Galyum (Gallium)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kısaltma: Ga

Atom Numarası: 31

Standart Kütle Numarası: 69.723 atomik kütle birimi (akb)

Grup: 13 (Geçiş Metalleri Dahil)

Periyot: 4

Faz: Katı

Yoğunluk (NŞA): 5.91 g/cm3

Erime Noktası: 29.76 C

Kaynama Noktası: 2204 C

İlginç Bilgiler:

- Galyum, doğada serbest olarak bulunmayan bir elementtir. Bauksit ve çinko madenlerinde eser miktarda bulunabilir.

- Galyumu elinize aldığınızda erimeye başlar. Çünkü erime sıcaklığı oda sıcaklığının biraz üzerindedir.

- Galyum, mikroelektronikte kullanılan çok önemli bir elementtir. Mikrodalga fırınlarda ve kızılötesi uygulamalarda kullanılmaktadır.

- Şimdiye kadar hiçbir biyolojik canlıda galyum elementinin herhangi bir kullanımına rastlanmamıştır. Nadiren ilaç endüstrisinde kullanılabilmektedir.

- Galyum kelimesi, Latincede Fransa'yı tanımlamak için kullanılmaktadır. Elementin kaşifi Paul Emile Lecoq de Boisbaudran'ın anısına bu isim verilmiştir. Element, 1875 yılında Fransa'da keşfedilmiştir.

- Galyum, düşük derecede zehirlidir. Dolayısıyla yutulmadığı sürece herhangi bir sorun yaratmaz. Ancak dikkatlice muhafaza edilmelidir.

- Galyum, oda sıcaklığında sıvı halde bulunan 4 metalden biridir.

- Galyum, ayna üretiminde kullanılan elementlerden biridir. Camı ve porseleni kusursuz bir şekilde ıslatarak pürüzsüz bir ayna ortaya çıkarabilir.

Berilyum (Beryllium)

Güneş Hortumları

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder