Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

"Gençlik Pınarı" Olarak Görülen Telomer ve Telomeraz Enziminin Sırları Aralanıyor!

"Gençlik Pınarı" Olarak Görülen Telomer ve Telomeraz Enziminin Sırları Aralanıyor!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Phys.org isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Arizona State Üniversitesi’nden Profesör Julian Chen’in yürüttüğü ve Nature Structure and Molecular Biology dergisinde yayınlanan araştırmaya ait bu resim bir kromozom üzerinde bulunan telomerleri ve onlar için gerekli birbirinden farklı bileşenleri gösteriyor.

Arizona State Üniversitesi’nden bilim insanlarıyla Şangay’da bulunan Çin Bilim Akademisi’nden meslektaşlarının işbirliğiyle yapılan ve bugün yayınlanan bu çalışma sayesinde, telomeraz enzimini ilk defa bu kadar detaylı inceleme fırsatı bulabiliyoruz. Bu sayede de gençlik pınarının sırrı çözülebilir.

Telomerler ve telomeraz enzimi, yaşlanma ve kanserle olan ilişkisi yüzünden sağlık haberlerinin uzun süredir gündeminde bulunuyor. Telomerler, kromozomların uçlarında bulunurlar ve genetik bilgilerimizi koruyan DNA’ya esneklik katarak hücrenin bölünmesini mümkün kılarlar. Bu yapılar aynı zamanda; ‘Nasıl yaşlanıyoruz?’ ve ‘Nasıl kansere yakalanıyoruz?’ soruları hakkında bazı ipuçları içeriyor.

Kromozomların ucunda bulunan telomer ile ayakkabı bağcıklarının plastik uçları arasında bir benzerlik kurabiliriz; telomerler kromozom uçlarının çarpışmasını ve birbirine yapışmasını önleyerek genetik bilgilerimizin yok olmasının veya karışmasının önüne geçmiş olurlar.

Hücrelerimizin bölünmesi her seferinde telomerlerinin kısalmasına neden olur. Telomerler çok kısa hale geldiğinde, hücre bölünemez ve aktivitesi durur veya ölür. Bu kısalma süreci yaşlanma, kanser ve yüksek seviyede ölüm riski ile ilişkilendirilir. Başlangıçtaki telomer uzunluğu ise kişiden kişiye değişebilir. Açıkça görülüyor ki uzunluğu önemli!

Arizona State Üniversitesi’nden kimya ve biyokimya alanlarında profesör olan aynı zamanda makalenin başyazarlarından Julian Chen şöyle söylüyor: 

Telomeraz enzimi, telomerin sürekliliği ve genomun bütünlüğü açısından çok önemlidir. Telomerazın fonksiyonunu bozan mutasyonların, telomerin kısalması ve genomun kararsızlığından kaynaklanan hastalıklarla bir ilişkisi olduğunu zaten biliyoruz.
Julian Chen ve master öğrencisi Dastin Rand Arizona State Üniversitesi’ndeki laboratuvarlarında omurgalılarda bulunan telomeraz enziminindeki protein-RNA etkileşimi üzerinde çalışırken görülüyorlar.
Julian Chen ve master öğrencisi Dastin Rand Arizona State Üniversitesi’ndeki laboratuvarlarında omurgalılarda bulunan telomeraz enziminindeki protein-RNA etkileşimi üzerinde çalışırken görülüyorlar.

Chen şöyle devam ediyor:

Gelişen medikal tekniklere rağmen telomeraz enziminin en önemli bölümlerinin yapısı tam olarak anlaşılabilmiş değil. Bu çalışma sayesinde, ilk defa, omurgalılarda bulunan telomeraz enzimindeki protein-RNA arasındaki etkileşimi bu denli yakından inceleme şansımız olduğu için oldukça heyecanlıyız.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Phys.org | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/12/2020 14:53:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2345

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Genetik Müdahale
Homeostasis
Veri
Doğal Seçilim
Samanyolu Galaksisi
Eczacılık
Hormon
Kuyrukluyıldız
Evrimsel Psikoloji
Felsefe
İnsan Evrimi
Ağız
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Epigenetik
Video
Sağlık Örgütü
Büyük Patlama
Viroloji
Maske
Ara Tür
Alkol
Eşey
Sinaps
Karbonhidrat
Yumurtalık
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikirlerinin mahkumudur. Dolayısıyla bu zindandan kurtulmalı ve bedenlerimiz gençken gerçeğe yönelik düşüncelerimizi sınamalıyız.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol