Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Hava Durumu, Acı Eşiğinizi Etkiliyor Olabilir!

Hava Durumu, Acı Eşiğinizi Etkiliyor Olabilir!
3 dakika
2,575
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Hava, artrit veya migren gibi durumlardan kaynaklanan ağrılar etkileyebilir mi? Eski bir batıl inanç gibi gelebilir, ancak Uluslararası Acı Araştırmaları Derneği'nin (IASP) resmi yayını olan PAIN dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bazı standart kantitatif duyusal testlerde, hava ile ilgili faktörler gerçekten de acı toleransını etkiler.[1]

Tromsø'daki Norveç Arktik Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Erlend Hoftun Farbu liderliğindeki yeni araştırmaya göre, gözlemsel olmasına rağmen, bu bulgular havanın acı toleransı üzerinde nedensel, doğrusal olmayan, dinamik bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Ancak hava ve ağrı arasındaki bağlantının fizyolojik veya psikolojik faktörleri mi yoksa bu faktörlerin bir kombinasyonunu mu içerdiği belirsizliğini koruyor.

Tüm Reklamları Kapat

Hava ile İlgili Faktörler, Standart Ağrı Değerlendirmelerinden İkisini Etkiliyor!

Çalışma, Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzeyinde bulunan Kuzey Norveç'teki bir şehirdeki insanların sağlığına ilişkin devam eden Tromsø Çalışması'na katılanları içeriyordu. Yaş ortalaması 57 olan yaklaşık 19.500 katılımcı, araştırma çalışmalarında yaygın olarak kullanılan iki nicel duyusal testle değerlendirildi. Basınç acı tolerans testi (PPT), deneklerin alt bacağa uygulanan sürekli artan basınçtan acıyı tolere etme yeteneklerini ölçtü. Soğuk acı tolerans testi (CPT), elin soğuk suya daldırılmasını ne kadar süre tolere edebildiklerini ölçtü.

Acı tolerans testlerinin sonuçları hava koşulları, sıcaklık, barometrik basınç, yağış, bağıl nem ve rüzgar hızı ile ilgili verilerle ilişkili olarak analiz edildi. Acı toleransı ve meteorolojik faktörler arasındaki ilişkiler, mevsimsel veya daha kısa vadeli varyasyonlarla birlikte değerlendirildi.

Tüm Reklamları Kapat

Genel olarak, PPT sonuçları, önemli bir mevsimsel değişiklik göstermedi ve tüm çalışma dönemi düşünüldüğünde, hava ile ilgili değişkenlerle güçlü bir şekilde ilişkili değildi. Bununla birlikte korelasyonlar, incelenen zaman periyoduna bağlı olarak değişmekteydi. Veriler, PPT sonuçlarında "rastgele olmayan kısa vadeli varyasyon" önerdi. PPT'deki kısa vadeli varyasyonların zaman çerçevesi, havanın zaman çerçevesini yansıtıyordu. Ek olarak, sıcaklık ve barometrik basınç, gelecekteki PPT değerlerini öngördü.

Buna karşılık, CPT sonuçları açık mevsimsel farklılıklar gösterdi. Denekler, yılın daha soğuk zamanlarında soğuğa bağlı ağrıyı daha uzun süre tolere edebildiler. Soğuk acı toleransı da hava ile ilgili değişkenlere göre değişiyordu. Bay Farbu şöyle diyor:

Bu, soğuğa adaptasyon üzerine yapılan araştırmalarla güzel bir uyum içinde. Soğuğa alıştıkça, daha fazla soğuğa tahammül edebilirsiniz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sıcaklık ve barometrik basınç en güçlü şekilde CPT ve PPT ile ilişkili görünüyor ve gelecekteki PPT'yi tahmin ediyorlar. Bununla birlikte, ısı kaybını değiştirebilecekleri için sıcaklığın etkisi muhtemelen nem ve rüzgardan etkileniyor.

Birçok insan, özellikle kronik ağrısı olanlar, hava veya havayla ilgili faktörlerin acı ataklarına neden olabileceğine veya şiddetlendirebileceğine inanmaktadır. Bazı çalışmalar hava ve acı arasındaki ilişkileri desteklerken, diğerleri çelişkili sonuçlara ulaştı. Bay Farbu, şöyle diyor:

İlişkinin dinamik ve doğrusal olmadığı konusunda haklıysak, birçok çalışmanın neden küçük etkiler ve çelişkili sonuçlar bulduğunu çok iyi açıklayabilir. Bir etki zamanla değişiyorsa ve bunun ortalamasını alırsanız, sonuçsuz kalabilirsiniz.

Araştırmacılar, özellikle CPT için elde edilen bulguların "ağrı toleransı üzerine gelecekteki çalışmaları planlarken dikkate alınması gerektiğini" yazıyor. Havanın ağrı toleransını etkileyebileceği bazı yolları tartışıyorlar. Olası bir açıklama, beynin ağrı işlemeye dahil olan kısımlarını etkileyen hava ile ilgili değişkenlerle "merkezi mekanizmalar"dır. Alternatif olarak, hava durumu, örneğin mevsimsel depresyonda olduğu gibi, insanların zihinsel durumunu etkileyebilir ve bu da acıya dayanma kapasitelerini etkileyebilir. Farbu ve ortak yazarlar şöyle diyor:

Özet olarak, tek bir mekanizmanın gözlemlenen acı toleransındaki varyasyonları açıklaması olası değildir. Bunun birçok, muhtemelen antagonistik mekanizmanın net sonucu olması daha olasıdır.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
14
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

Bu yazımızda sözü edilen akademik makalenin yöntemi veya sonuçları ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıda, akademik makalenin yazarlarının iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı sadece bilimsel bir çalışmayı duyurmak ile mükelleftir; araştırmayı, araştırmacıları veya araştırmanın sonuçlarını savunmaz. Akademik bir makalenin sonuçlarını geçersiz kılmanın ana yöntemi, orijinal çalışmanın yöntemi, sonuçları veya tartışması ile ilgili hatalı noktaları tespit etmek ve bunu hakemli dergilerde yayınlamaktır. Bu yapılacak olursa, Evrim Ağacı o çalışmaları da memnuniyetle duyuracak ve/veya bu çalışmayı güncelleyecektir.

Makalenin Yazışmadan Sorumlu Yazarı:

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 4
 • İnanılmaz 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/12/2023 04:29:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11009

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Molekül
Çeşitlilik
Hayatta Kalma
Pandemik
İhtiyoloji
Sürüngen
Evrim Kuramı
Mit
Einstein
Yaşamın Başlangıcı
Uluslararası Uzay İstasyonu
İklim
Hava
Hızlı
Yeşil
Elektrik
Yanlış
Şiddet
Homeostasis
Jeoloji
Orman
Matematik
Yeme
Viral
Beslenme Davranışı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Hava Durumu, Acı Eşiğinizi Etkiliyor Olabilir!. (30 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 3 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11009
Akman, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, September 30). Hava Durumu, Acı Eşiğinizi Etkiliyor Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved December 03, 2023. from https://evrimagaci.org/s/11009
S. Akman, et al. “Hava Durumu, Acı Eşiğinizi Etkiliyor Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 30 Sep. 2021, https://evrimagaci.org/s/11009.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. “Hava Durumu, Acı Eşiğinizi Etkiliyor Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 30, 2021. https://evrimagaci.org/s/11009.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close