Göz... Mü?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Beynimizin yüzleri tanımlamak için özellikle çaba sarf ettiğini ve bunu sağlayan nöral devrelerimizin bulunduğunun düşünüldüğünü daha önce izah etmiştik. Ancak bu bir adım daha ileriye götürülerek, beynimizin belki de bir bütün olarak yüzleri tanımakla yetinmeyip, onu parçalara bölerek de algılayabileceğini düşünebiliriz. Çünkü beyin, tanıdık olan unsurları algılamak için çaba gösterecek, anlam veremediği şekilleri hızlı bir biçimde tanıdığı şekiller olarak algılayarak bu problemi çözecektir.

Görsele ilk baktığınızda, eğer ki bunu ilk defa görüyorsanız, beyniniz hiç sorgulamadan bir göz fotoğrafı olduğunu düşünecek ve işin içinden çıkacaktır. Ancak bu albümümüzün sanrılarla ilgili olduğunu bilen beyninizi, görseldeki gizemi çözmeye zorladığınızda, ilk etapta hızlı bir biçimde anormallikleri fark edecek, sonrasında da bunun tamamen alakasız bir cisim olduğunu fark edecektir: bir lavabo deliği ve etrafındaki köpükler ile girdap şeklinde emilen su... Gözle hiçbir alakası yok; ancak ilk anda beyniniz bundan hiç de şüphelenmemişti. 

Dolayısıyla en iyisi, beyne nesneleri incelemesi için yeterince zaman tanımak ve bir nesneyle ilk karşılaştığımızda, sahip olduğumuz önyargılar, ortadaki belirsizlikler ve beynimizin kolaya kaçma niteliğinden sıyrılarak, tarafsız bir inceleme yapmaktır.

Benleri Koparmak Kanser Yapar Mı?

Okyanuslardan Karalara: Kalçalarımızın Balıksı Kökenleri

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder