Evrim Ağacı
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat

Queensland Üniversitesi araştırmacılarının emekleri, bilinen genom sayısını neredeyse yüzde 10 oranında artırmaya yardımcı oldu.

Bu yazı, Phys.org isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Queensland Üniversitesi Kimya ve Moleküler Biyobilimler Fakültesi ARC’de araştırma yapan Profesör Gene Tyson, araştırmacıların çevresel örneklerden (doğal ortamlardan alınan örneklerden) 7280 bakteri ve 623 arkebakteri genomu (mikroorganizmadaki genetik materyal) elde ettiğini söyledi.

Bu, şu anda genom depolarında bulunan 80.000 genomun neredeyse yüzde 10 oranında artması anlamına geliyor. Avustralya Genetik Ekolojisi Merkezi (Australian Centre for Ecogenomics - ACE) direktör yardımcısı Profesör Tyson şöyle diyor:

Bu genomların gerçek önemi, birçoğunun evrimsel olarak daha önce bulunmuş genomlardan farklı olmasıdır. Bakteri ve arkebakteri genomlarının evrimsel çeşitliliğini yüzde 30'un üzerinde artırdılar, ayrıca 17 bakteri ve 3 arkebakteri şubesinin (phylum) ilk temsilcisi oldular.

Profesör Tyson, hala keşfedilecek çok miktarda mikrobik çeşitlilik olduğunu ve mikroskop altında görülen mikropların çoğunluğunun laboratuvar koşulları altında çoğaltılmasının mümkün olmadığını söyledi. Profesör Tyson’a göre:

Yavaş büyümeleri, aşırı dikkat gerektiren büyüme gereksinimleri ve diğer türlerle çapraz yemlenme (cross-feeding) ihtiyacı gibi zorlu faktörlerden dolayı yüzde birden az kültür üretilebilir.

Bununla birlikte, dizileme teknolojisi ve bilgisayar tekniklerindeki son gelişmeler, mikrobik genomların çevresel örneklerden doğrudan elde edilmesine olanak sağlamış, böylece laboratuvar üretimine ihtiyaç kalmamıştır. Profesör Tyson şöyle devam ediyor:

Ortaya çıkarılan yaklaşık 8000 genom bizi mikrobik dünyanın kapsamlı bir genomik temsiline yaklaştırıyor, ancak daha keşfedilecek birçok tür olduğunu da gösteriyor.

ACE araştırmacısı Dr. Donovan Parks, filogenetik ve metabolik hayatın engin çeşitliliğini keşfetmede önemli adımlar atmak için bilimin gerekli araçlara artık sahip olduğunu söylüyor. Dr. Donovan sözlerine şöyle devam ediyor:

Herkese açık diğer depolarda bulunan çevresel örneklerin işlenmesiyle hayat ağacına on binlerce mikrobik genom ekleneceğini tahmin ediyoruz. Bu araştırmanın tamamlanması sırasında, değişik çevrelerden alınmış ve evrimsel olarak farklı yüzlerce genoma sahip olan çok sayıda çalışma bildirildi. Çevresel örneklerden genom elde etme araçları sürekli olarak gelişiyor ve bu çalışmada ele alınan örneklerin yeniden işlenmesiyle şimdikilere ek genomların bulunacağını umuyoruz. Mikrobik çeşitliliğe ait kapsamlı bir genomik depo oluşturulması, mikroorganizmaların kritik biyojeokimyasal ve endüstriyel süreçlerdeki rolü ile ilgili anlayışımızı geliştirmenin temelini oluşturmaktadır.

ACE araştırmacılarından direktör Prof. Phil Hugenholtz, Dr. Christian Rinke, Dr. Maria Chuvochina, Pierre-Alain Chaumeil, Dr. Ben Woodcroft ve Dr. Paul Evans'ın da yer aldığı bu araştırma Nature Microbiology'de yayınlandı.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Phys.org | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2020 14:40:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5322

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Diş Hekimliği
Evren
Psikiyatri
Hastalık Dağılımı
Doğum
Dünya Sağlık Örgütü
İlaç
Mühendislik
Carl Sagan
Halk Sağlığı
Beslenme Davranışları
Mitler Ve Gerçekler
Aşı
Bilimkurgu
Einstein
Teknoloji
Madde
Ekoloji
Karanlık Enerji
Uterus
Cinsiyet Araştırmaları
Radyasyon
Olasılık
Safsata
2019-Ncov
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer görelilik teorim ispatlanırsa Almanya beni Alman ilan edecek, Fransızlar ise Dünya vatandaşı... Yanlışlanırsa Fransızlar beni Alman ilan edecek, Almanlar ise Yahudi...”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder