Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Genomu Dizilenen Tür Sayısı Katlanarak Artıyor!

Genomu Dizilenen Tür Sayısı Katlanarak Artıyor!
1 dakika
551
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Queensland Üniversitesi Kimya ve Moleküler Biyobilimler Fakültesi ARC’de araştırma yapan Profesör Gene Tyson, araştırmacıların çevresel örneklerden (doğal ortamlardan alınan örneklerden) 7280 bakteri ve 623 arkebakteri genomu (mikroorganizmadaki genetik materyal) elde ettiğini söyledi.

Bu, şu anda genom depolarında bulunan 80.000 genomun neredeyse yüzde 10 oranında artması anlamına geliyor. Avustralya Genetik Ekolojisi Merkezi (Australian Centre for Ecogenomics - ACE) direktör yardımcısı Profesör Tyson şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu genomların gerçek önemi, birçoğunun evrimsel olarak daha önce bulunmuş genomlardan farklı olmasıdır. Bakteri ve arkebakteri genomlarının evrimsel çeşitliliğini yüzde 30'un üzerinde artırdılar, ayrıca 17 bakteri ve 3 arkebakteri şubesinin (phylum) ilk temsilcisi oldular.

Profesör Tyson, hala keşfedilecek çok miktarda mikrobik çeşitlilik olduğunu ve mikroskop altında görülen mikropların çoğunluğunun laboratuvar koşulları altında çoğaltılmasının mümkün olmadığını söyledi. Profesör Tyson’a göre:

Yavaş büyümeleri, aşırı dikkat gerektiren büyüme gereksinimleri ve diğer türlerle çapraz yemlenme (cross-feeding) ihtiyacı gibi zorlu faktörlerden dolayı yüzde birden az kültür üretilebilir.

Bununla birlikte, dizileme teknolojisi ve bilgisayar tekniklerindeki son gelişmeler, mikrobik genomların çevresel örneklerden doğrudan elde edilmesine olanak sağlamış, böylece laboratuvar üretimine ihtiyaç kalmamıştır. Profesör Tyson şöyle devam ediyor:

Tüm Reklamları Kapat

Ortaya çıkarılan yaklaşık 8000 genom bizi mikrobik dünyanın kapsamlı bir genomik temsiline yaklaştırıyor, ancak daha keşfedilecek birçok tür olduğunu da gösteriyor.

ACE araştırmacısı Dr. Donovan Parks, filogenetik ve metabolik hayatın engin çeşitliliğini keşfetmede önemli adımlar atmak için bilimin gerekli araçlara artık sahip olduğunu söylüyor. Dr. Donovan sözlerine şöyle devam ediyor:

Herkese açık diğer depolarda bulunan çevresel örneklerin işlenmesiyle hayat ağacına on binlerce mikrobik genom ekleneceğini tahmin ediyoruz. Bu araştırmanın tamamlanması sırasında, değişik çevrelerden alınmış ve evrimsel olarak farklı yüzlerce genoma sahip olan çok sayıda çalışma bildirildi. Çevresel örneklerden genom elde etme araçları sürekli olarak gelişiyor ve bu çalışmada ele alınan örneklerin yeniden işlenmesiyle şimdikilere ek genomların bulunacağını umuyoruz. Mikrobik çeşitliliğe ait kapsamlı bir genomik depo oluşturulması, mikroorganizmaların kritik biyojeokimyasal ve endüstriyel süreçlerdeki rolü ile ilgili anlayışımızı geliştirmenin temelini oluşturmaktadır.

ACE araştırmacılarından direktör Prof. Phil Hugenholtz, Dr. Christian Rinke, Dr. Maria Chuvochina, Pierre-Alain Chaumeil, Dr. Ben Woodcroft ve Dr. Paul Evans'ın da yer aldığı bu araştırma Nature Microbiology'de yayınlandı.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Phys.org | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/12/2023 06:56:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5322

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Anne
Epigenetik
Beslenme
Hastalık Kontrolü
Epistemik
Samanyolu Galaksisi
Kalıtım
Mutasyon
Astrobiyoloji
Gelişim
Irk
Diş Hekimliği
Balık Çeşitliliği
Abiyogenez
Sahte
Doğa Yasaları
Köpek
Zeka
Hız
Kitap
Wuhan Koronavirüsü
Koruma
Genler
Tıp
Egzersiz
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. o. Queensland, et al. Genomu Dizilenen Tür Sayısı Katlanarak Artıyor!. (2 Şubat 2018). Alındığı Tarih: 1 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/5322
Queensland, U. o., Sever, M. Ç., Ölez, Ş. (2018, February 02). Genomu Dizilenen Tür Sayısı Katlanarak Artıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved December 01, 2023. from https://evrimagaci.org/s/5322
U. o. Queensland, et al. “Genomu Dizilenen Tür Sayısı Katlanarak Artıyor!.” Edited by Şule Ölez. Translated by Meltem Çetin Sever, Evrim Ağacı, 02 Feb. 2018, https://evrimagaci.org/s/5322.
Queensland, University of. Sever, Meltem Çetin. Ölez, Şule. “Genomu Dizilenen Tür Sayısı Katlanarak Artıyor!.” Edited by Şule Ölez. Translated by Meltem Çetin Sever. Evrim Ağacı, February 02, 2018. https://evrimagaci.org/s/5322.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close