Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Grifin Mitinin Dinozor Fosiline Dayandığı İddiası Sağlam Bir Kanıta Dayanmıyor!

Grifin Mitinin Dinozor Fosiline Dayandığı İddiası Sağlam Bir Kanıta Dayanmıyor!
Bu görsel Stable Diffusion 3 ile üretilmiştir.
4 dakika
292
Tüm Reklamları Kapat

Yırtıcı bir kuşun kafasına ve aslan gövdesi üzerinde kanatlara sahip mitolojik bir yaratık olan grifin efsanesine genelde dinozor fosillerinin ilham verdiği düşünülür. Araştırmacılar, bu popüler iddiayı Interdisciplinary Science Reviews dergisinde yayınladıkları çalışmalarında masaya yatırdı.[1]

Bu iddia, 30 yılı aşkın bir süre önce folklorist Adrienne Mayor tarafından dile getirilmişti. Mayor, bu konuda birçok makale ve kitap yazdı. Fikir; zamanla kitapların, belgesellerin ve müze sergilerinin vazgeçilmezi haline geldi.

Mayor'un teorisine göre Moğolistan ve Çin'inde yaşamış olan erken dönem boynuzlu dinozor Protoceratops'un fosili Orta Asya'da altın arayan eski göçebeler tarafından keşfedildi. Dinozor kemiklerine dair hikayeler daha sonra ticaret yollarından güneybatıya doğru yayılarak grifin efsanesine ve bu efsaneden temel alan sanata ilham verdi.

Tüm Reklamları Kapat

En eski mitolojik yaratıklardan biri olan grifinler ilk olarak M.Ö.3000'li yıllarda Mısır ve Orta Doğu sanatında görülmüş, daha sonra M.Ö. 8. yüzyılda Antik Yunan'da popüler hale gelmiştir.

Protoceratops, Kretase döneminde (75-71 milyon yıl önce) Moğolistan ve Kuzey Çin'de yaşamış yaklaşık 2 metre uzunluğunda, küçük bir dinozordur. Boynuzlu dinozorlardan olan Protoceratops, aynı zamanda Triceratops'ile de yakın akrabaydı. Protoceratopslar da grifinler gibi dört ayak üzerinde durur, gagaları vardır kafataslarında dev bir kulağa benzeyen uzantılar bulunurdu.

Portsmouth Üniversitesi paleontologları Dr. Mark Witton ve Richard Hing, iddialara yönelik yaptıkları ilk detaylı değerlendirmede tarihi fosil kayıtlarını, Protoceratops fosillerinin dağılımını, doğasını ve grifin ile Protoceratops'u ilişkilendiren klasik kaynakları yeniden değerlendirdi. Grifinlerin kökenlerine ilişkin fosillere dayanmayan geleneksel görüşü tam olarak anlamak için tarihçiler ve arkeologlara danıştılar. Araştırmacılar bunun sonucunda Mayor'un teorisindeki argümanların hiçbirinin detaylı bir incelemeye dayanmadığına karar verdi.

Örneğin Protoceratops'un altın arayan göçebeler tarafından keşfedilmiş olabileceği fikri, Protoceratops fosillerinin antik altın alanlarından yüzlerce kilometre uzakta bulunduğu düşünüldüğünde pek olası değildir. Protoceratops'un keşfedilmesinden bu yana geçen yüzyılda, fosilin yakınlarında hiç altın da bulunmamıştır. Ayrıca, göçebelerin fosillerin bulunduğu yerlerde altın arasalar bile Protoceratops iskeletlerinin çoğunu bulmuş ya da görmüş olduğu da oldukça şüphelidir. Dr. Witton şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Dinozor iskeletlerinin yarı açıkta, neredeyse yeni ölmüş hayvanların kalıntıları gibi oracıkta dururken keşfedildiğine dair bir varsayım var. Ancak aşınan bir dinozor iskeletinin sadece bir kısmı çıplak gözle görülebilir ve genelde keskin gözlü fosil avcıları dışında kimse tarafından bunu fark etmez.

Moğolistan'da dolaşan eski insanların Protoceratops'la bu şekilde karşılaştıkları neredeyse kesin olsa da hakkında efsaneler oluşturmaları için fosilin daha fazlasını görmeleri gerekir. Bunun için de fosili tamamen dışarı çıkarmaları lazım. Bu; modern aletler, yapıştırıcılar, koruyucu sargılar ve hazırlık teknikleriyle bile oldukça zor bir iş.

Altın avcıları fosilin yakınlarında olsaydı bile Protoceratops kalıntılarının büyük ölçüde fark edilmemiş olması daha muhtemel görünüyor. Benzer şekilde, grifin sanatının tarih boyunca farklı coğrafyalara yayılma şekli, grifin efsanesinin Orta Asya fosilleriyle başlayıp daha sonra batıya yayılması senaryosuyla uyuşmuyor. Ayrıca, Protoceratops sadece gagası olan dört uzuvlu bir hayvan olması bakımından grifin ile uyuşuyor. Geçmiş literatürde ve grifin sanatında Protoceratops fosillerine dair net bir atıfa da rastlanmadı.

Aslında birçok grifin modelinin yaşayan kedi ve kuşların özelliklerinin karıştırılması ile oluşturulduğunu görünüyor. Dr. Witton sözlerine şöyle devam ediyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Grifinlerin kökenleriyle ilgili her şey, onları hayali yaratıklar olarak gören ve görünüşlerini tamamen büyük kedilerin ve yırtıcı kuşların karışımı olarak açıklayan geleneksel yorumlarla uyumlu. Grifin efsanesinde dinozorların, özellikle de Protoceratops gibi uzak diyarlardan gelen türlerin, rolü olduğunu öne sürmek efsanenin kökenlerine yönelik açıklamalara gereksiz karmaşıklık ve tutarsızlık ekliyor. Bu tür bir açıklama yeterli incelemeye de dayanmıyor.

Tabii ki bu fikrin şansının bu efsanede yaver gitmemesi, hiçbir efsanenin fosillerden etkilenmediğini göstermiyor. Yazarlar, fosillerin insanlık tarihi boyunca kültürel açıdan çok önemli olduğuna dair mükemmel kanıtlar bulunduğunu ve fosillerin jeomitler denen bu efsanelere ilham verdiğine dair sayısız örnek olduğunu vurguluyor.

Fosiller ve efsane arasındaki bağlantılar, sadece arkeolojik keşifler ya da edebiyat ve sanat eserlerindeki atıflarla kanıtlanabilirse gerçek bir fosil efsanesi dinleyebilirsiniz. Bunlarla sezgilere dayanan spekülatif yorumlar arasında ayrım yapmak önemlidir. Richard Hing şöyle anlatıyor:

Eski halkların dinozor kemikleri bulup bunları mitolojilerine dahil ettikleri fikrinde özünde yanlış bir şey yoktur, ancak bu tür önerileri tarih, coğrafya ve paleontoloji gerçeklerine dayandırmamız gerekir. Aksi takdirde bunlar sadece spekülasyon olur.

Dr. Witton şöyle bitiriyor:

Tüm mitolojik yaratıkları fosiller ile açıklamaya çalışmaya gerek yok. Protoceratops ve grifinler, fosil filler ve kikloplar, ejderhalar ve dinozorlar gibi en popüler jeomitlerden bazıları için hiçbir kanıt yoktur ve tamamen spekülatiftir. Bu hikayeleri sezgisel olarak makul göründüğümüz ve heyecan verici oldukları için destekliyoruz ancak bunu yaparken gerçeklere ve kanıtlara dayanan fosil jeomitleri hakkında artan bilgimizi göz ardı ediyoruz. Bunlar en az spekülatif karşılıkları kadar ilginçtir ve muhtemelen tamamen speküle edilmiş jeomitolojik senaryolardan daha fazla ilgiyi hak ediyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/07/2024 15:22:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/18011

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kuyruksuz Maymun
Deniz
Dna
Hastalık Kontrolü
Sağlık Bakanlığı
Hastalık Yayılımı
Hindistan
Sperm
Gıda
Gebelik
Einstein
Damar
Organizma
Erkek
Beslenme Davranışı
Eşey
Kimyasal Element
Karar
Bilgi
Öğrenme Alanı
Hızlı
Filogenetik
Grup
İmmünoloji
Sars Mers
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Grifin Mitinin Dinozor Fosiline Dayandığı İddiası Sağlam Bir Kanıta Dayanmıyor!. (1 Temmuz 2024). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/18011
Derin, U. (2024, July 01). Grifin Mitinin Dinozor Fosiline Dayandığı İddiası Sağlam Bir Kanıta Dayanmıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved July 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/18011
U. Derin. “Grifin Mitinin Dinozor Fosiline Dayandığı İddiası Sağlam Bir Kanıta Dayanmıyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 01 Jul. 2024, https://evrimagaci.org/s/18011.
Derin, Ufuk. “Grifin Mitinin Dinozor Fosiline Dayandığı İddiası Sağlam Bir Kanıta Dayanmıyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, July 01, 2024. https://evrimagaci.org/s/18011.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close