Hava Durumu, Acı Eşiğinizi Etkiliyor Olabilir!

Hava Durumu, Acı Eşiğinizi Etkiliyor Olabilir!
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
791 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Hava, artrit veya migren gibi durumlardan kaynaklanan ağrılar etkileyebilir mi? Eski bir batıl inanç gibi gelebilir, ancak Uluslararası Acı Araştırmaları Derneği'nin (IASP) resmi yayını olan PAIN dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bazı standart kantitatif duyusal testlerde, hava ile ilgili faktörler gerçekten de acı toleransını etkiler.[1]

Tromsø'daki Norveç Arktik Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Erlend Hoftun Farbu liderliğindeki yeni araştırmaya göre, gözlemsel olmasına rağmen, bu bulgular havanın acı toleransı üzerinde nedensel, doğrusal olmayan, dinamik bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Ancak hava ve ağrı arasındaki bağlantının fizyolojik veya psikolojik faktörleri mi yoksa bu faktörlerin bir kombinasyonunu mu içerdiği belirsizliğini koruyor.

Hava ile İlgili Faktörler, Standart Ağrı Değerlendirmelerinden İkisini Etkiliyor!

Çalışma, Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzeyinde bulunan Kuzey Norveç'teki bir şehirdeki insanların sağlığına ilişkin devam eden Tromsø Çalışması'na katılanları içeriyordu. Yaş ortalaması 57 olan yaklaşık 19.500 katılımcı, araştırma çalışmalarında yaygın olarak kullanılan iki nicel duyusal testle değerlendirildi. Basınç acı tolerans testi (PPT), deneklerin alt bacağa uygulanan sürekli artan basınçtan acıyı tolere etme yeteneklerini ölçtü. Soğuk acı tolerans testi (CPT), elin soğuk suya daldırılmasını ne kadar süre tolere edebildiklerini ölçtü.

Reklamı Kapat

Acı tolerans testlerinin sonuçları hava koşulları, sıcaklık, barometrik basınç, yağış, bağıl nem ve rüzgar hızı ile ilgili verilerle ilişkili olarak analiz edildi. Acı toleransı ve meteorolojik faktörler arasındaki ilişkiler, mevsimsel veya daha kısa vadeli varyasyonlarla birlikte değerlendirildi.

Genel olarak, PPT sonuçları, önemli bir mevsimsel değişiklik göstermedi ve tüm çalışma dönemi düşünüldüğünde, hava ile ilgili değişkenlerle güçlü bir şekilde ilişkili değildi. Bununla birlikte korelasyonlar, incelenen zaman periyoduna bağlı olarak değişmekteydi. Veriler, PPT sonuçlarında "rastgele olmayan kısa vadeli varyasyon" önerdi. PPT'deki kısa vadeli varyasyonların zaman çerçevesi, havanın zaman çerçevesini yansıtıyordu. Ek olarak, sıcaklık ve barometrik basınç, gelecekteki PPT değerlerini öngördü.

Buna karşılık, CPT sonuçları açık mevsimsel farklılıklar gösterdi. Denekler, yılın daha soğuk zamanlarında soğuğa bağlı ağrıyı daha uzun süre tolere edebildiler. Soğuk acı toleransı da hava ile ilgili değişkenlere göre değişiyordu. Bay Farbu şöyle diyor:

Bu, soğuğa adaptasyon üzerine yapılan araştırmalarla güzel bir uyum içinde. Soğuğa alıştıkça, daha fazla soğuğa tahammül edebilirsiniz.

Sıcaklık ve barometrik basınç en güçlü şekilde CPT ve PPT ile ilişkili görünüyor ve gelecekteki PPT'yi tahmin ediyorlar. Bununla birlikte, ısı kaybını değiştirebilecekleri için sıcaklığın etkisi muhtemelen nem ve rüzgardan etkileniyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Birçok insan, özellikle kronik ağrısı olanlar, hava veya havayla ilgili faktörlerin acı ataklarına neden olabileceğine veya şiddetlendirebileceğine inanmaktadır. Bazı çalışmalar hava ve acı arasındaki ilişkileri desteklerken, diğerleri çelişkili sonuçlara ulaştı. Bay Farbu, şöyle diyor:

İlişkinin dinamik ve doğrusal olmadığı konusunda haklıysak, birçok çalışmanın neden küçük etkiler ve çelişkili sonuçlar bulduğunu çok iyi açıklayabilir. Bir etki zamanla değişiyorsa ve bunun ortalamasını alırsanız, sonuçsuz kalabilirsiniz.

Araştırmacılar, özellikle CPT için elde edilen bulguların "ağrı toleransı üzerine gelecekteki çalışmaları planlarken dikkate alınması gerektiğini" yazıyor. Havanın ağrı toleransını etkileyebileceği bazı yolları tartışıyorlar. Olası bir açıklama, beynin ağrı işlemeye dahil olan kısımlarını etkileyen hava ile ilgili değişkenlerle "merkezi mekanizmalar"dır. Alternatif olarak, hava durumu, örneğin mevsimsel depresyonda olduğu gibi, insanların zihinsel durumunu etkileyebilir ve bu da acıya dayanma kapasitelerini etkileyebilir. Farbu ve ortak yazarlar şöyle diyor:

Özet olarak, tek bir mekanizmanın gözlemlenen acı toleransındaki varyasyonları açıklaması olası değildir. Bunun birçok, muhtemelen antagonistik mekanizmanın net sonucu olması daha olasıdır.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

Bu yazımızda sözü edilen akademik makalenin yöntemi veya sonuçları ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıda, akademik makalenin yazarlarının iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı sadece bilimsel bir çalışmayı duyurmak ile mükelleftir; araştırmayı, araştırmacıları veya araştırmanın sonuçlarını savunmaz. Akademik bir makalenin sonuçlarını geçersiz kılmanın ana yöntemi, orijinal çalışmanın yöntemi, sonuçları veya tartışması ile ilgili hatalı noktaları tespit etmek ve bunu hakemli dergilerde yayınlamaktır. Bu yapılacak olursa, Evrim Ağacı o çalışmaları da memnuniyetle duyuracak ve/veya bu çalışmayı güncelleyecektir.

Makalenin Yazışmadan Sorumlu Yazarı:
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/10/2021 05:17:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11009

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Anne
Aşılar
Nasa
Mucize
Stres
Safsata
Sahtebilim
Felsefe
Yüz
Göğüs
Elektrokimya
Sağlık Personeli
Abd
Boyut
Bilim İnsanı
Balina
Beslenme Bilimi
Tarih
Egzersiz
Eğilim
Video
Genetik Mühendisliği
Büyük Patlama
Diş Hekimliği
Kimyasal Evrim
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın