Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Herkes Ayağa: Boyu Ayarlanabilir Masalar, Masa Başında Oturmayı En Az 1 Saat Kısaltarak Sağlığı Pekiştiriyor!

Herkes Ayağa: Boyu Ayarlanabilir Masalar, Masa Başında Oturmayı En Az 1 Saat Kısaltarak Sağlığı Pekiştiriyor! Autonomous
3 dakika
776
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ulusal Sağlık ve Bakım Araştırmaları Enstitüsü'nün Leicester Biyomedikal Araştırma Merkezi'ndeki araştırmacılar, iş yerlerindeki hareketsizliği ortadan kaldıracak bir program tasarladılar. Bugüne kadar bu alanda yapılmış en kapsamlı çalışma olan program, yükseklik ayarlı bir çalışma masasıyla eşleştirildiğinde insanların oturarak geçirdiği süreyi 1 saatten fazla azaltabiliyor.

Araştırmalara göre masa başı çalışanları, günün 9-10 saatini oturarak geçiriyor. Mesai saatlerinin %70'inde oturan bu çalışanların çoğu, evde de uzun süre boyunca oturuyor. Dolayısıyla ciddi sağlık sorunlarıyla karşılamak da kaçınılmaz oluyor. Örneğin; 2016 yılında İngiltere'deki oturma alışkanlıkları, Ulusal Sağlık Sisteminin 700 milyon sterlini aşkın harcama yapmasına ve 69,276 kişinin de ölümüne sebep oldu. COVID-19 salgını ise bu alışkanlıkları ve alışkanlıkların kamu sağlığı üzerindeki etkilerini daha da kötüleştirdi. Bu durum sonucunda, kamu sağlığını korumak amacıyla fiziksel aktivitelerin özendirilmesi ve oturma alışkanlıklarının azaltılması üzerine harekete geçildi.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar öncelikle; işçiler, eğitici kaynaklar, alışkanlık değişiminde verilecek destek ve oturma süresini izleyecek uygulamaların ve yazılımların kurulumu üzerine çalıştılar. Tüm bunlardan sonra da Akıllı İş ve Yaşam programını bir teste tabii tuttular.

Akıllı İş ve Yaşam, çalışanların sağlık ve esenlikleri üzerine iş yerleriyle yapılan çalışmaları içeren çok bileşenli bir program. Program, oturma süresini takip eden ve düzenli olarak ayağa kalkılmasını hatırlatan uygulamalar ve yazılımlar, eğitici kaynaklar, motive edici posterler, daha az oturmaya yönelik meydan okumalar, küçük çevresel değişimler üzerine öneriler ve daha birçok faydalı kaynağı katılımcıların erişimine sunuyor. Tüm bunlara ek olarak iş yerlerinde katılımcıları teşvik etmek üzere seçilmiş çalışanlar, bireysel takımlara özel planlar geliştirerek iş yerlerindeki hareketsizlikle mücadeleye katkıda bulunuyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Gününün büyük bir kısmını oturarak geçiren insanlar için tasarlanmış bu programın testine, üç gruba ayrılmak üzere 756 masa başı çalışan katıldı. İlk grupta sadece Akıllı İş ve Yaşam programı kullanıldı. İkinci gruba, Akıllı İş ve Yaşam programının yanı sıra bilgisayar başındayken oturup kalkabilmeleri için yükseklik ayarlı bir çalışma masası da verildi. Üçüncü grup ise kontrol grubuydu: Ne program uygulandı ne de masadan faydalandılar. Tüm katılımcıların oturma eylemleri, kalçalarına taktıkları küçük bir cihaz üzerinden takip edildi.

Test sonucunda araştırmacılar, kontrol grubuna kıyasla Akıllı İş ve Yaşam programını kullanan katılımcıların günde 22 dakika daha az oturduğunu fark ettiler. Hem programı hem masayı kullananlar için ise, mesai saatinde ayakta geçirdikleri zamana eklenen sürenin 1 saati aştığını gözlemlediler.

İlginç bir şekilde, programı ve masayı kullanan katılımcılar iş yerlerindeki oturma sürelerini azaltsalar da evdeki oturma alışkanlıkları hemen hemen aynı kaldı. Bu durum, bize boş zamanlarımızdaki oturma alışkanlıklarımızı değiştirmenin ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Leicester Üniversitesi Fiziksel Aktivite Oturma Alışkanlıkları ve Sağlık alanında Doçent Doktor olan ve çalışmanın Başyazarı Dr. Charlotte Edwardson, programın test verileri hakkında şunları söylüyor:

Elde ettiğimiz verilere göre; eğitim, motivasyon kaynakları, akran desteği ve ayakta çalışma masaları iş yerindeki oturma süresini azaltmada oldukça etkili. Bu sonuçlar, iş yerindeki oturma alışkanlıklarını ve sağlık sorunlarını azaltmaya yönelik kanıta dayalı araçların temin edilmesi için çok büyük bir adım.

Oturma alışkanlıkları aynı zamanda, işte var olmama sorununun (İng: "presenteeism") yüksek orandaki artışına katkıda bulunarak iş performansını da etkiliyor. Salford Üniversitesi Kamu Sağlığı Epidemiyolojisi okutmanı ve çalışmanın yardımcı yazarlarından Dr. Alex Clarke-Cornwell şöyle diyor:

Oturma sürelerinin azalmasının yanı sıra katılımcıların stres, esenlik ve iş yerindeki zindelik durumlarında da ufak iyileşmeler gözlemledik. Katılımcılar aynı zamanda daha enerjik, odaklanmış ve üretken hissettiklerini belirttiler. Üstelik masa verilen grup daha az kas-iskelet sorunu yaşadıklarını da belirtti.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
22
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/02/2024 13:21:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12300

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Santigrat Derece
Uydu
Teori
Süt
Kök Hücre
Evrimsel Süreç
Basınç
Eğitim
Şüphecilik
Zeka
Avcı
Balıklar
Asteroid
Maymun
Kanser Tedavisi
Patojen
Sağlık Bilimleri
Dalga
Zaman
Evrimleşme
Genetik
Acı
Enerji
Tutarlılık
Einstein
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Herkes Ayağa: Boyu Ayarlanabilir Masalar, Masa Başında Oturmayı En Az 1 Saat Kısaltarak Sağlığı Pekiştiriyor!. (27 Ağustos 2022). Alındığı Tarih: 22 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12300
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, August 27). Herkes Ayağa: Boyu Ayarlanabilir Masalar, Masa Başında Oturmayı En Az 1 Saat Kısaltarak Sağlığı Pekiştiriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved February 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12300
S. Küçükkıvanç, et al. “Herkes Ayağa: Boyu Ayarlanabilir Masalar, Masa Başında Oturmayı En Az 1 Saat Kısaltarak Sağlığı Pekiştiriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 27 Aug. 2022, https://evrimagaci.org/s/12300.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Herkes Ayağa: Boyu Ayarlanabilir Masalar, Masa Başında Oturmayı En Az 1 Saat Kısaltarak Sağlığı Pekiştiriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 27, 2022. https://evrimagaci.org/s/12300.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close