Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, The Scientist isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Göz, Memeli Hayvanlar içinde özellikle insan için çok büyük öneme sahip olan duyu organıdır. Çünkü diğer tüm duyularımız diğer canlılara kıyasla oldukça körelmiştir; ancak özellikle görme konusunda halen birçok türle yarışabilecek kapasiteye sahibizdir. Tabii ki bu demek değil ki gözlerimiz kusursuz ve aksamadan çalışır. Evren içerisindeki her yapıda görüldüğü gibi, gözde de bol miktarda kusur ve hata bulunmaktadır. Bu kusurların bir kısmı, algısal kusurlardır ve göz-beyin ilişkisinden kaynaklanır. Bununla ilgili olarak İnsanı Kendinden Şüpheye Düşüren İlginç Göz Yanılgıları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu kusurların diğer bir kısmı ise, evrimsel sürecin kusurluluğundan kaynaklı, kaçınılmaz hatalardır. Bunlarla ilgili olaraksa "Görme - Gözün Evrimi, Kusurları, Evrimsel Hatalar ve Çok Daha Fazlası..." başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen evrimsel süreç, oldukça karmaşık ve ilgi çekici bir organın kademeli olarak oluşumunu mümkün kılmıştır. Göz belki bildiğimiz en karmaşık veya ilgi çekici organ değildir; ancak oldukça önemli bir organ olduğu kesindir. Özellikle evrim tarihini incelediğimizde, gözün birçok seferler bağımsız olarak, çok uzak akraba olan soy hatlarında evrimleştiği ve tekrar tekrar, farklı yönlere doğru değiştiği görülür. Bunun en temel nedeni, ışığın Evrensel Hız Sınırı'nda ilerleyen bir olgu olmasıdır. Yani koku, dokunma, tat, işitme ve benzeri duyuların aksine görsel iletişim anlıktır. Bu nedenle canlılar için, özellikle ekolojik/evrimsel denge açısından müthiş öneme sahiptir. Bu kadar önemli bir organın tekrar tekrar evrimleşip, her seferinde oldukça karmaşık ve güçlü yapılara dönüşmesi oldukça anlaşılırdır.

Bu görselimizde de, gözün temel çalışma prensibine genel bir bakış atacak ve parçalarını tanıyacağız.

Göz Nasıl Çalışır?
Göz Nasıl Çalışır?
The Scientist
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 12:43:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3240

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar bana bilimin hayattaki büyük soruları asla yanıtlayamayacağını söylüyorlar. Saçmalık! Problem, sizin sorularınızın yeterince büyük olmaması!”
Phil Plait
Geri Bildirim Gönder