Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Francisco Ayala, Cinsel Taciz Suçlaması Sonucu İstifa Etti!

Francisco Ayala, Cinsel Taciz Suçlaması Sonucu İstifa Etti! Wikimedia
4 dakika
4,379
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Dünyaca ünlü evrimsel biyolog ve genetikçi Francisco Ayala, Irvine'daki Kaliforniya Üniversitesi'nin yaptığı inceleme sonucu, 3 profesör ve 1 lisansüstü öğrencisi tarafından hakkında yöneltilen cinsel taciz suçlamalarıyla ilgili suçlu bulundu ve 1 Temmuz 2018'de istifa etti. Los Angeles Times gazetesine bilgi veren üniversite, Ayala'nın isminin Biyolojik Bilimler Departmanı'ndan, üniversite merkez kütüphanesinden, burslardan ve onursal makamlardan kaldırılacağını ilan etti. Ayala ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Her zaman bir Avrupa centilmeninin iyi davranışları olduğunu düşündüğüm; kadınları sıcaklıkla karşılamak, iki yanağından da öpmek, güzelliklerini övmek gibi davranışların meslektaşlarımı rahatsız etmiş olmasından derin pişmanlık duymaktayım. Niyetim hiçbir zaman bu değildi."

Tüm Reklamları Kapat

Ayala hakkında 4 kadın suç duyurusunda bulundu: Prof. Dr. Kathleen Treseder, Yrd. Doç. Dr. Jessica Pratt, Dekan Yardımcısı Benedicte Shipley ve lisansüstü öğrencisi Michelle Herrera. Kadınlardan üçünü temsil eden avukat, Science dergisine Ayala'nın kadınlara uygunsuz bir şekilde dokunduğunu ve onlara yönelik cinsel sözler sarf ettiğini belirtti. Ayala'nın uygunsuz davranışlarına yönelik araştırma 2017'nin Kasım ayında başlamıştı.

60'tan fazla kişi ile yapılan görüşmeler sonucunda suçlu olduğu bulunan Ayala, istifasına yönelik açıklamasında şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

"Meslektaşlarımı, ailemi veya üniversitemi daha uzun ve detaylı soruşturmalar, duruşmalar, temyizler, davalar ile yormak istemiyorum. Bu kişilere saygım sonsuz ve yapmam gereken daha çok iş var. Mesleğimi yeni bir dinçlik ile sürdüreceğim. Dünyanın dört bir yanından meslektaşlarıma destekleri için teşekkür ediyorum."

Şikayetçi kadınlar, tüm yasal yollara başvurmayı düşündüklerini belirttiler. Kadınların avukatı; Ayala'nın öğrencilere, çalışanlara ve akademisyenlere rızaları haricinde dokunduğunu, cinsel sözler söylediğini, hatta bunu diğer insanların önünde de yaptığını belirtti. Örneğin Ayala'nın, bir konu hakkında rapor veren bir profesöre, "Neden bu sunumu kucağıma oturarak yapmıyorsun? Öylesi çok daha ilginç olurdu." dediği belirtiliyor.

Ayala'nın avukatı Susan Estrich ise, bu yorumun 2015 yılındaki bir toplantı sırasında yapılan kötü bir espri denemesi olduğunu, Ayala'nın bu konuda zaten özür dilediğini söyledi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ayala'ya yönelik şikayetlerden birisi de, üstü kapalı tehditte bulunma ile ilgili. İddiaya göre Ayala, şikayetçi profesörlerden Treseder'in önünde, bilimin en prestijli kurumlarından birisi olan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliği adaylığının nasıl kolayca kara listeye alınabileceğini tartıştı. Ayala, Akademi'nin bir üyesi ve Akademi'ye adaylıklar konusunda oy hakkına sahip.

Avukatı Estrich, bu konuda Ayala'nın son derece açık bir şekilde, hiçbir Akademi adayının adaylığını durup dururken reddetmeyeceğini, hele ki kendisinin aday olarak gösterdiği birine karşı bunu asla yapmayacağını vurguladı.

Ayala hakkındaki soruşturma, lisansüstü öğrencisi Herrera'ya karşı davranışları sonrasında başladı. Herrera'nın görgü tanıklarından birisi, akademik danışmanı. Soruşturma sırasında diğer iki kadın da şikayetçiler arasına katıldı. Sonuncusu ise, 3 sene önce zaten Ayala'dan şikayetçi olmuş; ancak okul şikayet hakkında herhangi bir eylem kararı almamıştı.

Tüm bunlar ışığında, Ayala'nın avukatı Estrich, iftira ve karalama yönünde bir dava açmayı düşünmediklerini belirtiyor.

2018 itibariyle 84 yaşında olan Ayala, biyoloji dünyasının duayenleri arasında sayılıyor. 1961 yılında İspanya'yı ve rahipliği bırakan ve Columbia Üniversitesi'ne gelen Ayala, moleküler evrim ve genetik alanında öncü çalışmalar yaptı, Chagas hastalığına neden olan faktörlerle ilgili çığır açan bulgulara ulaştı. Science dergisinin de yayıncısı olan Amerikan Bilimin İlerleyişi Cemiyeti'nin (AAAS) eski başkanlığını yaptı, Ulusal Bilimler Akademisi (NAS) üyesi ve 2010 yılında 1.5 milyon dolar değerindeki Templeton Ödülü'nü kazandı. Ayala, ödülü "yaşamın ruhani boyutuna yaptığı sıradışı katkılar" nedeniyle almaya hak kazandı. Ayala, aynı zamanda evrim ve yaratılış tartışmalarında ön cephelerde yer aldı, evrimsel biyolojiyi savundu.

Tüm Reklamları Kapat

Ayala'nın çalışma arkadaşlarından olan, üniversitenin Etik ve Ahlakın Bilimsel Araştırması Merkezi başkanı politik bilimci Dr. Kristen Monroe şöyle diyor:

"Profesör Ayala'ya karşı yapılan suçlamalar beni çok şaşırttı. Çünkü 20 yılı aşkın etkileşimimiz boyunca, Ayala kadınlara her zaman saygı ve kibarlıkla yanaşmıştır."

Ayala ile 6 kitap yazmış olan meslektaşı Camilo Cela-Conde ise şöyle diyor:

"Ayala'nın isminin üniversite binalarından kazınmasını şaşkınlık, utanç ve memnuniyetsizlikle okudum. Bu yapılan hatadır. Üniversitenin, Ayala'nın bağışladığı 4 milyon dolardan fazla parayı kullanmaya devam edip de, onun bilimsel kariyerini mahvetmesi ne kadar doğrudur? Üniversitenin açıklamasında yer almayan şey, her ne kadar 60 kişiyle görüşme yapılmış olsa da, Ayala'nın önerdiği isimlerden hiçbiriyle görüşülmemiş olduğudur. Tüm bu soruşturma sürecinin adil olmadığı fazlasıyla açıktır. Görünen o ki, yalan haberler, yalan soruşturmaları doğuruyor."

Evrim Ağacı olarak, soruşturmanın detaylarının kamuoyu ile açık bir şekilde paylaşılmıyor olunmasından ötürü net bir yargıya varmakta güçlük çekiyor olsak da, Francisco Ayala'nın insanlığa, bilime, özellikle de evrimsel biyolojiye yaptığı katkıların büyüklüğünü derinden takdir etmekteyiz. Geçmişte kendisini ODTÜ'de ağırlamış Biyoloji ve Genetik Topluluğu'nun soy hattından gelen ve bir parçası olan bir bilim oluşumu olarak; adil, şeffaf ve hukuki bir yargılama süreci sonrasında, masumiyet veya suçunun netleşmesini ümit ediyoruz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science | Arşiv Bağlantısı
 • M. Wadman. Prominent Geneticist Out At Uc Irvine After Harassment Finding. (29 Haziran 2018). Alındığı Tarih: 4 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Science | Arşiv Bağlantısı
 • K. Grens. Geneticist Francisco Ayala Quits After Sexual Harassment Accusations. (2 Temmuz 2018). Alındığı Tarih: 4 Temmuz 2018. Alındığı Yer: The Scientist | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2024 10:45:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7251

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Dışkı
Astrofotoğrafçılık
Konuşma
Bebek
Köpekgil
Diş
Gerçek
Sars-Cov-2
Şüphecilik
Antik
Mühendislik
Elektrokimya
Rna
Dişler
Nanoteknoloji
Kanıt
Botanik
Kütleçekimi
Entomoloji
Bilim Felsefesi
Hastalık Yayılımı
Kurbağa
Küresel Isınma
Balık Çeşitliliği
Yangın
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Francisco Ayala, Cinsel Taciz Suçlaması Sonucu İstifa Etti!. (4 Temmuz 2018). Alındığı Tarih: 23 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7251
Bakırcı, Ç. M. (2018, July 04). Francisco Ayala, Cinsel Taciz Suçlaması Sonucu İstifa Etti!. Evrim Ağacı. Retrieved February 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7251
Ç. M. Bakırcı. “Francisco Ayala, Cinsel Taciz Suçlaması Sonucu İstifa Etti!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 04 Jul. 2018, https://evrimagaci.org/s/7251.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Francisco Ayala, Cinsel Taciz Suçlaması Sonucu İstifa Etti!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 04, 2018. https://evrimagaci.org/s/7251.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close