Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Gebelikte COVID-19 Aşılaması ile Erken Doğum veya Ölü Doğum Riski Arasında Hiçbir İlişki Bulunmuyor!

Gebelikte COVID-19 Aşılaması ile Erken Doğum veya Ölü Doğum Riski Arasında Hiçbir İlişki Bulunmuyor! Hannah Beier
3 dakika
443
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

BMJ dergisinde yayınlanan ve Kanada'da yapılan büyük bir araştırma, gebelikte COVID-19 aşısının yapılması ile erken doğumun daha yüksek oranda gerçekleşmesi veya ölü doğum riski arasında herhangi bir ilişki olmadığını gösterdi.[1] Araştırmacılar, bu bulguların, gebelikte COVID-19 aşısının riskleri ve yararları hakkında kanıta dayalı bir şekilde karar vermeye yardımcı olabileceğini düşünüyorlar.

COVID-19'a yakalanmanın, gebe kadınlarda hastaneye yatış ve ölümü, bebeklerinde ise erken doğum ve ölüdoğum da dahil olmak üzere birçok komplikasyonun riskini arttırdığı biliniyor. Gebelikte yapılan COVID-19 aşısınınsa, gebelerde ve yeni doğanlarda COVID-19'a karşı etkili olduğu zaten kanıtlandı. Ancak bugüne kadar yayınlanan büyük çalışmalarda, gebelik esnasında yapılan COVID-19 aşısının gebeliğin başarısını nasıl etkilediğiyle ilgili kanıtlar sınırlı kalmıştı.

Tüm Reklamları Kapat

Bunu ele alma amacıyla araştırmacılar, erken doğum riskini ve gebelikte yapılan COVID-19 aşısı sonrası ölü doğum riskini değerlendirmek amacıyla yola çıktılar.

Kanada'nın Ontario eyaletinde 1 Mayıs ila 31 Aralık 2021 tarihleri arasında gebelik yaşı en az 20 hafta veya doğum ağırlığı en az 500 gram olan tüm canlı ve ölü doğan bebekleri belirlemek amacıyla nüfusa dayalı doğum kayıtları kullanıldı. Bu bilgiler, daha sonra eyaletteki tüm COVID-19 aşılarını kaydeden veritabanından gelen verilerle birleştirildi.

Tüm Reklamları Kapat

Potansiyel olarak sonuçları etkileyebilecek çok sayıda faktör de göz önünde bulunduruldu:

 • Annenin doğum esnasındaki yaşı,
 • Gebelik öncesi vücut kitle indeksi,
 • Gebelik sürecinde sigara veya madde kullanımı,
 • Gebelikten önceki mevcut sağlık koşulları,
 • Daha önceki canlı doğum ve ölü doğum sayısı,
 • İkamet ettiği yer,
 • Gelir bilgileri,
 • ve diğerleri.
Lisanslı Görsel

Bu verilere göre, 85.162 doğumun 43.099'u gebelikte bir doz veya daha fazla COVID-19 aşısı yapılan bireylerde meydana gelmişti. Mevcut sayının %99,7'sine denk gelen 42.979 kişiye başta Pfizer-BioNTech veya Moderna olmak üzere bir doz mRNA aşısı yapılmıştı. Yapılan inceleme sonucunda, gebelikte COVID-19 aşısı olmanın:

 • genel erken doğum(aşılananlarda %6,5, aşılanmayanlarda %6,9),
 • spontane erken doğum (aşılananlarda %3,7, aşılanmayanlarda %4,4),
 • çok erken doğum (aşılananlarda %0,59, aşılanmayanlarda %0,89),
 • olması gerekenden küçük doğum (aşılananlarda %9,1, aşılanmayanlarda %9,2),
 • ölü doğum (aşılananlarda %0,25, aşılanmayanlarda %0,44)

riskinin artmasıyla ilişkili olmadığı keşfedildi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bulgular, mRNA aşılarının, gebeliğin hangi trimesterinde (3 aylık dilimlerinden hangisinde) verildiğinden, gebelik esnasında alınan doz sayısından veya hangi mRNA aşısı olduğundan bağımsız olarak güvenli olduğunu ortaya koydu.

Bu, gözlemsel bir araştırmaydı; dolayısıya nedensellik kurması mümkün değildir. Ayrıca araştırmanın diğer kısıtları arsında gebelikten önce veya tam da gebe kalınma döneminde COVID-19 aşısı olmanın etkilerini görememiş olma veya mRNA-harici aşıları inceleyememiş olma bulunmaktadır.

Ancak farklı metodolojik yaklaşımların etkisini değerlendirmek için tasarlanan ek duyarlılık analizlerinin de olumlu sonuç vermiş olması, sonuçların sağlamlığını güçlendirmektedir. Bu konuda araştırmacılar şunları söylüyor:

Bulgularımız, aşının gebeler ve yeni doğanlar için COVID-19'a karşı etkili olduğunu ve gebelikte COVID-19'a yakalanmanın anne, cenin ve yeni doğan üzerindeki olumsuz sonuç riskini arttırdığı gerçeğiyle ilgili mevcut kanıtlarla birleştirildiğinde, gebelikte COVID-19 aşısı olma hakkında kanıta dayalı kararlar alınmasını kolaylaştırabilir. Buna bağlı olarak, gebelik esnasında mRNA-harici COVID-19 aşı türleriyle bağışıklama sonrasında da benzer sonuçların alınıp alınamayacağını değerlendirmek, ilerideki araştırmalar için bir öncelik olmalıdır.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
35
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Bilim Budur! 3
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ D. B. Fell, et al. (2022). Risk Of Preterm Birth, Small For Gestational Age At Birth, And Stillbirth After Covid-19 Vaccination During Pregnancy: Population Based Retrospective Cohort Study. BMJ, sf: e071416. doi: 10.1136/bmj-2022-071416. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/02/2024 18:48:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12264

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Dışkı
Astrofotoğrafçılık
Konuşma
Bebek
Köpekgil
Diş
Gerçek
Sars-Cov-2
Şüphecilik
Antik
Mühendislik
Elektrokimya
Rna
Dişler
Nanoteknoloji
Kanıt
Botanik
Kütleçekimi
Entomoloji
Bilim Felsefesi
Hastalık Yayılımı
Kurbağa
Küresel Isınma
Balık Çeşitliliği
Yangın
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Gebelikte COVID-19 Aşılaması ile Erken Doğum veya Ölü Doğum Riski Arasında Hiçbir İlişki Bulunmuyor!. (20 Ağustos 2022). Alındığı Tarih: 24 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12264
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, August 20). Gebelikte COVID-19 Aşılaması ile Erken Doğum veya Ölü Doğum Riski Arasında Hiçbir İlişki Bulunmuyor!. Evrim Ağacı. Retrieved February 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12264
S. Küçükkıvanç, et al. “Gebelikte COVID-19 Aşılaması ile Erken Doğum veya Ölü Doğum Riski Arasında Hiçbir İlişki Bulunmuyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 20 Aug. 2022, https://evrimagaci.org/s/12264.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Gebelikte COVID-19 Aşılaması ile Erken Doğum veya Ölü Doğum Riski Arasında Hiçbir İlişki Bulunmuyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 20, 2022. https://evrimagaci.org/s/12264.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close