Hayattaki Büyük Hedeflerimiz, Alzheimer’a Bağlı Rahatsızlıkları Önleyebilir!
Hayattaki Büyük Hedeflerimiz, Alzheimer’a Bağlı Rahatsızlıkları Önleyebilir!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan bir araştırmaya göre büyük hedeflerimiz Alzheimer hastalığına bağlı oluşan plakları ve düğümleri yok edebilir.

Araştırmada beyinlerinde düğüm ve plak birikmiş olduğu halde büyük hedefleri olan kişilerin hedefleri daha az olan kişilerden daha iyi bilişsel kavrama gösterdikleri kaydedildi. Bu çalışma gösteriyor ki, hayattaki amacımız bizi beyindeki plakların ve düğümlerin zararlı etkilerinden koruyor. Bu çalışmaya göre belirli bir amacı olan etkinlikler yaşlılıkta bile bizim bilişsel yeteneklerimizi artırabiliyor.

Bu çalışmada Patricia A. Boyle ve ekibi herhangi bir nörolojik rahatsızlığı olmayan ve hayatını kaybetmesi beklenen 246 kişi üzerinde çalıştı ve onlara öldükten sonra beyin otopsisi yaptı. Bu kişiler ayrıntılı bilişsel testler ve nörolojik sınavların yer aldığı yaklaşık 10 yıllık bir klinik değerlendirmeye tabi tutuldu. 

Bu kişiler ayrıca yaşam amacı ve tecrübelerinden öğrendiklerinin dereceleriyle ilgili sorulara da yanıt verdiler. Ölümden hemen sonra beyin plaklarının ve düğümlerinin miktarları ölçüldü. Bundan sonra, araştırmacılar hayattaki amacın beyin plakları ve düğümleri fazla olan kişilerde bile idrak seviyesini düşürmediğini gördüler. Beyindeki plaklar ve düğümler Alzheimer hastalığı olan kişilerde çok yaygındır. Bu plaklar ve düğümler beyinde hafızaya ve diğer bilişsel fonksiyonlara zarar verirler. Boyle, araştırma ile ilgili şunları söylüyor: 

"Bilişsel fonksiyonları birçok faktör etkiler ve beyindeki Alzheimer değişikliğini ölçmek için kullanılan beyin numunelerini bulmak oldukça zor olduğu için bu çalışmalar oldukça zorlayıcıdır. İdrak gücünü arttıran artıran faktörleri belirlemek hızla yayılan Alzheimer hastalığının yarattığı sağlık sorunlarıyla mücadelede yardımcı olacaktır."

 

Kaynak: Archives of General Psychiatry

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Tasarımı E-Posta İle Gönderilen Bir Teçhizat, Uzayda İlk Defa 3D Yazıcı İle Üretildi!

Sağ Beyniniz Mi Baskın, Sol Beyniniz Mi? Cevap: İkisi de Değil!

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder