Goril Anne ve Yavrusu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

San Diego Hayvanat Bahçesi'ndeki bu sevimli yavru goril henüz oldukça ufak ve annesinin yanından (daha çok "üzerinden") ayrılmıyor. :) Annesi onu gittiği her yere beraberinde taşıyor ve her türlü tehlikeye karşı korumaya çalışıyor.

İşte bu yüzden annelerimiz omuzlar üzerinde taşınmayı hak ediyor. Onlar bizi taşıdı, şimdi sıra bizde...

Günümüzde 2 adet goril türü bulunmaktadır: "Gorilla gorilla" olarak bilinen Batı Gorili ile "Gorilla beringei" olarak bilinen Doğu Gorili. Ancak bu türlerin alt türleri de tespit edilmiştir. Bir tanesi, isimlendirme dolayısıyla oldukça ilgi çekicidir. Batı Ova Gorili olarak tanımlayabileceğimiz, Orta Afrika'da yaşayan ve özellikle Angola, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde bulunan bir grup gorilin bilimsel adı "Gorilla gorilla gorilla"dır. Evet, bilim insanları kimi zaman yaratıcılıklarını yitirebiliyor. 

Bu alttür özellikle zekasıyla bilinir. Örneğin ikonik gorillerden biri olan Koko, bir Batı Ova Gorilidir ve 1000'den fazla kelimeyi işaret dilini kullanarak ifade edebilmekte ve insanlarla birebir iletişim kurabilmektedir.

Bilimi Basitleştirmek...

Gine Babunları: Mutlu Aile Portresi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim