatik kalibre etme işlemlerine izin vermek için tasarlandı. Çalışma sonuçları umut verici olsa da araştırmacıların sınırlı bir soruşturma yapma imkanına sahip olduğunu unutmamak gerekir. Öncelikle çalışmanın boyutunun küçük olması ve sahte-plasebo grubunun olmayışı sonuçları kısmen engelledi. HIRREM ile gözlenen değişiklikler bir ilaç kullanılarak da yapılabilir anlamına geliyor olabilir. Çünkü HIRREM terapisi sosyal etkileşim ve gevşeme içerir, ses tonu aynalama yönteminin yanında bilmediğimiz mekanizmalarda da iyileştirme gösterebilir.

Araştırmacılar sonucun iyileşmeye katkıda bulunduğuna inanmasına rağmen süreç oldukça uzun (yaklaşık dört hafta) ve ancak sonuna kadar beklenince HIRREM gerçek değişimi göstermektedir. Tegeler' in planına göre sahte plasebo etkisi yaratmak için daha büyük klinik çalışmaları ve teknoloji keşfi gerekiyor. Çalışma Brain and Behavior dergisinde yayınlanmıştır. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Psych Central | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/09/2020 01:29:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3146

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Müfredat
Endokrin Sistemi
Kuyrukluyıldız
Akciğer
Abiyogenez
Gıda
Genetik
Eşcinsellik
Covıd-19
Ecza
Doğa Yasası
Bakteriler
Sağlık Örgütü
Epidemik
Anne
Evrimsel Biyoloji
Hayvanlar
Şehir Hastanesi
Göğüs Hastalığı
Bilim İnsanı
Kromozom
Doğa Yasaları
Genler
Maymun
Astrofotoğrafçılık
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öldürmenin kötü olduğunu göstermek için neden öldüren insanları öldürüyoruz?”
Holly Near
Geri Bildirim Gönder